АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОГО ДИКТАНТУ «НА ГОРОДІ ПІД ЛІСОСМУГОЮ»
26.04.2011, 19:41:28
Мета:
розвивати творчу рефлексію учнів, уміння самостійно мислити; удосконалювати
практичні вміння самостійно виправляти орфографічні й пунктуаційні помилки,
обґрунтовувати написання слів на вивчені орфографічні правила і розстановку
розділових знаків відповідно до опрацьованих правил пунктуації; виховувати
культуру усного й писемного мовлення п'ятикласників.
Тип
уроку:урок аналізу контрольної
роботи.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Мотивація навчальної діяльності п'ятикласників. Повідомлення теми, мети і
завдань уроку
III.
Вступне слово вчителя
1.
Загальна характеристика результатів контрольного диктанту й читання мовчки.
2.
Оголошення навчальних балів за контрольний диктант, читання мовчки та коментар
учнівських робіт.
IV.
Бесіда про характер помилок і недоліків. Колективна робота над типовими
помилками
Робота
над удосконаленням орфографічної грамотності учнів
1.
Робота за варіантами. Знайти слова з ненаголошеними голосними, що перевірюються
наголосом (варіант 1); словникові слова, написання яких потрібно перевіряти за
словником (варіант 2).
Варіант 1
Варіант 2
Дерева (дерево), зеленими (зелень), вершки (верх)
Город, дерево, калина, червонющі
2.
Пояснити правопис дієслів, що закінчуються на -ться. Виписати словосполучення,
до складу яких входять ці дієслова.
Упирається
у лісосмугу, тягнуться до неба, не хочеться стояти, не здригнеться в неї.
3.
Пояснити орфограму у словах упирається, вискочила, вітер, носить. Назвати
характер чергування. Дібрати форму слова або спільнокоре-неве слово.
► До виділених слів дібрати
слова-антоніми, замінивши префікси.
5.
Виписати слова, що відповідають на питання як? де? коли? Назвати частину мови.
Запам'ятати правопис. Навшпиньки, вшир, навсібіч, там, восени, надвір.
► З'ясувати значення слова
навшпиньки.
Відпрацювання
основних правил пунктуації
1.
Вибірково-розподільна робота.
а)
Знайти речення з однорідними членами, пояснити в них наявність коми. Пояснити,
чому в реченні Характер у неї такий спокійний і врочистий між однорідними
членами кома відсутня.
б)
Виписати складні речення, пояснити в них розділові знаки. Виділити граматичні
основи.
2.
Пояснити розділові знаки в реченні з прямою мовою. Перебудувати його так, щоб
воно відповідало схемі: А: «П?» Потім записати речення з прямою мовою у формі
репліки діалогу. Пояснити розділові знаки.
«П»,— а.
А: «П».
Репліка діалогу
«У кожного дерева свій характер», — каже батько.
Каже батько: «У кожного дерева свій характер».
- У кожного дерева свій характер, — каже батько.
V.
Індивідуальна робота п'ятикласників над власними помилками, допущеними в тексті
диктанту
1.
Виписати слова, в яких допущено орфографічні помилки. Запам'ятати їх правопис.
2.
Записати речення, в яких допущено пунктуаційні помилки. Пояснити вживання
розділових знаків.
VI.
Підбиття підсумків роботи
VII.
Домашнє завдання
Записати
по пам'яті вірш Тараса Шевченка «Садок вишневий коло хати». Звірити написане з
оригіналом, винести на поля умовні позначення орфографічних і пунктуаційних
помилок. Пояснити правопис слів, написаних вами неправильно.