Мета:
допомогти учням усвідомити зміст та ідейно-художні особливості твору; розвивати
навички самостійного читання, переказу, виділення ключових епізодів та деталей,
уміння коментувати літературні й життєві явища, давати їм оцінку; виховувати
прагнення жити за гуманістичними принципами, любов до художнього слова.
Обладнання:
портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.
Теорія
літератури: соціально-психологічний роман, жанр, сюжет, тематика.
- ХІД УРОКУ -
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя.
«З
появою романів, повістей Панаса Мирного в українську художню прозу ринула
повінь народного життя з усім розмаїттям людських характерів, із істинністю
народного мислення, з надзвичайно багатим емоційним світом простих людей»,— писав
Олесь Гончар. Постає логічне запитання: а як же тоді твори Г.
Квітки-Основ'яненка, Марка Вовчка, І. Нечуя-Левицького? Хіба вони не з
«народного життя»? Чому саме так була визначена роль творчості Панаса Мирного?
Чому його роман «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» має таку назву? З якої
причини цей твір є популярним і донині? На ці та інші численні питання
спробуємо знайти відповіді сьогодні.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.
Завдання учням.
•
Сформулюйте у 3-4 тезах життєве кредо Панаса Мирного.
2.
Виразне читання.
(Підготовлений
учень або вчитель виразно читає перші сторінки роману Панаса Мирного «Хіба
ревуть воли, як ясла повні?» (від початку до слів «От де моя праця... вона
зробила з мене чоловіка, хазяїна!..»).)
3.
Евристична бесіда.
—
Які риси характеру героя в цій оповіді виявляються найбільш виразно?
—
Яким бачиться вам автор прочитаних рядків? (Людина поетична, яка любить
природу; тонкий психолог, знавець хліборобської душі селянина тощо.)
—
Чим незвичайний пейзаж? (Одухотвореністю.)
4.
Переказ ключових епізодів, складання «сюжетного ланцюжка».
Частина
І
Польова
царівна. Чіпка йде дивитися на свою ниву і зустрічається там із незнайомою
дівчиною, що нагадує йому польову царівну
Двужон.
За двадцять років до кріпацької волі в село Піски прийшов чоловік, назвався
небожем покійного Карпа Окунця. Купив хатку на околиці, одружився з бідною
дівчиною Мотрею. Жили тихо, мирно, працювали. Незабаром Остапові Хрущу (так
називав себе той чоловік) усе набридло, й він пішов на заробітки. Через деякий
час із Дону прийшла звістка, що Хрущ — не Хрущ, а Вареник, ще й одружений.
Остапа віддали в солдати, а Мотря народила сина Нечипора
Дитячі
літа. Мотрю цуралися люди, бо народила сина від страшного грішника — двожона.
Діти не приймали хлопця до гурту, глузували з нього. Тільки баба Оришка любила
онука, розповідала йому казки. Натомлена мати лише лаяла й била Чіпку за
непослух
*
Жив-жив!
12 років
Чіпка жив без ласки, без друзів. Тому в його серці розгорялася злість, бажання
помсти. Він ледь не спалив багатія Бородая, коли той його образив. Навесні
Чіпку найняли пасти овець. Там хлопець полюбив діда Уласа, потоваришував із
сиротою Грицьком. Разом вони розважалися, полювали на горобців, бо ті, кажуть,
раділи, коли розпинали Христа
*
Тайна-невтайна.
Чіпка радо працював у діда. Мати отримала в спадок від родича шматок землі.
Померла баба Оришка, і це стало для хлопця справжнім горем. Дід Улас розповів
Чіпці про його батька, і той захотів помститися панові
*
Дізнався.
Прийшла для кріпаків воля, але треба було відробити панщину ще два роки.
Громада відмовила Чіпці, не взяла пастухом, чим тяжко образила. Парубок став
працювати на своїй землі, завів господарство. Зустрівши в полі дівчину Галю,
закохався в неї
Хазяїн.
Грицько пішов на заробітки, тяжко працював. Зібравши гроші, повернувся в село,
купив хату й землю. Одружився з наймичкою Христею, зажили вони в любові та
злагоді. «Отак треба на світі жити!»
Частина
II
Січовик.
Півтора століття тому на місці великого села Піски були хутірці. В одному з
них оселився січовик Мирон Ґудзь. Одружився. З'явився в нього син, але не
підтримав козацьких традицій, став хліборобом. З онуків дідові наймилішим був
Максим, який перейнявся бойовим козацьким духом
Піски
в неволі. Село Піски перейшло у володіння пана Польського. Почалося
закріпачення. Мирон дістав собі й родині документи на вільне козацтво. Селяни
підняли бунт, але солдати швидко його придушили. Пан залишив управителя. Той
відкрив шинок, і піщани потяглися до нього
*
Пани
Польські. Минуло десять років. Пан помер, його дружина із синами приїхала жити
в село. Для пані побудували палац, знісши півсела. Неволя й утиски дедалі
зростали. Приїхали й дочки генеральші, яким потрібен був посаг. Коли вони
повиходили заміж, генеральша завела котів і за недогляд суворо карала
кріпаків. Після смерті пані в село приїхав жити її старший син. Залицявся до
дівчат, зводив їх, потім кидав з дитям напризволяще. Пан Василь Семенович не
забув дівчину Уляну, взяв її сина Івана до двору. Це й був майбутній Чіпчин
батько. «Золотий вік» панів Польських не скінчився після реформи. Василь Семенович
став
предводителем, а на всі значні посади прилаштовував своїх родичів
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Слово
вчителя.
Роман
«Хіба ревуть воли, як ясла повні? » — це результат творчого переосмислення
автором власних спостережень за тогочасною пореформеною дійсністю, роздумів
над людською природою, психологією вибору життєвого шляху людиною.
Безпосереднім поштовхом до написання була історія про розбійника Василя Гнидку,
яку Панас Мирний почув від візника, коли їхав у відрядження з Полтави до
Гадяча. Спочатку це був нарис «Подоріжжя з Полтави до Гадячого», потім повість
«Чіпка» і, нарешті, роман у співавторстві з І. Біликом.
Роман
— це великий епічний твір з кількома сюжетними лініями, багатьма героями,
життя яких показане за досить тривалий період часу.
Роман
«Хіба ревуть воли, як ясла повні?» визначають як соціально-психологічний, бо в
ньому розкриті й соціальні, й психологічні причини деградації головного героя.
До речі, І. Білик саме й зауважував братові: «Всяке суспільне явище, а в тому
числі і розбійництво, має дві сторони: внутрішню — процес морального падіння
людини, і зовнішню — суспільну. Так, по-моєму, ці дві сторони і треба
розвивати».
Тематика
роману досить широка. Це життя різних суспільних верств — від найбіднішого
селянства до козацької старшини, військових, кріпосників, чиновників різних
рангів; трагедія перетворення розумної, енергійної та здібної людини на
розбійника; історія закріпачення українського народу; згубний вплив царської
армії солдат тощо.
Композиція
роману складна, наявні кілька сюжетних ліній, які переплітаються між собою.
Академік О. І. Білецький порівнював композицію роману з будинком «з багатьма
прибудовами, зробленими неодночасно і не за строгим планом».
Назва
твору афористична й символічна, натякає на «голодну волю», яку дістали кріпаки
після реформи 1861 року.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
Евристична
бесіда.
—
Що ми вже знаємо про головного героя роману — Чіпку? На ваш погляд, як
складеться його подальша доля?
—
Що вас найбільше вразило в розповіді про панів Польських?
—
Чи повністю назва роману відповідає основному змістові? А як би ви назвали
твір? (До речі, його перша назва — «Пропаща сила».)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
•
Продовжіть речення.
«Твір
Панаса Мирного зацікавив мене, тому що...» «Твір Панаса Мирного здався мені...»
VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати
другу третину твору, вміти переказувати, аналізувати, висловлювати власну
думку щодо прочитаного. |