Мета:
розвивати творчу рефлексію учнів, уміння самостійно мислити; удосконалити
практичні вміння обґрунтовувати розділові знаки шляхом формулювання
пунктуаційних правил, самостійно виправляти орфографічні й пунктуаційні
помилки; виховувати культуру усного й писемного мовлення п'ятикласників.
Тип
уроку: урок аналізу контрольної роботи.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Мотивація навчальної діяльності п'ятикласників. Повідомлення теми, мети і
завдань уроку
III.
Вступне слово вчителя
1.
Загальна характеристика результатів контрольного диктанту.
2.
Оголошення навчальних балів за контрольний диктант та коментар учнівських
робіт.
IV.
Бесіда про характер помилок і недоліків. Колективна робота над типовими
помилками
Колективний
пошук
1.
Визначити, які речення за метою висловлювання використано в тексті диктанту.
Виписати питальні речення, назвати вид пунктограми (знак питання у кінці
питальних речень).
1)
Бо якби був, то хіба собака від нього пішов би? 2) Може, просив їсти? 3) І в
кого це ти, Кудлаю, такий боягуз удався?
2. Знайти речення, в яких однорідні члени з'єднані за
допомогою сполучника і (й). Визначити вид членів
речення (головні чи другорядні). Пояснити відсутність коми між однорідними
членами в поданих реченнях. 1) Стояв і повискував нетерпляче. 2) Собака стояв
під воротами і незмигно дивився на хліб у мене в руках. 3) Поклав хліб на сніг
коло порога й одійшов до повітки. 4) Собака кинувся до нього й умить
проковтнув.
3. Виписати речення, в яких між однорідними членами
ставиться кома. Пояснити наявність коми в цих реченнях.
1) Великий, кудлатий, з сумними очима. 2) Я заскочив до хати, одрізав окраєць хліба, старанно
намазав його маслом.
4.
Прочитати речення зі вставними словами, додержуючись правильної інтонації.
Довести, як виділяються вставні слова на письмі.
1) Я заговорив до нього, але він, звичайно, мовчав. 2) Може, просив їсти?
►Дібрати синоніми до вставних слів, записати їх.
5. Знайти у тексті диктанту речення, що відповідають поданим
схемам: 1) [ ], а [ ]. 2) [ ], [що ]. 3) [ ], [які ]. 4) [ ], але [ ].
► З'ясувати, що з'єднують
сполучники у цих реченнях. Сформулювати пунктуаційне правило.
6.
Записати речення з прямою мовою. Пояснити розділові знаки в ньому. З'ясувати,
чим ускладнена пряма мова.
«І
в кого це ти, Кудлаю, такий боягуз удався?» — запитав я ображено.
► Перебудувати речення так, щоб
воно відповідало схемі: А: «П?» Потім записати речення з прямою мовою у формі
репліки діалогу. Пояснити розділові знаки.
Словниковий
диктант
► Записати слова під диктовку
вчителя й пояснити орфограми в них. Прибитися, Кудлай, вийти, великий, не
віриться, господар, відданий, повискувати, нетерпляче, окраєць, старанно,
незмигно, повітка.
► Назвати слова, що відповідають
на питання як? Пояснити значення слова незмигно.
V.
Індивідуальна робота п'ятикласників над власними помилками, допущеними в тексті
диктанту
► Виписати слова, в яких допущено
орфографічні помилки. Запам'ятати їх правопис.
► Записати речення, в яких
допущено пунктуаційні помилки. Пояснити вживання розділових знаків або їх
відсутність у синтаксичних конструкціях.
Підбиття підсумків роботи
Домашнє завдання
Записати
під диктовку уривок з твору Василя Короліва-Старого «Хуха-Моховинка» від слів
«Одного дня в хліві трапилось нещастя» до слів «... не могла їй нічим
допомогти». Перевірити написане й винести на поля умовні позначення
орфографічних і пунктуаційних помилок. Підрахувати загальну кількість помилок,
пояснити їх суть.