ДІАЛОГ, ЙОГО РОЗІГРУВАННЯ ВІДПОВІДНО ДО ЗАПРОПОНОВАНОЇ СИТУАЦІЇ СПІЛКУВАННЯ
27.04.2011, 09:52:28
Мета:
навчити п'ятикласників оцінювати діалогічне мовлення щодо його змісту, мовного
оформлення, відповідності ситуації спілкування; удосконалити
мовленнєво-комунікативні вміння складати й розігрувати діалоги (орієнтовно 6—7
реплік для двох учнів) з урахуванням мети й адресата мовлення (тривалість
діалогу 3—5 хв.), використовувати репліки для стимулювання й підтримання
діалогу, формули мовленнєвого етикету тощо; підвищувати мовну й мовленнєву
культуру п'ятикласників.
Тип
уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
ХIД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення п'ятикласників з темою, метою і завданнями уроку. Оголошення
епіграфа
Слова
важать багато, проте багато слів не важить нічого.
Народна
творчість
ІІІ.
Виконання ситуативних завдань на складання і розігрування діалогів
Складання
діалогів етикетного характеру за зразком
► Скласти за зразками
сценку-діалог «Зустріч». У діалозі повинні бути такі тематичні групи формул
мовного етикету: вітання, знайомство, запрошення, згода, подяка, прощання.
Зразок:
1.
— Здрастуйте!
—
Доброго ранку!
—
Радий вас бачити!
—
Взаємно.
—
Як справи?
—
Дуже добре, спасибі! А Ви як живете?
—
Непогано, дякую!
—
Передавайте вітання рідні!
—
На все добре!
2.
— Пробачте!
—
Слухаю!
—
Коли відходить останній автобус?
—
О шостій, здається.
—
Спасибі Вам!
—
Нема за що!
Складання
і розігрування діалогів відповідно до запропонованої ситуації спілкування
(робота в парах)
► Скласти діалоги, перша репліка
яких указує на запрошення: а) піти до театру; б) відвідати заняття
літературного гуртка; в) приїхати на зимові канікули до бабусі.
► Розіграти складені діалоги в
парах, ураховуючи рекомендації пам'ятки. Як вести діалог
► 1. Дотримуйтесь теми
спілкування.
2.
Використовуйте репліки для стимулювання, підтримання діалогу, формули
мовленнєвого етикету.
3.
Дбайте про те, щоб репліки діалогу були послідовними, доречними, грамотно
оформленими.
4.
Додержуйтесь правил спілкування (не перебивайте співрозмовника; заохочуйте його
висловити власну думку; зацікавлено й доброзичливо вислуховуйте його;
висловлюйте незгоду з позицією іншого так, щоб не образити його). 5. Дотримуйтесь
норм літературної мови (не дозволяйте собі говорити суржиком, уживати слова-паразити,
часто повторювати одні і ті ж самі слова, називати людину займенниками він,
вона).
Складання
і розігрування діалогів, пов'язаних із життєвим досвідом учнів
►Скласти діалоги телефонної розмови за поданими
ситуаціями:
1.
Трубку підняв не той, кому телефонують.
2.
Ви не впевнені, що правильно набрали номер, уточніть.
3.
Ви телефонуєте в установу (фірму) із проханням покликати до телефону вашого
батька.
4.
Вашої мами, якій ви телефонуєте на роботу, немає на місці, ви просите передати
їй інформацію.
Творче
спостереження
►Схарактеризувати ситуацію спілкування за першою реплікою.
Визначити: а) офіційність (неофіційність) ситуації спілкування (ділова сфера
спілкування, дружнє чи сімейне спілкування); б) рівність за віком, соціальним
станом учасників спілкування; в) тональність спілкування (нейтральність,
дружня, підкреслено поважна тональність, зухвала тощо).
1)
— Діти, коли у вас перший екзамен?
2)
— Добрий день, Вікторе Павловичу! — Здрастуйте, Ніно!
3)
— Привіт, Сашку!
4)
— Що Ви, бабцю, вам на іншій зупинці виходити!
5) — Шановний, дайте, будь ласка, склянку соку!
6) — Привіт! Скільки літ,
скільки зим! Де ти пропав?
7) — Дівчата, хто взяв мою книжку?
8) — Доброго дня! Радий Вас бачити!
9) — Усім салют!
IV.
Самостійне складання діалогів у парах
Скласти
діалоги (на вибір) за поданими ситуаціями: а) ви зустріли друга (подругу), з
яким (якою) маєте спільне хобі (футбол, теніс, аеробіка, шахи, література або щось інше);
б)
під час відвідування музею (виставки, театру) ви знайомитеся з цікавою
людиною;
в)
ви у шкільній їдальні, замовте обід.
Підсумок
уроку
Домашнє
завдання
Скласти
діалог за поданою ситуацією: порадьте другові (подрузі) не робити того, про що
він (вона) має намір зробити; доведіть, що він (вона) помиляється.