Мета:
допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості, зміст твору; розвивати
навички виділення головних епізодів та деталей, уміння висловлювати власні
судження про них; розвивати творчу ініціативу, здібності учнів; виховувати
любов до художнього слова.
Обладнання: портрет письменника, видання твору,
ілюстрації до нього, елементи декорацій та костюмів для інсценівки.
Теорія
літератури: повість, сюжет, композиція, позасюжетні елементи.
- ХІД УРОКУ -
I.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя.
Видатний
український поет і літературознавець М. Рильський писав: «Жодна література
світу, скільки мені відомо, не має такого правдивого, людяного, сонячного, хоч
дещо й затьмареного тугою за кращим життям, твору про трудяще селянство.., як
"Кайдашева сім'я" Нечуя. Тут усе виконує свою визначену автором роль,
веде свою мистецьку партію, як інструмент у хорошому оркестрі чи хорі». На
сьогоднішньому уроці ми, прочитавши частину твору, з'ясуємо, чи поділяєте ви
таку думку.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.
Завдання учням.
•
Висловіть кілька тез, які б охарактеризували І. Нечуя-Левицького як
письменника, громадянина й людину.
2.
Проблемне запитання.
—
Що І. Франкові дало підставу назвати письменника «колосальним всеобіймаючим
оком України»?
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Інсценування.
(Учні
інсценують діалог братів Кайдашів — розмову про дівчат.)
2.
Обмін враженнями щодо прочитаного, інсценівки, словникова робота.
3. Складання «сюжетного ланцюжка» твору.
І
розділ
Опис
села Семигори, портретні характеристики героїв; розмова Карпа й Лавріна про
дівчат та вибір наречених; нарікання старого Кайдаша на крутий горб біля його
хати, який треба було б розкопати
Експозиція
II
розділ
Карпо
залицяється до Мотрі Довбишівни; брати вирішують не розкопувати горб, як
звелів батько; старі Кайдаші йдуть на розглядини до Мотрі. Кайда-шиха
хвалиться своїми «слухняними» синами
Розвиток
дії, зав'язка
III
розділ
Карпо
й Мотря одружуються. Свекруха повчає Мотрю, намагається нею командувати, як
наймичкою. Невістка не підкоряється, починаються щоденні сварки — через недоварений
обід, неме-тену хату, пряжу, полотно та інше
Зав'язка,
розвиток дії
IV
розділ
Народження
сина у Мотрі, що трохи примирило свекруху й невістку. Коли стали шити сорочки
із виробленого разом із Мотрею полотна, Кайдашиха відрізала собі тонкого, а
невістці — грубого.
Мотря стала прясти собі окремо. Сварка за мотовило. Бійка Карпа з батьком.
Мотря варить обід окремо для своєї сім'ї. Нові сварки. Кайдаш відділяє Карпа,
зробивши прибудову до хати
Розвиток
дії, кульмінаційні моменти
4.
Робота над переказом.
(Учні
переказують найбільш яскраві ключові епізоди повісті.)
5.
Евристична бесіда.
—
Якими вам вимальовуються характери героїв «Кайдашевої сім'ї»?
—
За що сваряться жінки? А чоловіки? Хто з героїв, на ваш погляд, найбільше винен
у сімейних негараздах?
—
Як Кайдаші — старі та молоді — ставляться до громадських справ?
—
Що є смішним, а що сумним у повісті?
—
Як показаний у творі селянський патріархальний устрій, у чому його переваги й
недоліки?
—
Яким, на ваш погляд, буде фінал твору? Чому? (Для тих, хто не дочитав повість.)
—
Що вам найбільше запам'яталося? Що залишило вас байдужими?
Відповіді
обґрунтуйте.
V. ПІДБИТТЯ
ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Займи й обґрунтуй позицію».
Багато
проблем, порушених у повісті «Кайдашева сім'я», актуальні й донині.
Так
Деякою
мірою
Ні
VI.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дочитати
повість, уміти характеризувати героїв. |