ПРИКЛАДКА ЯК РІЗНОВИД ОЗНАЧЕННЯ. НАПИСАННЯ НЕПОШИРЕНИХ ПРИКЛАДОК ЧЕРЕЗ ДЕФІС. ПРИКЛАДКИ, ЩО БЕРУТЬСЯ В ЛАПКИ
07.05.2011, 13:14:23
Мета:
сформувати в учнів поняття про прикладку як різновид означення, його функцію в
реченні; розвивати правописні вміння написання прикладок з означуваними
словами окремо, через дефіс та в лапках; за допомогою мовленнєво-комунікативного
дидактичного матеріалу формувати сталий інтерес до мистецтва як вагомого духовного
надбання народу.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Культура
мовлення і стилістика: стилістична роль прикладок у художньому й
публіцистичному мовленні. Текст (риторичний аспект): використання прикладок у
мовленні.
Тип
уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення восьмикласників
з
темою, метою й завданнями уроку
III. Розвиток
пошукової пізнавальної активності учнів
Творче
спостереження з елементами аналізу
► Прочитати текст. Визначити його
стильову і жанрову належність. Схарактеризувати виділені слова (на які
запитання відповідають, що означають, до яких слів належать).
Переглядаючи
творчий доробок майстрів народної творчості, живописців та графіків
Житомирського Полісся, часто є нагода зустріти символ-знак тризуб у
декоративних, графічних або живописних композиціях. Принаймні, згадаймо вже добре
відомий у мистецьких колах декоративний твір «Князь Володимир» Олексія
Макаренка, заслуженого майстра народної творчості України та першого лауреата
премії імені Івана Огієнка, із так званого іконостасу «Реквієм. Україна», або у
його подальших розписах-портретах «Іван Мазепа», «Митрополит Іларіон», «Свіча»,
«Євангеліст».
Творчий
зір житомирського різьбяра Михайла Соломченка також занотовує сонцедайну
сутність трисуття, доцільніше сказати, тризуба-трояна в жіночому образі
настінної декоративної тарелі «Берегиня» і в десятках авторських стрічкових
горизонтальних орнаментів для художньої різьби по дереву (А. Шевчук).
► Пригадати основні правила
вживання великої літери в іменниках.
Вибіркова
робота
► Прочитати вголос уривки хроніки
літературно-мистецького життя Волині. Виписати прикладки з означуваними
словами. Указати на значення прикладок, підкреслити їх.
Уривок
1
Волиняни
взяли участь у XII Національному форумі книговидавців України, що традиційно
відбувається у місті Львові. Цього разу форум зібрав 577 підприємців та
книговидавничих організацій. Було організовано виставку-продаж книг видавництв
«Терен», «Твердиня», «Вежа».
Уривок
2
«Лесина
казка» — таку назву має виставка творчих робіт родини Бойків, на якій
представлено 30 художніх композицій — фігурки ляльок-персонажів драми-феєрії
Лесі Українки «Лісова пісня», виконаних матір'ю Ганною Бойко-Дергай; світлини
волинських краєвидів виконані її чоловіком Сергієм Бойком, а малюнки — їх восьмирічним
сином Андрієм. Виставка присвячена 135-річчю з дня народження Лесі Українки (3
альманаху «Світязь»).
IV.
Виконання системи практичних завдань на вдосконалення правописних умінь і
навичок
Самостійне
опрацювання таблиці
Правопис
непоширених прикладок
_Дефіс ставиться_
1. Якщо у ролі прикладки виступає родова назва:
звіробій-трава, Ахун-гора, Донець-ріка.
2. Якщо означуване слово і прикладка є загальними назвами:
дів-чина-красуня, жінка-легенда, герой-рятівник.
3. Якщо означуване слово і прикладка можуть мінятися місцями:
художник-пейзажист і пейзажист-художник.
4. Якщо прикладка входить до складу терміна:
льон-довгунець, заєць-русак.
_Дефіс не ставиться_
1. Якщо прикладкою виступає видова назва: місто Херсон,
ріка Дніпро, трава звіробій.
2. Якщо іменник, що має означальне значення і вжитий у ролі
прикладки, стоїть перед означуваним словом: красуня дівчина, богатир хлопець
► Дослідити,
чи становлять подані речення зв'язне висловлювання. Розташувати їх так, щоб
утворився текст. Записати його, правильно оформлюючи прикладки. Пояснити їх
правопис. 1. Воно було присвячене черговій
річниці створення Лесею Українкою безсмертної драми/феєрії. 2. У святі взяли участь письменники з Києва, Рівного, Острога,
Тернополя, Вінниці. 3. На Ковельщині вже вшосте
відбулося поетичне свято Лісова пісня. 4. Наступного дня свято перемістилося в
урочище Нечімне, де під зелене склепіння лісу зійшлися
дорослі і малі мешканці з навколишніх сіл, представники товариства Просвіта,
члени Союзу українок, учителі/словесники, працівники культури, учні та
випускники шкіл. 5. Вони відвідали музей/ садибу Лесі Українки в Колодяжному,
виступили на вечорі/зустрічі з творчою інтелігенцією, яка відбулась у
центральній районній бібліотеці у Ковелі (За Н. Горик).
► Назвати прикладки з тексту, які
в лапки не беруться. Пояснити чому.
► Пояснити вживання великої літери
в іменниках.
Вибірково-розподільний
диктант
► Згрупувати сполучення слів
відповідно до правил правопису. Заповнити таблицю.
► Навести власні приклади
означуваних слів, з якими прикладки можуть писатися через дефіс і в лапках.
Творче
конструювання (робота в парах)
Скласти
й записати речення так, щоб подані слова і словосполучення виступали:
а)
прикладками;
б)
іншими членами реченнями.
Зразок.
На березі річки Дніпро поблизу Канева, відбувся концерт народних аматорських
колективів. Зі сторінок літературного альманаху «Дніпро» можна познайомитися з
сучасними українськими письменниками. Дніпро — найбільша водна артерія
України.
Шляхами
Кобзаря, Славутич, червона калина, берегиня.
► Визначити синтаксичну роль
означуваних слів при прикладках.
V.
Систематизація й узагальнення вивченого
Подумати
й дати відповіді на запитання:
1. Чому прикладку вважають різновидом означення?
Сформулювати визначення прикладки.
2. Що означає прикладка, на які питання відповідає?
Відповідь проілюструвати власними прикладами.
3. За яких умов прикладка з означуваним словом пишеться
через дефіс? Навести приклади.
4. Коли прикладка з означуваними словами пишеться окремо?
5. Назвати випадки, коли прикладки беруться в лапки.
VI.
Домашнє завдання
Виписати
з підручника української літератури по 5 речень з:
1) непоширеними прикладками, що пишуться через дефіс;
2) прикладками, що беруться в лапки. Пояснити правопис
прикладок.