МЕТА:
розширити знання учнів із графічної грамоти; навчати розпізнавати на
кресленнях лінії видимого контуру, лінії згину, осьові та розмірні лінії, умовні
позначення; дати поняття про масштаб; виготовити вироби в техніці «оригамі».
демонстраційний матеріал — таблиця «Елементарна графіка», зразки креслень,
зразки виробів у техніці «оригамі»; для індивідуального користування — папір
писальний або кольоровий, гладилка, ножиці, альбом «Вчуся все робити сам».
- ХІД УРОКУ -
Організаційний
момент
Учитель
перевіряє підготовку учнів до уроку, наявність необхідних матеріалів та
інструментів.
Дав
дзвінок усім наказ —
до
роботи швидше в клас.
Біля
парти станем чемно —
час
хай лине недаремно.
Сьогодні
ми повторимо елементи графічної грамоти, пригадаємо види ліній, які
використовують при виконанні технічних документів, а також ознайомимося з
умовними позначеннями на кресленнях для виготовлення виробів у техніці
«оригамі».
Актуалізація
опорних знань учнів
—
Які технічні документи ви знаєте?
—
Де використовують креслення? ескізи?
Обладнання:
—
За допомогою чого виконують зображення на кресленнях та ескізах?
Букви
передають на письмі звуки мови, нотні знаки використовують для запису мелодії пісні
чи іншого музичного твору на папері, за допомогою графічних зображень
(креслень, ескізів) показують необхідні дані про предмет, який треба
виготовити.
—
Люди якої професії займаються виготовленням креслень чи ескізів? (Креслярі.)
На
папері я, мов тіні, осьову і штрихову,
креслю
різні види ліній:
Через
них я виріб цілий
основну
товсту суцільну,
бачу,
наче наяву.
Перш
ніж виготовити будь-який виріб, конструювати машини чи механізми, будувати
будинки, їх зображують на кресленнях, ескізах, схемах. На одних кресленнях
показують конструкцію в цілому, на інших — складові частини виробу або споруди
окремо. Ескізи, технічні рисунки, креслення деталей і машин виконують креслярі.
Робота кресляра вимагає точності, акуратності, уважності у виконанні креслень.
—
Подивіться на це креслення. (Демонстрація зразка.) На ньому зображено пенал
для олівців, виготовлений із картону. Креслення зроблене лініями, кожна з яких
має своє призначення. Назвіть їх. (Суцільною товстою лінією позначають контури
предмета або деталі, місця надрізування, відрізування або прорізування.
Суцільна тонка лінія — це розмір на лінія. За її допомогою показують розміри
предмета або деталі. На кінцях такої лінії ставлять стрілки. Штрих-пунктирною
лінією з двома точками позначають лінії згинання матеріалу, з якого
виготовляється виріб.)
—
Що означають цифри на кресленнях? Де їх ставлять? (Усі розміри на кресленнях
прийнято подавати в міліметрах без позначення одиниці вимірювання. Розміри
завжди проставляють над лінією.)
—
На кресленнях можуть бути й інші позначення. Які саме? (Якщо частина креслення
деталі з паперу або картону заштрихована, це означає, що в цьому місці має
бути нанесений клей. Цифрові або буквені позначення вказують на послідовність
виконання операцій.)
—
Ще на кресленнях позначають стрілки. Для чого? (Вони вказують напрямки
перегинання й складання паперу, перевертання або повороту заготовки тощо.)
Такі знаки зручно використовувати при складанні паперових фігурок у техніці
«оригамі».
Як
ми вже говорили, перш ніж виготовити виріб, виконують його креслення. Іноді
доводиться виконувати креслення дуже великих предметів, таких як деталі
кораблів, ракет, автомобілів або багатоповерхових будинків, чи, навпаки, —
дуже малих, наприклад деталей годинникового механізму. Але зображення великих
деталей не вміщуються на стандартному аркуші паперу, а дрібні неможливо
накреслити в натуральну величину. Тому для зручності великі предмети на
графічних зображеннях зменшують у кілька разів, а малі збільшують.
—
Як називається відношення розміри предмета на графічному зображенні до Його
справжніх розмірів? (Масштаб.)
—
Подивіться на таблицю «Елементарна графіка». На ній зображений прямокутник у
натуральну величину, а також збільшений і зменшений у два рази. Масштаб
прямокутника, зображеного в натуральну величину, позначають М 1:1. Масштаб
збільшеного у два рази прямокутника позначають М 1:2, а зменшеного у два рази —
М 2:1. Однак слід пам'ятати, що в якому б масштабі не зображували предмет, па
кресленні завжди проставляють його натуральну величину.
—
При виконанні операції згинання чи складання паперу використовують інструмент,
яким ви вже користувалися. Як він називається? (Гладилка.)
Користуючись
кресленнями з умовними позначеннями, ми виготовимо паперового журавлика. Про
нього Існує легенда.
5
серпня 1945 року американські літаки скинули на японські міста Хіросіма та
Нагасакі атомні бомби. Багато людей загинуло, а ще більше було вражено
променевою хворобою. На смерть була приречена й дванадцятирічна японська
дівчинка Садако Сасакі, яка чудом вижила, але була безнадійно хворою.
За
японським повір'ям, журавлі живуть тисячу років. Вони вважаються символами
довголіття. Щоб позбутися хвороби, дівчинка вирішила скласти тисячу журавликів.
Про те, як це відбувалося, розповідається у вірші І. Дубинського «Останній
журавлик».
Під
своїм знаком зодіаку
в
той час, коли війна була,
японська
дівчинка Садако
в
однім будиночку жила.
В
той день над містом Хіросіма
світило
сонце, як завжди,
пливли
хмаринки в небі синім,
не
провіщаючи біди.
Але
біда звалилась раптом,
потай,
серпневої пори
отого
сонячного ранку
тайфуном
ядерним згори.
Та
залишилася живою
Садако
в атомнім чаду.
З
тавром смертельним у двобої
зустріла
цю страшну біду.
Хоч
променева зла недуга
до
ліжка дівчинку звела,
на
біль невтішну, сум і тугу
її
дитинство прирекла.
Та
в серці дівчинки зневір'я
не
вбили в світле майбуття.
Згадалось
їй одне повір'я —
те,
що продовжує життя.
Якщо
журавликів зробити
з
паперу — тисячу птахів,
цим
можна буде зупинити
хвороби
наміри лихі.
І
дівчинка свою жалобу
сховала
в пошуках пісень,
бодай позбутися хвороби,
складати
стала день у день
Сотні
журавликів.
Снували
дитячі пальчики гнучкі,
і
птахи наче оживали,
рукам
невтомним завдяки.
Вже
їх шістсот сорок чотири.
А
зараз буде ще один.
Кінцівки
пальчиків надміру
Роблять
останній кволий згин.
І
раптом невідома сила
важкою
тінню облягла дитяче серце,
мов
на крилах, у небуття його знесла.
Сліпою
жертвою до раю душа невинна
увійшла,
полишивши пташину зграю,
до
тисячі не досягла.
Тепер у місті Хіросімі
на
знак минулих лихоліть,
неначе
факел незгасимий,
скорботний
пам'ятник стоїть.
На
трьох опорах серед віття,
як
попередження біди,
завмерло
атомне страхіття
в
обіймах бомби назавжди.
На
цім незвичнім п'єдесталі дівчатко,
нехтуючи
страх, стоїть у бронзовій печалі
з
одним журавликом в руках.
Iнструктаж
Такого
журавлика ми сьогодні і виготовимо. Для з'ясування послідовності виготовлення
виробу ми скористаємося схемою складання та інструкційними таблицями.
Послідовність
виготовлення паперового журавлика.
1.
Зігніть квадратний аркуш паперу по діагоналі.
2.
Складіть одержаний трикутник по вертикальній осі.
3. Розправте верхній трикутник у квадрат.
4.
Переверніть заготовку й перекиньте трикутник уліво. Розправте трикутник у
квадрат.
5.
Бокові кути верхнього квадрата загніть досередини, відверніть у попереднє
положення.
6.
Підніміть верхній шар квадрата вгору по намічених лініях. Одержану фігуру
переверніть.
7.
Бокові кути верхнього квадрата загніть і відігніть. Підніміть верхній шар
квадрата вгору.
8.
Загніть бокові кути верхнього шару досередини. Одержану заготовку переверніть.
9.
Виконайте операцію з другого боку заготовки.
10.
Лівий нижній кут загніть усередину і вгору. Те саме зробіть і з правим кутом.
11.
Лівий кут загніть досередини, утворюючи дзьоб.
12.
Розправте крила, вирівняйте голову і надуйте фігурку. Журавлик готовий.
Практична
робота
Учні
виготовляють журавлика, користуючись схемою складання виробу. Учитель слідкує
за виконанням операцій складання, правильністю користування гладилкою. Надає
консультації, а при необхідності допомагає окремим учням. Звертає увагу на
точність виконання операцій.
Підбиття
підсумків уроку
Учитель
оцінює виконану роботу, звертає увагу на якість виконання та вказує на
зроблені помилки.
Прибирання
робочих місць
Домашнє
завдання
На
наступному уроці у вас мають бути аркуш картону, м'який мідний дріт, лінійка,
олівець, ножиці, гумка, альбом «Вчуся все робити сам». |