ЧЕРГУВАННЯ [О]-[А], [Е]-[І], [Е]-[И] В ДІЄСЛІВНИХ КОРЕНЯХ
26.04.2011, 21:05:33
Мета:
ознайомити учнів з основними випадками чергування голосних у коренях дієслів;
поглибити знання про чергування [о]-[а], [е]-[і], [е]-[и], навчити правильно
їх перевіряти за допомогою правил; формувати загальнопізнавальні вміння
знаходити слова з поданою орфограмою в текстах; розвивати творчі вміння
використання слів з ненаголошеними голосними у дієсловах при побудові власних
висловлювань; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
сприяти розвиткові естетичних смаків природних надбань, спонукати до охорони і
примноження природи рідного краю.
Тип
уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.
ХІД УРОКУ
I.
Організаційний момент
II. Повідомлення теми й мети уроку, усвідомлення її учнями.
Мотивація навчальної діяльності. Оголошення епіграфа уроку і робота з ним
Дбати
про природу повинна не тільки держава, а й кожна людина.
Дорослі
й діти мають берегти природу там, де вони живуть, працюють і відпочивають. Що б
ти не робив, спочатку подумай, чи не зашкодиш цим природі...
З
підручника
III.
Генералізація знань (відтворення теоретичних відомостей, застосування яких буде
потрібним на уроці)
Творче
спостереження над мовним матеріалом
► Розглянути таблицю. Які чергування
голосних можуть відбуватися у дієсловах? Сформулювати правила чергування і
навести приклади. Доповнити ряд прикладів власними.
Чергування голосних у дієслівних коренях
Чергуються голосні
Вживається
Умови вживання
Приклади
[о] — [а]
[а] [і]
Перед наголошеним суфіксом -а-
Котитися — кататися
[е] — [і]
[и]
Перед наголошеним суфіксом -а- і -ува-
Берегти — зберігати Чесати — зачісувати
[е] — [и]
Перед наголошеним суфіксом -а- у префіксальних дієсловах перед [р], [л]
Завмерти—завмирати Жерти — пожирати
Коментар
учителя. При зміні слів та творенні нових слів голосні звуки можуть
замінювати один одного, тобто чергуватися. Так утворюються різні варіанти
одного й того ж кореня.
Буква
а пишеться в коренях дієслів перед наголошеним суфіксом -а- (-я-): скочити — скакати.
Буква і пишеться в коренях дієслів перед наголошеним суфіксом -а- (-я-):
вимітати, згрібати. В окремих словах вимовляється звук [і] і пишеться буква і
також перед суфіксом -ува-(-юва-): викоренити — викорінювати. У деяких
дієслівних формах звук [е] випадає і чергується зі звуком [и]: терти — тру — витирати.
Буква и пишеться в префіксальних дієсловах після букв, що позначають приголосні
звуки перед [р], [л] і наголошеним суфіксом -а- (-я-): беру — збирати,
стелити — застилати.
Усвідомлення
теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи
Колективна
робота над текстом
►Прослухати текст. Дібрати інший заголовок. Визначити
основну думку. До якого типу мовлення цей текст
належить? Довести своє твердження.
КВІТНЕВА
ЛАСТІВКА ДЕНЬ ПОЧИНАЄ, А СОЛОВЕЙ КІНЧАЄ
Якщо
березень весну, наче наречену, лишень приводить у гості, то квітень її
зустрічає як повноправну господиню: кланяється їй низько, стелить шовковий
килим під ноги, заплітає довгу косу, прикрашаючи її щедро барвистими квітами.
Четвертий
місяць року в давнину в Україні йменувався березнем. Лише у XVI столітті в
літературній мові з'явилося сучасне означення «квітень». Але найактивніше
почала вживатися ця назва лише на початку XX століття, а попередня з часом
відмирала.
Письменники
послуговувалися переважно словом «апріль» од латинського «апріліє», чи ще
давнішого «апрілюм» або «апрікус», себто «сонячний». Одначе найпершою
давньоруською назвою, як засвідчують історичні джерела, був «цвєтєнь». Подібні
паралелі є і в інших слов'янських народів. У болгар — «цветник», чехів,
словаків — «кветень»,
поляків — «квєцєнь», сербохорватів — «цвьотань». У білоруській мові закріпилася
назва «красавік».
У
різних регіонах України користувалися діалектними накличками. У західних
областях в активному вжиткові був «квітень», на Поліссі — «краснець».
Зустрічаються й інші — «лукавець», «снігогін», «дзюрчаль-ник», «водолій» тощо.
А є в народі ще не менш цікава накличка — «ле-лечник». Ви, напевно,
здогадалися: мова йде про найшанованішу в нашого народу птицю — лелеку, яка
долаючи далекі відстані, приносить на своїх крилах весну. Недарма в народі кажуть: «У
квітні прилетів лелека — весну приніс він нам здалека» (За В. Скуратівським).
►Вибрати з тексту спільнокореневі слова до дієслів
клонитися, застилати, плести, вмерти, літати. Утворити від них пари.
Підкреслити голосні, що чергуються, виділити корені. В одному слові з кожної
пари позначити суфікс і наголос.
►Пояснити лексичне значення слова накличка. У разі потреби
звернутися до тлумачного словника.
Прочитати
народні прикмети. Які з них вам відомі?
► 1) У березні поскачи, а в квітні пограй, то дідька восени
пектимеш коровай. 2) Квітень-переплітень, бо
переплітає трохи зими, а трохи літа. 3) У квітні ластівки літають
— ясну годину обіцяють. 4) У квітні ранковий туман котиться низом — травень сонячний буде. 5) Туман
стелиться по воді — на ясну погоду,
піднімається вгору — на сумну негоду.
6) У квітні галки сідають на верхів'я дерев — до
тепла, а
всередині збираються — на мороз.
►Виписати слова, в яких відбувається
чергування. Дібрати до кожного спільнокореневе слово. З'ясувати вид
чергування.
Зразок.
Схопити — хапати ([о] — [а]).
Творчі
завдання
► 1. Прочитати слова каток (ковзанка), коток (пристрій);
богатир (силач), багатир (багач). Пояснити їх значення. Запам'ятати написання.
►Усно скласти речення із цими словами.
2. Які квітневі свята ви знаєте? Коли і як вони святкуються?
Прочитати речення і розказати про ці свята своєму товаришу.
1) На Хризанта (1 квітня) люди
спостерігали: якщо вода витікає шумливо, то повинні бути густі трави, а тихо —
кволі. 2) Із особливою пошаною українці
ставилися до Благовіщення (7 квітня). У цей день не
працювали, навіть коси не плели. Існує повір'я: «На Благовіщення птиця гнізда
не в'є». 3) На Радіона (21 квітня) вилазить із землі всяке гаддя, але його не
можна зачіпати, бо «Хто побачить гадюку і вб'є, той три дні буде плакати». 4) На
Зосима (30 квітня), захисника бджіл, пасічники тричі обходили пасіки зі
страсною свічкою і святою водою, скроплювали нею всі вулики, що берегло бджіл
від напасників (За В. Скуратівським).
►Змінити виділені слова так, щоб у них відбулося
чергування. Простежити умови цих чергувань.
Відзначення
досягнень учнів в оволодінні темою уроку, їхнього ставлення до роботи на
уроці; аналіз здібностей, що сформувалися під час повторення теми; окреслення
перспектив подальшої навчальної діяльності.
VII. Домашнє завдання
Скласти
діалог з товаришем про квітень (5—6 реплік), використовуючи по одному слову з
кожної поданої пари слів. Пояснити правила чергування голосних звуків у
дієсловах.