Мета:
допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст, історичну та життєву
основу твору, перипетії сюжету; розвивати навички виділення в прочитаному головних
епізодів та деталей, висловлення власної думки про них, уміння аналізувати
літературні та життєві явища; виховувати гуманізм, прагнення жити згідно із
законами добра й справедливості, любов до художнього слова.
Обладнання:
портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.
Теорія
літератури: сюжет, художній образ, традиції і новаторство.
- ХІД УРОКУ -
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя.
Відомий
літературознавець С. Єфремов писав: «Два завдання поставлено в романі
"Хіба ревуть воли, як ясла повні?". Одне соціологічне — картина
загального розкладу й гнилизни, що викликає проти себе протест, і друге
психологічне — самого
протестанта образ. І коли перше виконано, можна сказати, блискуче, широким
розмахом і сильною майстерною рукою, то з другим не так щасливо вийшло: автор
не знайшов відповідних фарб і спинився з своїм образом на півдорозі. Чіпка,
добре задуманий і чітко заґрунтований на полотні до події, що перевернула його
життя,— далі виступає вже якоюсь тінню, блідне і все далі одходить од живого
образу...»
Як
бачимо, не всі літературні критики відзначають високу майстерність творення
автором художніх образів роману. Радянські літературознавці розуміли головного
героя по-своєму. Вони трактували його як бунтаря, протестанта, правдошукача,
якого до злочину змусили соціальні обставини.
То
хто ж він, Чіпка,— повнокровний образ чи його тінь, правдошукач чи злочинець?
Спробуємо розібратися на сьогоднішньому уроці, глибше ознайомившись зі змістом
роману.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Обмін враженнями щодо прочитаного.
2.
Виділення ключових епізодів, складання «сюжетного ланцюжка».
Частина
II
(закінчення)
Махамед.
Онук Мирона Ґудзя виріс палким, як порох, сміливим,
як
голодний вовк, усіх побивав, над усіма верховодив — дідової вдачі.
Пив,
гуляв, батьків не слухав. Тож віддали його в москалі
У
москалях. Рекрутів погнали в Московщину, і ті дуже дивувалися тамтешній
бідності, звичаям. Максим став заводієм і в казармі. Старші взяли його із собою
«на прокорм» — грабувати селян. Ділилися з начальством, тому Максим швидко
став унтер-офіцером
*
Максим
— старшим. Ставши вище за товаришів, Максим запишався, і ті від нього
відвернулися. Тоді почав самотужки вчитися читати. Під час заворушень виявив
сміливість у бою, його нагородили орденом і поставили фельдфебелем. Максим
кинув пити, склав гроші й одружився з Явдошкою — красивою, але злодійкуватою
дівчиною. Через десять років у них народилася дочка Галя. Максим звільнився зі
служби, повернувся в Піски й збудував хутір
Частина
III
Нема
землі!, З легкої руки. Восени прийшов справжній родич Окунця і відібрав у Чіпки
землю. Парубок пішов шукати правди у Гетьманське, до суду. Але там треба було
дати 50 карбованців хабаря. У Чіпки було лише 5, і ті він з горя пропив
3. Евристична бесіда.
—
Які історичні події показані в цій частині твору? (Реакція селян на два роки
безкоштовної праці після звільнення з кріпацтва: бунт, придушення його
армією.)
—
Ким є за соціальним статусом Лушня, Матня й Пацюк? (Незаконнонароджені від
панів діти кріпачок; були при дворі, не звикли працювати; після реформи стали
«зайвими» людьми.)
—
Коли й чому Чіпка почав пити? Що цьому сприяло? (Коли відібрали землю, вимагали
хабаря в суді; знайшлися «товариші».)
—
Чи хотів Чіпка вбивати сторожа? (Мабуть, ні, але під впливом алкоголю не
контролював себе.)
*
Товариство.
У шинку Чіпка знайшов друзів — Лушню, Матню та Пацюка, які почали пити й гуляти за
його рахунок. Коли пропили все господарство, мати пішла жити до сусідів
*
Сповідь
і покута. Чіпка пішов до Грицька, щоб продати йому свій хліб — не хотів
свою працю віддавати шинкареві. Побачив дружину Грицька Христю й позаздрив
їхньому сімейному щастю, став сповідуватися перед ними й просив узяти хліб
задарма, щоб не пропити
*
Перший
ступінь. Мати страждає через чутки про сина. Хлопці пропили все й вирішили
пограбувати пана
*
Слизька
дорога. Біля комори був сторож, і Чіпка його прибив. Братчиків посадили в
холодну, але, за браком доказів, відпустили. З того часу пішли грабунки по
околицях — напали
на голову, на писаря та інших
*
На
волі. Оголосили волю. Але кріпакам треба було відпрацювати два роки. Селяни
стали домагатися плати, бунтувати. Пан викликав москалів, і ті побили всіх,
кого спіймали, навіть діда Уласа. Чіпка кинувся захищати, але його теж
висікли. «Друзі» боягузливо втекли
*
Сон
у руку. Побитому Чіпці наснилися сторож, якого він убив, мати, Галя.
Прокинувшись, став молитися. Прийшли товариші й посміялися. Почали
викручуватися, чому втекли. Чіпка знову їм повірив і заговорив про помсту
Наука
не йде до бука. Чіпка пішов до матері й вибачився. Найнявся на роботу й завзято
працював, відновив господарство. Потоваришували знову з Грицьком та Христею.
Вдень працював, а вночі десь зникав. А в краї заговорили про лихих розбійників
—
Чому Чіпка став вести «подвійне життя»? (Щоб відвести підозру від себе,
помститися панам.)
—
Чи правомірні такі дії героя? (Ні, адже ні сторож, ні писар, ні голова конкретно
не винні в нещастях Чіпки.)
4. Інтерактивна вправа «Варіанти рішень».
•
Які можуть бути варіанти дії героя, їхні позитивні та негативні сторони?
Наприклад:
Що робити Чіпці, коли в нього відібрали землю?
|
|
|
|
|
|
|
Рішення І
|
|
Рішення II
|
|
Рішення III
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
позитивне
|
|
негативне
|
|
позитивне
|
|
негативне
|
|
позитивне
|
|
негативне
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Рішення
І. Піти, як Грицько, на заробітки, заробити грошей, купити землю, на яку б
ніхто не претендував: + земля в повній власності, ніхто її не відбере;
-
треба багато часу, зусиль; буває небезпечно.
Рішення
II. Позичити в односельців гроші, дати хабаря й отримати землю:
+
земля залишається;
-
треба багато працювати, щоб віддати борг, боятися розкриття протиправних дій.
Рішення
III. Виїхати на вільні землі, взяти в оренду, піти працювати в найми тощо...
IV.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
•
Продовжіть речення.
«Думаю,
що в Чіпки був вибір...»
«Твір
Панаса Мирного наочно показує, що друзі...»
«Думаю,
що в критичних ситуаціях дуже важливо...»
V.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дочитати
роман до кінця, знати зміст, уміти його аналізувати. |