Мета: ознайомити учнів з призначенням наочних
посібників; навчити виготовляти дидактичну гру й користуватися нею;
удосконалювати вміння й навички з обробки паперу й картону; розвивати логічне
мислення, уяву; виготовити гру «Сонячна система», демонстраційний матеріал —
зразок гри «Сонячна система»; для індивідуального користування — картон,
кольоровий папір, лінійка, олівець, гумка, шило, дріт, клей ПВА, альбоми «Вчуся
все робити сам».
- ХІД УРОКУ -
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань учнів
— Якими способами можна збільшити або, зменшити
малюнок?
— Поясніть спосіб збільшення або зменшення за
клітинками.
— Що таке важіль? Де його використовують?
— Який механізм застосовують при виготовленні
рухомої іграшки?
Повідомлення теми та завдань уроку
Сьогодні на уроці ми виготовимо гру «Сонячна
система». Ви зможете використати його на уроках природознавства для кращого засвоєння
матеріалу.
Обладнання: 
Виклад нового матеріалу
Діти, в школі ви вивчаєте різні навчальні предмети:
математику, українську мову, природознавство, образотворче мистецтво, трудове
навчання тощо. Щоб краще засвоїти навчальний матеріал, на уроках використовують
різні наочні посібники: схеми, таблиці, карти, плакати тощо. Сьогодні ми
виготовимо наочний посібник з природознавства.
Природознавство — одна з найстаріших наук на Землі,
що вивчає рослини й тварин, природні явища та небесні тіла.
— Що ви знаєте про космос? Сонячну систему?
планети?
Під час вивчення й закріплення цих тем
використовують посібник-гру «Сонячна система». (Демонстрація.) Пригадайте порядок
розташування планет у Сонячній системі. Розгляньте зображення гри в альбомі.
Чи все на ньому подано правильно? (Правильне розташування планет у Сонячній
системі: Сонце, Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер. Сатурн, Уран. Нептун.)
Аналіз зразка виробу
Перед вами зразок дидактичного посібника-гри
«Сонячна система». (Демонстрація зразка.) За його основу взяли круг і стрілки,
вирізані з картону й обклеєні кольоровим папером. Стрілки прикріплені до
основи за допомогою дротяних заклепок.
Iнструктаж
Послідовність виготовлення гри «Сонячна система».
1. За допомогою шаблонів виріжте круг і дев'ять
стрілок різної довжини. Наклейте на них папір синього кольору, прикрасьте
зірками із білого паперу.
2. Прикріпіть стрілки дротяними заклепками одним
кінцем до центра круга так, щоб вони могли рухатися по колу.
3. Виріжте зображення планет з альбому. Приклейте
їх до іншого кінця стрілок у тому порядку, в якому вони розташовані в
Сонячній системі. По центру наклейте Сонце. Рухаючи стрілки з планетами по
колу, можна імітувати рух планет по їх орбітах навколо Сонця.
Практична робота
Учні за шаблонами вирізують деталі гри. За
допомогою кольорового паперу імітують зоряне небо, прикріплюють стрілки до
основи.
Вирізують зображення планет, приклеюють до кінців
стрілок. Учитель слідкує за правильністю виконання трудових дій, надає
індивідуальні консультації.
Підбиття підсумків уроку
— Що ми виготовляли сьогодні на уроці?
— Назвіть етапи виготовлення дидактичного
посібника.
— Поясніть, як ним користуватися.
— Як ви гадаєте, чи вдалося нам довести, що
природознавство — цікава й необхідна наука?
— Робота з якими інструментами вимагає особливої
обережності?
Учитель проводить конкурс на кращого знавця
Сонячної системи. Переможцями стають учні, які правильно розташували планети
на полі гри.
Прибирання робочих місць
Домашнє завдання
На наступний урок ви маєте принести картон,
олівець, лінійку, циркуль, ножиці, шило, шматок тонкого мідного дроту приблизно
150 мм, альбом «Вчуся все робити сам». |