УСНИЙ ТВІР-ОПИС МІСЦЕВОСТІ (ВУЛИЦІ, СЕЛА, МІСТА) НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ І ВРАЖЕНЬ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ
07.05.2011, 14:13:15
Мета:
удосконалити мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку,
логіку викладу, тип і стиль мовлення; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння
здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз художнього тексту з
елементами опису місцевості, сприймати письмовий текст, розуміти його, усно
створювати власні твори-описи місцевості в художньому стилі на основі особистих
спостережень і вражень.
Тип
уроку:урок розвитку комунікативних
умінь.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення восьмикласників з темою, метою й завданнями уроку
III. Колективна
робота з текстом
► Прослухати висловлювання.
Довести, що воно належить до художнього стилю. Дібрати заголовок.
Ужгород!
Федір любив це місто над Ужем з його вузенькими вулицями, крамницями,
готелями, ресторанами.
Він
зайшов до модної майстерні, де шили жержетову сукню, у крамниці зробив різні
дрібні покупки... Але йому конче треба було відвідати ще єпископську
резиденцію.
Резиденція
височіла на одній з трьох гір, на яких стоїть Ужгород. Праворуч, на ще вищій
горі, видно було древній замок, ліворуч, за базаром, випиналися дахи жупанату.
Річку, що перетинала місто, вулиці й сади над нею вже оповивали сині присмерки,
але на горах ще було видно.
Федір
сковзався на згористій вулиці, бо недавно випав дощ, каміння було мокре.
Вулиця підіймалася вгору дуже круто, і він кілька разів зупинявся і стояв,
віддихуючись.
Зовсім
близько був Ужгородський замок, відгороджений від міста високим муром з
глибоким ровом перед ним. Колись над ним був підйомний міст, про що свідчили
гнізда для цепів у мурах. За муром височіли будівлі замку з гострими дахами.
«Отак
само,— думав, віддихуючись, Федір,— підіймався колись цією вулицею й прапрадід
мій Роман».
Єпископська
резиденція займала чималу садибу на шпилі гори. Ця держава єпископа також
відгороджена була від міста муром. Просто на вулицю виходив собор, що починався
порталом з чотирма сірими колонами і двома височенними дзвіницями. Далі за
дзвіницями тягнувся, як величезний корабель, сам собор (С. Скляренко).
► Визначити мікротеми тексту,
скласти план.
► Назвати об'єкти, що входять до
опису місцевості. Які художні засоби використав письменник при цьому?
IV.
Формування практичних умінь опису місцевості
► Прочитати зразок тексту-опису
місцевості. Проаналізувати структуру твору (з яких частин він складається, чи
наявні в тексті зачин і кінцівка). Дослідити, які типи мовлення поєднано у
висловлюванні.
У
НАПРЯМКУ СЕРЦЯ
Наш
рідний Львів — це казка, утілена в камінь чарівною силою май-стрів-казкарів з
усього світу протягом понад семи століть. Після кількагодинної прогулянки
вулицями Львова починаєш відчувати себе мислителем загальнолюдського значення.
Сюди приїжджають не просто подивитися, а й духовно наснажитися. У ту мить, коли
довговічне каміння нашіптує про нетлінні цінності, кров по жилах струменить
так лагідно, як вода лісового струмочка.
Площа
Ринок вибудована ще в XIV столітті німецькими ремісниками характерним їм
способом містобудування, і тому така схожа, скажімо, на центральні майдани
Мюнхена, Вроцлава чи Кракова, де посередині стоїть головна муніципальна
будівля, завершена вежею, а годинник ударами дзвону відбиває перебіг часу.
Опинившись
неподалік ратуші, вежа якої увінчує не тільки площу Ринок, а й увесь Львів,
відчуваєш величезну концентрацію людської енергії, накопичуваної тут
століттями. Відлічивши вгору 408 сходинок ратушної вежі, можна відчути себе 65-метровим
велетнем й охопити Львів кількома поглядами. Зору відкривається простора й
багата панорама.
Повноправними
господарями на Ринку від початку XIX століття є Діана, Нептун, Адоніс та
Амфітрита, котрі в античному світі керували долями людей і явищами природи. У
Львові цих богів поставили наглядати за декоративними фонтанами. Тепер вони,
вродливі й граціозні, є втіленням античної краси.
З
майже побожним трепетом завжди хочеш зробити «коло пошани» на Ринку, де тебе
радо вітає «галерея» палаців: палац Бандінеллі, Чорна кам'яниця, палац
Корнякта, архієпископський палац, палац Любомирських, Венеційська кам'яниця
тощо.
Кожен
здатен знайти у Львові свою вулицю, чи навіть кілька, де, хоч на мить, може
відчути себе вічним. Кожен може відчути, як це місто робить людину сильнішою і
пробуджує в ній найкраще (Ю. Николишин).
► Що виражає заголовок? Чому
автор, на вашу думку, не використав у заголовку назву основного об'єкта, що
описувався,— площа Ринок?
► Які мовні засоби тексту
передають особисті враження автора? Чи може так описати місцевість людина, не
закохана в неї?
V.
Робота над складанням усного твору-опису
► Уявити себе екскурсоводом, що
проводить екскурсію цікавими місцями вашого міста (селища, села). Підготувати
розповідь, увівши в неї опис місцевості відповідно до запропонованої ситуації
спілкування.
► Увиразнюючи опис місцевості й
передаючи особисті враження, використати у власному творі художні засоби: а)
епітети; б) метафори; в) порівняння.