Мета:
допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художні особливості твору, його
значення; розвивати навички характеристики образів героїв, їх співставлення,
висловлення власних суджень; поглиблювати вміння визначати засоби
характеротворення; виховувати гуманізм, толерантність, повагу до людської
гідності.
Обладнання:
портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.
Теорія
літератури: система образів літературного твору; портрет, пейзаж; засоби
комічного.
- ХІД УРОКУ -
I.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя.
«Яка
прекрасна мова! Читав — наче погожу воду у спеку пив. Яке знання народних
звичаїв, народного життя!» — так захоплено відгукувався про повість І.
Нечуя-Левицького Михайло Коцюбинський. Яке ж враження справив цей твір на вас,
чого навчив? Про це поговоримо на сьогоднішньому уроці.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.
Обмін враженнями щодо прочитаного.
—
Чи співпадав фінал твору із тим, який уявляли собі ви?
2.
Робота над переказом ключових епізодів, складання «сюжетного ланцюжка» твору.
V
розділ
По
дорозі до млина Лаврін знайомиться із дівчиною, про яку мріяв. Побачення з
Мелаш-кою.
Оглядини
в Біївцях. Одруження Лавріна з Ме-лашкою
Розвиток
дії
VI
розділ
Спочатку
Мелашка жила, як у раю, потім свекруха стала лаяти невістку, яка не справлялася
з важкою хатньою роботою. Мелашка плакала й скаржилася своїй матері на
Кайдашів, які її ображали (крім Лавріна). Мелашка йде з бабами на прощу до
Києва й не повертається, залишається працювати у проскурниці. Кайдаші
розшукують Мелашку, і вона повертається додому
Розвиток
дії, кульмінаційні моменти
VII
розділ
Свекруха
й невістка помирилися, але Лаврін перестав слухати батька й захотів
хазяйнувати сам. Кайдаш почав вживати ще більше оковитої і потонув
Розвиток
дії, кульмінаційні моменти
VIII
розділ
Старого
Кайдаша поховали й стали ділити землю. Сварка. Позов у волость. Сварка Мотрі й
Мелашки за сміття в сінях, за розбитий кухоль, курей та інше. Мотря в запалі
виколола свекрусі око. Позов у волость. Відділення хати Карпа. Тимчасове
перемир'я. Спільна робота братів у полі. Карпа обирають десяцьким. Громада
розкопує горб. Історія із шинком
Розвиток
дії з кульмінаційними моментами
Сім'ї
Кайдашів деякий час живуть у злагоді. Сварки через домашніх тварин і птахів,
які постійно лізуть у шкоду. Карпо піднімає руку на матір. Суд у волості, старшому
синові доводиться вибачатися. Сварка за грушу. Примирення після того, як груша
висохла
Розвиток
дії, кульмінаційні моменти, розв'язка
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Евристична бесіда.
—
У першій редакції повісті розв'язка була іншою: груша розросталася, родила
дедалі рясніше, і сварки між Кайдашами продовжувалися. На вашу думку, виходячи
з логіки характерів героїв, який кінець реалістичніший? І чи тільки груша винна
у сварках?
—
Які сліди лиха «давнього» ви помітили в описах життя пореформеного села?
(Темнота, забобонність, байдужість до громадських справ, пияцтво; презирливе
ставлення Кайдашихи до бідніших за себе й запобігливе до багатших.)
—
Характери героїв є статичними чи подаються в розвитку? У якому напрямі
відбувається цей розвиток? (Старий Кайдаш деградує, Кайдашиха примиряється,
Мелашка із доброї та ніжної стає сварливою.)
2.
Робота в групах.
(Учні,
об'єднавшись у групи, характеризують героїв. Слід виписати портрети, цитати до
характеристики.)
I
група —Омелько Кайдаш.
II
група —Маруся Кайдашиха.
III
група —Карпо.
IV
група —Лаврін.
3.
Повідомлення про роботу в групах.
4.
Визначення спільних та відмінних рис в образах героїв.
Кайдаш
Слабовільний,
байдужий до справ
Селяни
Працьовиті,
дотримуються традицій, забобонні
Кайдашиха
Сварлива,
несправедлива, жадібна, егоїстична
Мотря
Рішуча,
скупа, егоїстична, нестримана
Молоді
селянки
Обмежений
світогляд, працьовиті, сварливі
Мелашка
Ніжна,
поетична, рішуча, потім така ж сварливі
Карпо
Мовчазний,
суворий, жінку хоче «з перцем», жорстокий
Молоді
чоловіки, селяни
Працьовиті,
байдужі ю громадських справ.
Лаврін
Ніжний,
ласкавий, таку ж хоче й дружину, поетичний
5. Проблемні, «провокаційні»
питання.
— Кайдашиху ми визначаємо здебільшого як негативний персонаж.
А що в ній є позитивним? (Любов до дітей, працьовитість, хазяйновитість,
охайність.)
— Мелашку найчастіше характеризують як позитивний образ. А
що в ній негативного? (Вона слабовільна, не йде на компроміси з Мотрею, згодом
стає такою ж сварливою.)
— Чи вірить читач такій розв'язці твору? (Не дуже, бо є
тисячі причин, через які сусідам можна сваритися постійно.)
6. Міні-дослідження.
• Визначте тогочасні й вічні проблеми, порушені в повісті.
Тогочасні проблеми
|
Вічні проблеми
|
— Злиденне життя селян;
— малоземелля;
— темнота, неосвіченість, забобонність селян;
— непомірні податки;
— руйнування патріархального укладу села;
— недосвідченість у громадських справах
|
— Батьки і діти;
— кохання, сімейні стосунки;
— людська гідність;
— справедливість;
— добро і зло
|
7. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
•
У чому актуальність повісті І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я»?
Орієнтовні
відповіді
—
Завжди є егоїстичні люди, котрі не ладнають з близькими, сваряться через
дрібниці.
—
Пияцтво приносить горе.
—
Між батьками та дітьми часто виникають непорозуміння, через які страждають усі.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
Проблемні
завдання учням.
1)
Прокоментуйте висловлювання відомого літературознавця Ніни Крутікової про
повість І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я»: «Силою і правдивістю художнього
відтворення побуту... селянства — безправного, обтяженого податками, розпорошеного,
роз'єднаного, пригніченого темрявою і неуцтвом.., цей твір займає почесне місце
серед інших творів світової літератури на селянську тему ("Земля" Е.
Золя, "Мужики" Раймонта). На відміну від Золя, український письменник
бачив не тільки темряву і забобонність селян, а й поезію сільського життя,
прекрасні якості душі трудівника».
2)
Виходячи з вивченого, сформулюйте в кількох тезах значення творчості І.
Нечуя-Левицького, його повісті «Кайдашева сім'я» (можна скористатися
підручником).
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
•
Продовжіть речення.
«На
мою думку, Кайдаші могли б уникнути сварок, якби...» «Мені здається, що сучасні
Кайдаші...»
«Повість
"Кайдашева сім'я" називають "сміхом крізь сльози" тому,
що...»
VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вміти
характеризувати героїв повісті, порівнювати їх, аналізувати стильові та мовні
особливості твору.
Вивчити
уривок напам'ять (20-30 рядків) за вибором учня чи вчителя. |