Мета: ознайомити учнів в життєвим та творчим шляхом
колумбійського письменника Г. Г. Маркеса; "магічний реалізм" - одна з
особливостей роману "Сто років самотності"; довести до свідомості учнів
задум письменника, який полягає в осудженні індивідуалізму, що зумовлює
замкненість, відірваність людини від реального часу, отруює її життя
гіркотою самотності. Обладнання: портрет
письменника (Всесвітня література, 1998, № 12, форзац). Хід уроку 1. Вступне
слово вчителя. Ім'я Габріеля Гарсіа Маркеса із далекої
Колумбії, одного з найбільших творців сучасної латиноамериканської
прози, лауреата Нобелівської премії, вже давно стало відоме читачам усіх
континентів. У чому ж причина популярності письменника? Відповідь на це
запитання може бути одна: Гарсіа Маркес уміє говорити про те, що хвилює
всіх, незалежно від місця проживання, і вміє говорити так, що сказане
обов'язково відгукнеться у будь-якому куточку планети. 2.
Життєвий і творчий шлях письменника: Бесіда:
- життєвий шлях Г.Г. Маркеса, - що таке Макондо? (Образ
провінційного містечка); - яку тему вводить Маркес у світову
літературу? (Тему самоти, як окремої людини, так і людської спільноти);
- повість "Опале листя", - повість "Полковникові ніхто не
пише", - що таке "магічний реалізм"? (Метод поєднання буденного і
фантастичного); - ким є людина для Маркеса? (Людина - це диво,
яке містить у собі цілий світ; це провідна думка його творів); -
які ще риси притаманні творам Маркеса? (Мотиви попередження,
застереження, пророцтва); - як ці риси втілені в романі "Кохання
під час холери"? (У фіналі роману вирубані ліси, знищені тварини,
отруєні води - це наслідок господарювання людства на планеті у XX
столітті). Доповнення вчителя (Всесвітня література, 1999, № 2,
с. 42; Зарубіжна література, 1997, № 4, с. 27). 3.
Актуалізація опорних знань - Як ви розумієте слово
"самотність"? - Звідки вона береться? Чому виникає? - А як
запобігти самотності? Г. Г. Маркес закінчує роман словами:
"...тим родам людським, які приречені на сто років самотності, не
призначено з'явитися на землі двічі". Як ви розумієте ці слова? Поясніть
назву роману. Поясніть змістове значення прізвища Буендіа
("буенос" - добрий, хороший). Висновок. "І все було б гаразд у
квітучому роді Буендіа, якби у справу не втрутився злий рок..." 4.
Робота над романом "Сто років самотності": - історія
написання (Зарубіжна література, 1997, № 4, с. 27; Зарубіжна література,
1998, № 5, с. 26). Складання опорного конспекту
1. Художні особливості роману - поєднання рис роману-міфу та
сімейної хроніки, поєднання фантастики з життєвою правдоподібністю. 2.
Композиційний стрижень роману - історія шести поколінь Буендіа і міста
Маконда, яке заснував перший Буендіа. 3. Провідні мотиви -
родового прокляття, фатуму та кохання. 4. Історія розгортається в
кількох вимірах водночас: - традиційна сімейна
хроніка;
- історія Макондо, як особливої долі всієї Латинської
Америки;
- історія сім'ї Буендіа, котра увібрала в себе цілу добу
людської свідомості, що пройшла під знаком самотності, індивідуалізму.
5. У центрі твору - проблема самотності (Маркес вважав
самотність природженою хворобою цілого покоління). 6. Лейтмотив
роману - співіснування людини та природи, взаємодії між ними. 7.
Ідея твору - застерегти людство від апокаліпсичної катастрофи. 8.
Роман-пересторога людству. 5. Аналіз художнього тексту
твору: - бесіда за питаннями (хрест., с. 327). Дати
відповіді на питання - Як ви тлумачите назву роману
Г.Г. Маркеса? - Що означає народження дитини з поросячим хвостом?
- Яка головна тема цього твору? - Чому роман "Сто років
самотності" є пересторогою людству? Висновки
Людина, родина, рід, якщо вони самотні, бездуховні, приречені на
самознищення. Так у формі притчі завершує роман Маркес. Як твердить
письменник, альтернатива самознищенню існує - це ідея духовної
солідарності. Переконання письменника-гуманіста нині досить
актуальні: людство, вражене вірусом індивідуалізму, може врятувати лише
духовне єднання. А шлях до цього починається з любові. 6.
Підсумкова бесіда - Доведіть, що роман
"Сто років самотності" належить до "магічного реалізму".
- Які
художні засоби, прийоми використовує письменник для зображення
дійсності?
- У чому письменник вбачає основну проблему
сучасності? Як її можна розв'язати?
- Чи згодні ви з автором,
який вважає ідею солідарності єдиною альтернативою самотності?
- У
якому світі хотілося б жити вам особисто - солідарному чи самотньому?
Відповідь аргументуйте.
7. Письмова робота на одну
з тем за вибором - М. Булгаков та Г.Г.
Маркес - творці "магічної реальності".
- Ідея самотності людини у
світовій літературі.
- Самотність у моєму житті.
- Чи
змогло б існувати людство без духовного зв'язку?
|