Мета: створити умови для поглиблення знань про діалог і розділові знаки при діалозі; формувати вміння правильно конструювати і грамотно записувати діалог; сприяти розвитку мовотворчості учнів, логічного мислення, зв’язного мовлення; підвищувати культуру усної і писемної мови; впливати на виховання взаємної поваги, толерантного ставлення до думки співрозмовника; працелюбності.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Слово вчителя.
Сьогодні ми поговоримо про те, як бути приємним співрозмовником. Адже протягом дня ви спілкуєтеся з багатьма людьми. З ким? Це велике щастя – вслухатися у звучання чудових слів людської мови, спілкуватися, ділитися з людьми своїми враженнями, радістю. Хіба це не радість – ходити щедрою землею, вслухатися у поскрипування снігу, шелест листя, шепіт трав! Хіба це не щастя – любити маму, разом з друзями усміхатися сонечку і людям? І вміти про все це розказати? Але як?
2. Послухайте підслухану розмову вранці.
- Доброго ранку, синочку! Ти вже встав?
- Встав, встав, А тобі що?
- Як тобі спалося? Що снилося?
- Ну чого причепилася з самого ранку?
- Та я ж нічого, мій хороший! Іди ж , синочку снідати.
- Дай спокій! Я ще маю час. Не спішу.
3. Бесіда з учнями.
- Вам сподобалася розмова?
- А чому?
- Чи є у нашому класі такі, що впізнали б себе у цій розмові?
- А як ви зустрічаєте ранок?
- Які слова використовуєте?
- Які слова привітання знаєте?
- Скільки людей бере участь у розмові?
- Що таке діалог?
4. Покладання мети. Діти ставлять перед собою завдання.
- Що маємо вивчити?
- Чого маємо навчитися на уроці?
- Які правила спілкування ви знаєте?
ІІІ. Актуалізація опорних понять.
1.Бесіда:
- Що таке пряма мова?
- На що вказують слова автора?
- Чи є при діалозі слова автора?
- А що таке діалог? Монолог? Репліка?
- А як назвемо розмову багатьох осіб?
2. Складання і запис схем розділових знаків при прямій мові і при діалозі.
IV. Основний зміст роботи.
1.Робота з підручником .
Вправа ____________
2. Самостійне опрацювання теоретичного матеріалу. Стор. ___________
3. Складання опорної схеми.
Розмова двох осіб. Хлопчик запитує дідуся:
- Що у світі найкрасивіше?
- Найкрасивіше – це праця людська, - каже дідусь.
- А що ж найпотворніше?
- Те, що пускає працю на вітер, - продовжує старенький.
V. Закріплення вивченого.
1. Робота з текстом.
· Прочитати текст в особах. Визначити основну думку, пояснити розділові знаки.
· Дати відповіді на питання:
- Якого Івана можна назвати героєм?
- Чому?
- Який подвиг він здійснив?
Були собі два Івани. Два мрійники. Хотіли для людей добро зробити, щоб їх героями назвали. Ось перший Іван каже:
- Вийду на високу гору, сяду на камінь.
- Для чого? – питає другий Іван.
- Щоб було видно, коли люди покличуть мене на подвиг, - відповідає перший Іван.
- А я піду до людей, - сказав другий, - посаджу сад, викопаю криницю, допоможу будинки будувати. Так він і зробив. А перший Іван все чекав, коли його на подвиг покличуть.
VI. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
VII. Підсумок уроку.
VIII. Домашнє завдання.
Вивчити __________
Вправа ___________
|