Мета:
ознайомити учнів і поглибити їх знання про чергування приголосних у коренях
дієслів; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити слова з чергуваннями
приголосних у коренях дієслів; розвивати творчі вміння використання слів із
поданими чергуваннями приголосних при побудові власних висловлювань; за
допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти розвиткові
естетичних смаків і виховувати любов та повагу до народного мистецтва.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія
і фразеологія: засвоєння нових слів і фразеологізмів, прислів'їв, крилатих
висловів.
Культура
мовлення і стилістика: засвоєння складних випадків слововживання.
Тип
уроку:урок осмислення нових знань,
формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Установчо-мотиваційний етап
Уведення
учнів у спроектоване понятійно-термінологічне поле: учитель пропонує
п'ятикласникам звернути увагу на основні випадки чергування приголосних у
коренях дієслів, з якими вони познайомляться на уроці.
III.
Повідомлення теми й мети уроку, усвідомлення її учнями. Оголошення епіграфа
уроку і робота з ним
Українське
народне образотворче мистецтво — одна з органічних
складових
національної культури, в якій стійко зберігається етнічна специфіка...
М.
Струнка
IV.
Виконання системи завдань творчого характеру
Колективна
робота з текстом
► Прочитати текст. Дібрати
заголовок.
ХУДОЖНЄ
ВИШИВАННЯ
Вишивання
— одне з найдавніших видів декоративно-прикладного мистецтва слов'ян.
Українська вишивка сягає своїм корінням у сиву давнину. Літописні джерела
доводять, що слов'яни Придніпров'я пишно оздоблювали свій одяг вишиваними
узорами. Традиція прикрашання одягу набула дальшого розвитку в Київській Русі.
Народні
вишивки вражають нас досконалою композицією, різнобарвною гамою. У своїх
роботах народні майстри показали одвічний потяг людини до краси. Про це повідомляють
хоч би назви деяких швів: солов'їний, зерновий вивід, курячий брід, баранячі
роги та ін.
Протягом
багатьох віків у кожного народу певні методи виконання, колорит і характер
орнаменту. Наше завдання — не розгубити це багатство, це живе мистецтво, а
передати диво наступним поколінням (За Л. Гуроко).
► Що нового ви дізналися з тексту?
Подумайте, до якого стилю та типу мовлення він належить?
► Виписати ті дієслова, в коренях
яких відбувається чергування приголосних звуків, ставлячи ці дієслова у формі
першої особи однини. Наприклад: носити — ношу.
Моделювання
нових форм слів
► Від кожного дієслова утворити
форму першої особи однини. Підкреслити букви, що позначають звуки, що
чергуються.
Робота
з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань з базовими
Коментар
учителя. Існують такі види чергування приголосних звуків: звук [д] при вживанні
дієслова у формі першої особи однини міняється на африкату [дж]. Наприклад:
доводити —доводжу, городити — городжу. Звук [с] за таких самих умов змінюється
на звук [ш]: гасити— гашу, носити—ношу. Звук [т] в процесі мовлення змінюється
на звук [ч]. Наприклад: платити—плачу, летіти—лечу. Якщо дієслово в неозначеній
формі із сполученням звуків [ст] змінити на дієслово у першій особі однини, то
це звукове сполучення міняється на інше — [шч]: спустити— спуку, мостити—моку.
Звук [з] в певній мовленнєвій ситуації міняється на звук [ж]: лазити—лажу,
казати—кажу.
Губні
звуки [б], [п], [в], [м], [ф] у дієсловах першої особи однини постають у
вигляді сполучення цих звуків із м'яким звуком [л']: робити —роблю,
терпіти—терплю, графити—графлю.
Навчальне
аудіювання
► Прослухати текст. Про що в ньому
розповідається?
Майже
кожна область, кожний район, а часто й окремі села, з покоління в покоління,
від матері до дочки надавали перевагу тому чи іншому узору, барвам. Тому за
кольором, орнаментом завжди можна визначити місце виготовлення
вишивки. На Київщині розповсюджений рослинний орнамент, на Поліссі — геометричний,
на Чернігівщині —
широкий мережаний.
Народне
вишивання показує та розказує про певний період життя наших пращурів,
повідомляє про особливості їхнього світосприйняття... (З підручника).
►Знайти випадки чергування в коренях дієслів. Пояснити їх.
Загадки
►Відгадати загадки. Пояснити чергування приголосних у
виділених словах.
1) Усі його люблять, усі його чекають, а хто на нього
подивиться — кожен скривиться. 2) Один
баранець пасе тисячі овець. 3) По соломі ходить, а не шелестить. 4) Мене
просять і чекають, а як покажусь — утікають. 5) Сидить баба серед літа, у сто
сорочок одіта. 6) Сімсот соколят на одній подушці сплять (Нар. творчість).
V.
Систематизація й узагальнення знань
Подумати
і дати відповіді:
1.
Пояснити, які приголосні звуки в українській мові можуть чергуватися в коренях
дієслів?
2.
Від чого залежить чергування приголосних звуків?
3. Як відбувається процес чергування губних звуків? Навести
приклади.
4. Як пояснити чергування звуків у словах доводити—доводжу?
VI.
Підсумок уроку
Відзначення
досягнень учнів в оволодінні темою уроку, їхнього ставлення до роботи на
уроці; аналіз здібностей, що сформувалися під час повторення теми; окреслення
перспектив подальшої навчальної діяльності.
VII.
Домашнє завдання
Розіграти
невеличку ситуацію на тему «У домі пожежа», використовуючи дієслова гасити,
носити, доводити, кликати, дихати, поставивши їх у формі першої особи однини.
Пояснити чергування.