Мета:
ознайомити восьмикласників з основними вимогами до оформлення протоколу як
документа офіційно-ділового стилю (його структурою і мовним оформленням); розвивати
мовленнєво-комунікативні вміння складати протоколи відповідно до
комунікативного завдання.
Тип
уроку:урок розвитку комунікативних
умінь.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення восьмикласників з темою, метою і завданнями уроку за допомогою
поезії Дмитра Білоуса
ПРОТОКОЛ
Хай
думок не кожен порух, та чи єдність чи розкол, — все, що відбулось на зборах, вам
розкаже протокол. Склад президії. Присутні (кількість їх). Порядок дня. Основні
думки присутні — план,
конкретні завдання. Що зробив наш осередок (все важливе, непросте).
Слухали:
про те-то й
то-то, Ухвалили: те-то й те... Протоколи ще бувають дещо схожими на акт,
документ, який складають про подію, певний факт. Між державами угоди про кордон
чи про футбол, — підписали
на нараді і складали — Протокол.
(Д.
Білоус)
III. Актуалізація опорних знань учнів з теми
Експрес-опитування
Пригадати
особливості офіційно-ділового стилю і продовжити вислови:
1. Основна функція офіційно-ділового стилю — ... .
2. Обставини мовлення —
... .
3. Сфера вживання офіційно-ділового стилю — ... .
4. Загальні ознаки — офіційність, ....
5. Мовні ознаки, притаманні текстам офіційно-ділового стилю — ... .
IV.
Розвиток неперервної пошукової пізнавальної активності школярів
Робота
у мікрогрупах
► Об'єднатися
в шість мікрогруп і вибрати назви документів визначеного виду: 1 мікрогрупа — документи
особового складу; 2 — довідково-інформаційні; 3 — обліково-фінансові; 4 — господарсько-договірні;
5 — організаційні; 6 — розпорядчі.
►Назви яких документів для вас є новими? Використовуючи
додаткову літературу з сучасного діловодства, визначити, з якою метою вони
створюються і за яких обставин. Яку сферу діяльності людини обслуговують?
V.
Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
Протокол
— це документ, у якому фіксуються хід і результати роботи нарад, засідань,
зборів тощо. У протоколі відображаються всі виступи з питань, що розглядаються,
і рішення, прийняті в результаті обговорення.
За
обсягом інформації протоколи бувають трьох видів:
1)
стислі (записуються питання, які обговорюються, прізвища доповідачів і
виступаючих, прийняті рішення);
2)
повні (стисло записуються виступи доповідачів, інших осіб, що беруть участь в
обговоренні питання);
3)
стенографічні (дослівно фіксується весь хід засідання).
Текст
протоколу складається з двох частин: вступної та основної. У вступній частині
вказується дата проведення зборів, зазначаються прізвища та ініціали всіх
присутніх. За великої кількості присутніх (більше 10 осіб) робиться позначка
цифрою. У цій частині подається порядок денний зборів з переліком питань, що
розглядаються. Основний текст протоколу поділяється на розділи, які
відповідають пунктам порядку денного. Кожний розділ містить такі частини:
«СЛУХАЛИ», «ВИСТУПИЛИ», «УХВАЛИЛИ». Ці слова треба писати великими літерами з
нового рядка. Після них ставлять двокрапку. Кожний розділ пишеться з абзацу.
Увага!
Текст протоколу має бути точним, зрозумілим. Він складається з розділів,
згідно з питаннями порядку денного. Розміщення розділів у тексті протоколу має
відповідати послідовності відповідних питань у порядку денному.
VI.
Колективна робота з текстом-зразком
► Прочитати текст протоколу й
зробити висновок про зміст і оформлення цього виду документа.
ПРОТОКОЛ
засідання
членів гуртка «Живе слово» Херсонської загальноосвітньої школи І—III ступенів №
41 № 4 від 18.04.11
Присутні:
13 членів гуртка, керівник.
Голова
засідання — Нестерович О. Секретар — Стадник І.
Порядок
денний:
1.
Про роботу гуртка «Живе слово» у II семестрі (доповідач Клиганівська В.).
2.
Про підготовку до підсумкових заходів гуртка за звітний період (доповідач Зорін
А.).
I.
СЛУХАЛИ:
Старосту
гуртка Клиганівську В., яка відзначила позитивну роботу членів гуртка протягом
навчального року. Звернула особливу увагу на активних членів колективу.
Розказала про великий обсяг роботи, зроблений у II семестрі.
ВИСТУПИЛИ:
1.
Олексин С., який запропонував клопотати перед адміністрацією школи про
нагородження активних членів гуртка грамотами директора школа.
2.
Карасевич В. внесла пропозицію випустити стінну газету, яка б висвітлила роботу
гуртка «Живе слово» у поточному році.
УХВАЛИЛИ:
1.
Підтримати пропозицію щодо нагородження активних членів гуртка на Святі
останнього дзвоника.
2.
Доручити членам редколегії випустити стінну газету.
II.
СЛУХАЛИ:
Зоріна
А., який доповів про заплановані підсумкові заходи гуртка «Живе слово».
Зазначив, що всі члени гуртка мають провести індивідуальну пошукову роботу та
взяти активну участь щодо підготовки до зустрічей, виступів і свята.
ВИСТУПИЛИ:
Деремешко
І. запропонувала залучити до роботи щодо підготовки заходів гуртка актив школи,
однокласників та шкільний ансамбль.
УХВАЛИЛИ:
1.
Розподілити обов'язки між членами гуртка щодо підготовки до підсумкових
заходів на наступному занятті.
2.
Підтримати пропозицію Деремешко І.
Голова
засідання Секретар
(підпис)
(підпис)
О.
Нестерович
І.
Стадник
Навчальне
редагування
Проаналізувати
фрагменти протоколів. Зредагувати речення, пояснивши характер помилок.
1.
Така огорожа не забезпечувала випадків крадіжок. Це було виявлено охоронцями і
прийняті міри. 2. Розглядалися учні Книш та Петренко, які несвоєчасно
з'являються на заняття у неохайному вигляді. 3. Силами активу був придбаний
тенісний стіл. Його відремонтували і при допомозі адміністрації він працює
непогано. 4. Слухали: Про виконання плану ремонта школи, так як літо на носу, а
графік ремонту сорван. 5. Ухвалили: Заборонити всім курцям палити у приміщенні
школи і брати приклад з Котика С, який постійно курить у відведеному місці. 6.
Для утримання нормальної температури у всіх класних кімнатах школи поставити
ртутні градусники.