Мета:
ознайомити учнів з основними правилами листування, побудовою листа, його мовним
оформленням, вимогами до оформлення адреси на поштовому конверті; на основі
опрацьованого теоретичного матеріалу вдосконалити творчі вміння аналізувати
листи з точки зору стилістичного й мовного оформлення; розвивати мовленнєво-комунікативні
вміння складати листи, оформляти конверт; підвищувати мовну й мовленнєву
культуру п'ятикласників у процесі усного й писемного спілкування.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія:
засвоєння нових слів.
Міжпредметні
зв'язки: використання листів у художніх творах (література).
Тип
уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення п'ятикласників з темою, метою і завданнями уроку
III.
Розвиток безперервної пошукової пізнавальної активності учнів
Проведення
бесіди про значення листування в житті багатьох видатних людей
Учитель
акцентує увагу п'ятикласників на тому, що лист — це творчість кожної людини,
проте існують основні правила ведення листування: увічливий тон спілкування, увага до адресата (до того, кому адресовано лист,
телеграму, бандероль тощо), уміння писати про
себе коротко, про інших — більше й детальніше, уміння писати про цікаві факти й події,
обов'язково відповідати на одержані листи.
Звертається
увага на те, що в листах, як узагалі в мовленні, проявляється характер людини,
її розум, знання, рівень культури й вихованості.
Актуалізація
опорних знань учнів
Учитель
пропонує п'ятикласникам пригадати основні правила спілкування й вимоги до
мовлення (робота з пам'ятками).
Вимоги
до мовлення
• Змістовність;
• логічна послідовність;
• багатство;
• точність;
• виразність;
• доречність;
• правильність.
Основні
правила спілкування
• Бути ввічливими, привітними і доброзичливими;
• уважно, не перебиваючи, слухати співрозмовника;
• заохочувати його висловити свою думку;
• зацікавлено й доброзичливо вислуховувати;
• уміти висловити незгоду з позицією співрозмовника так,
щоб не образити його;
• не розмовляти без потреби голосно;
• не вживати грубих слів;
• говорити про те, що цікаво адресатові мовлення.
IV.
Поглиблення відомостей учнів про лист як жанр мовлення
Робота
з теоретичним матеріалом
►Прочитати текст. Яких рекомендацій необхідно
дотримуватись під час складання листів?
Більшість
людей пише листи майже автоматично: розповідає про своє здоров'я, роботу або
навчання й питає про відповідні факти з життя того, до кого звертається. Але
від побудови листа, від слів, які добере автор, немало залежить реакція
адресата, його настрій.
Спочатку
автор звертається до людини, якій адресує листа. Залежно від змісту, а також
від ступеня близькості між тими, що листуються, у звертанні вживаються різні
епітети: шановний, вельмишановний, високоповажний, дорогий та ін. Іменник, що
означає людину, до якої звертаються, має стояти в кличному відмінку: брате,
сестро, мамо, Іване, Галино. Якщо звертання виражене сполученням імені й по
батькові, то обидва слова вживаються в кличному відмінку: Іване Петровичу, Галино
Дмитрівно.
Коли
ті, що листуються, говорять одне одному Ви, то це слово має писатися з великої
літери.
Звернення
до адресата може бути ускладнене привітанням-побажанням, яке передує звертанню
й епітету: добрий день, здрастуйте і под. Наприклад: «Добрий день, дорогий
друже!» або «Здрастуй, Олексію!»
Далі
автор розповідає про своє життя, здоров'я, родинні новини, про речі, що
становлять спільний інтерес. Він просить написати, що нового в того, до кого
звертається, і закінчує лист побажанням здоров'я, щастя; передає вітання
родичам і знайомим.
Звичайно,
можуть бути відхилення у плані викладу, зумовлені певними обставинами, але для
людей з нормальними взаєминами характерна доброзичливість, повага, що
виражається мовними кліше — привітаннями, побажаннями благополуччя (За Є.
Чак).
► На основі порад Євгенії Чак
скласти пам'ятку «Як оформляти лист». Доповнити пам'ятку власними
рекомендаціями щодо почерку, охайності, грамотності оформлення листа, його
композиції.
Доповнити
речення потрібними словами чи словосполученнями
1)
Лист, як правило, треба починати із ... .
2)
Листи здебільшого надсилаються ... .
3)
На конвертах обов'язково вказують ... .
4)
Адресу треба писати ... .
5)
Не можна змочувати язиком ... .
V.
Колективна робота з текстами-зразками
► Прочитати лист з твору Всеволода
Нестайка «Пашка-чоботар». Звернути увагу на побудову листа (початок, основна
частина, кінцівка), його мовне оформлення.
Любий
Пашо!
Вибач,
що так трапилось. Не зможу я приїхати до Нового року. Дуже серйозною справою
зайнятий. Ти ж знаєш. Тому затримаюсь. Але ти не сумуй. Новий рік обов'язково
принесе тобі щастя. Я в це вірю. Він повинен бути щасливим, цей Новий рік. І
він буде по-справжньому новим.
Мої
товариші передають тобі великий привіт. Вони просто дивуються, як ти ловко
працюєш. Я, мабуть, скоро приїду. І знаєш, якщо ти не проти, я заберу тебе з
майстерні і будемо жити разом. Хочеш?
А
поки що передаю тобі невеликий новорічний гостинець.
Цілую
тебе міцно.
Тарас
Іванович
► Як ви вважаєте, які емоції
викликав лист в одержувача. Чи заспокоїв Павла автор листа? Чи зробив його
щасливим?
► Розкрийте значення слів адресат
і адресант, скориставшись при нагоді тлумачним словником.
► Прослухати лист. З'ясувати, кому
він адресований. Свою думку обґрунтувати. Доповнити лист звертанням.
Як
у вас справи? Як бабуся з дідусем?
Дорогі
мої, я доїхала до табору успішно! У перший день пройшов теплий літній дощик.
Але вже ввечері була чудова погода.
Уранці
другого дня сонечко пригрівало як ніколи. Після сніданку ми пішли до моря
купатися. Водичка була теплою і ніжною. Під вечір повіяв легенький вітерець.
Я
думаю, що ви приїдете до мене у вихідні.
Любі
мої, у мене все гаразд. Не хвилюйтеся! Я чекаю від вас листа.
Ваша
Дарина
VI.
Робота над оформленням конверту
Ситуативне
завдання
► Беручись до написання листа, ви
щоразу замислюєтесь над тим, як його правильно почати і як краще закінчити.
Уявіть ситуацію, що ви складаєте листи-привітання:
а)
своїм батькам (або дідусеві з бабусею);
б)
близькому другові;
в)
до редакції дитячої газети.
►Чи однаковими будуть вступна і заключна частини цих
листів? Запишіть варіанти.
►Підписати конверти. Написати свою домашню адресу й адресу
одержувача, скориставшись пам'яткою «Як оформляти конверт» і малюнком.
1) прізвище, ім'я, по батькові (відправника — у називному відмінку, одержувача — у давальному);
2)
вулиця, номер будинку, квартири;
3) населений пункт;
4) район, область (за потреби);
5) індекс;
6) країна (за потреби).
Оформити
конверти на основі поданої інформації
1)
Васильвенку Дмитру Івановичу, що мешкає в місті Харкові в будинку 31 по вулиці
Димитрова, пише Кравець Ірина Олександрівна з міста Канева Черкаської області,
яка живе в будинку 15 (квартира 28) по вулиці Шевченка.
2)
Гришину Володимиру Миколайовичу, який навчається у місті Києві і живе на вулиці
Дарницькій (будинок 81, квартира 125), надійшов вітальний лист із села
Червоного Андрушівського району (Житомирська область) від матері Гришиної Алли
Вікторівни.
Місце
для марки
Бєліков
Олег Сергійович вул. Комкова, 83, кв. 105 м. Херсон — 11 73011
Савченко
Ользі Миколаївні
вул.
Зелена, 15 с.
Кухітська Воля Зарічненський район Рівненська обл. 34035
3)
Своєму другові Дроздову Денису Валентиновичу в місто Краматорськ (Донецька
область) на вулицю Лугову (квартира 8 у будинку 16) пише Соловйов Андрій
Романович із селища міського типу Білозерка Херсонської області, що мешкає по
вулиці Вінницькій (будинок 87).
► З'ясувати, на що вказують перші
дві й інші три цифри вашого поштового індексу.
VII.
Самостійне складання листа й оформлення конверта
Уявити
ситуацію: ви відпочиваєте в таборі і вирішили поділитися своїми враженнями.
Скласти лист, визначивши адресанта. Оформити конверт.
VIII.
Підсумок уроку
IX.
Домашнє завдання
1.
Продовжити роботу над складанням листа, початого на уроці.
2.
Доповнити перелік термінів, пов'язаних із поштовим зв'язком. З'ясувати значення
незрозумілих слів.
Бандероль,
пошта, індекс, поштамт, ...
3.
Уявити ситуацію, що ви отримали конверт з чистим аркушем, а на конверті
написано, що цей лист від імені вашого улюбленого казкового героя. Подумати, що
міг написати вам цей герой. Скласти варіант листа.