Т  И  Н  Е  Й  Д  Ж  Е  Р  Ы

Для тех, кто учится и учит


Главная Мой профиль Выход                      Вы вошли как Гость | Группа "Гости" | RSS
Суббота, 18.05.2024, 23:46:34
» МЕНЮ САЙТА
» ОТКРЫТЫЙ УРОК

 РУССКИЙ ЯЗЫК

РУССКАЯ ЛИТЕРАТУРА

НАЧАЛЬНАЯ ШКОЛА

УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК

ИНОСТРАННЫЕ ЯЗЫКИ

УКРАИНСКАЯ ЛИТЕРАТУРА

ЗАРУБЕЖНАЯ ЛИТЕРАТУРА

МАТЕМАТИКА

ИСТОРИЯ

ОБЩЕСТВОЗНАНИЕ

БИОЛОГИЯ

ГЕОГРАФИЯ

ФИЗИКА

АСТРОНОМИЯ

ИНФОРМАТИКА

ХИМИЯ

ОБЖ

ЭКОНОМИКА

ЭКОЛОГИЯ

ФИЗКУЛЬТУРА

ТЕХНОЛОГИЯ

МХК

МУЗЫКА

ИЗО

ПСИХОЛОГИЯ

КЛАССНОЕ РУКОВОДСТВО

ВНЕКЛАССНАЯ РАБОТА

АДМИНИСТРАЦИЯ ШКОЛЫ

» РУССКИЙ ЯЗЫК
МОНИТОРИНГ КАЧЕСТВА ЗНАНИЙ. 5 КЛАСС

ОРФОЭПИЯ

ЧАСТИ РЕЧИ


ТЕСТЫ В ФОРМАТЕ ОГЭ.
   5 КЛАСС


ПУНКТУАЦИЯ В ЗАДАНИЯХ И
  ОТВЕТАХ


САМОСТОЯТЕЛЬНЫЕ
  РАБОТЫ.10 КЛАСС


КРОССВОРДЫ ПО РУССКОМУ
  ЯЗЫКУ
» ЛИТЕРАТУРА
ВЕЛИЧАЙШИЕ КНИГИ ВСЕХ
  ВРЕМЕН И НАРОДОВ


КОРИФЕИ ЛИТЕРАТУРЫ

ЛИТЕРАТУРА В СХЕМАХ И
  ТАБЛИЦАХ


ТЕСТЫ ПО ЛИТЕРАТУРЕ

САМЫЕ ИЗВЕСТНЫЕ МИФЫ И
  ЛЕГЕНДЫ


КРОССВОРДЫ ПО ЛИТЕРАТУРЕ
» ИСТОРИЯ
» АНГЛИЙСКИЙ ЯЗЫК
ИНОСТРАННЫЕ ЯЗЫКИ.
  РАЗГОВОРНЫЕ ТЕМЫ


САМОСТОЯТЕЛЬНЫЕ РАБОТЫ
  ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ


ТЕСТЫ ПО ГРАММАТИКЕ
  АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА


ТЕМАТИЧЕСКИЙ КОНТРОЛЬ.
  9 КЛАСС


ПОДГОТОВКА К ЕГЭ ПО
  АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ


КРОССВОРДЫ ПО
  АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ
» МАТЕМАТИКА - ЦАРИЦА НАУК
» БИОЛОГИЯ
» ГЕОГРАФИЯ
» ФИЗИКА
» Категории раздела
РУССКИЙ ЯЗЫК [380]
УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК [255]
ИНОСТРАННЫЕ ЯЗЫКИ [471]
РУССКАЯ ЛИТЕРАТУРА [699]
УКРАИНСКАЯ ЛИТЕРАТУРА [264]
ЗАРУБЕЖНАЯ ЛИТЕРАТУРА [164]
МАТЕМАТИКА [307]
ИСТОРИЯ [318]
ФИЗИКА [218]
БИОЛОГИЯ [341]
ХИМИЯ [262]
ГЕОГРАФИЯ [180]
АСТРОНОМИЯ [57]
ИНФОРМАТИКА [200]
О Б Ж [195]
ЭКОНОМИКА [98]
ЭКОЛОГИЯ [146]
ФИЗКУЛЬТУРА [257]
МУЗЫКА [172]
ИЗО [191]
НАЧАЛЬНАЯ ШКОЛА [638]
ТЕХНОЛОГИЯ [197]
ВНЕКЛАССНАЯ РАБОТА [371]
КЛАССНОЕ РУКОВОДСТВО [206]
АДМИНИСТРАЦИЯ ШКОЛЫ [134]
ПСИХОЛОГИЯ [69]
МХК [74]
ОБЩЕСТВОЗНАНИЕ [65]

Дзвони Чорнобиля
11.11.2010, 11:20:39
Тема. Чорнобиль як глобальна екологічна катастрофа та як об'єкт літературного зображення.

Мета: дати поняття про радіаційне забруднення довкілля, встановити біологічну дію цих чинників на здоров'я людини; розробити засоби захисту від цих забруднень; відновити в пам'яті історичні події трагедії 26 квітня 1986 року; удосконалювати вміння аналізувати художні твори, у яких зображені події аварії на ЧАЕС; виховувати почуття поваги і пам'яті до трагічних сторінок України, любов до своєї землі.

Тип уроку: інтегрований урок біології та української літератури.

Епіграф:

Свою Україну любіть,

Любіть її...

Во время люте,

В остатню тяжкую минуту

За неї Господа моліть.

Т. Шевченко



Хід уроку

1. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і мети уроку

Учитель української літератури.

... / серед тих засніжених рівнин,

В коловороті і весни, і літа —

Народжувались сотні Україн,

Але одна родилася, щоб жити.

Вона твоя. Моя. Із нами. В нас.

Прекрасна і страшна, мов хуртовина,

Та, що іде, долаючи сам час.

Безсмертна і безмежна Україна.

(Л. Полтава)

Учитель біології. Ви, напевно, здогадалися, що мова сьогодні піде про долю нашої держави — України, про її екологічне становище. Чому на квітучій українській землі з'явилися пусті міста і села, мертвий ліс, у який не можна ходити, сади з яблуками, насиченими радіоактивною отрутою, вода, яку не можна пити, і навіть повітря, яким дихаємо, стало ворогом? На це питання спробуємо дати відповідь. Отже, темою сьогоднішнього уроку є Чорнобиль як глобальна екологічна катастрофа. Це перший аспект.

Учитель української літератури. Другий аспект — філологічний, Чорнобиль як об'єкт літературного зображення. Ми повинні ознайомити всіх присутніх з пошуками в літературознавчій сфері, міні-дослідженнями, які провели, готуючись до уроку. Будуть нам сьогодні допомагати творчі групи. Завдання для класу: впродовж уроку скласти асоціативний кущ до слова,.Чорнобиль".

2. Застосування знань, умінь і навичок

Учитель біології. 26 квітня! У пам'яті українського народу це день чорнобильського лиха, болю, суму, і забути це й викреслити із нашої пам'яті — неможливо.

Літературознавці.

26 квітня!

В ніч із забуття

Йде страшне створіння — атомне дитя.

Суть його безкровна, і зіниць нема,

І уста безмовні, і душа німа.

Вирвавшись на волю з мороку ночей,

Вже калічить долі і батьків, й дітей.

Виродок-створіння ціль страшну таїть,

Поглина сумління, душі нам двоїть.

Простяга до серця щупальці страшні

І вселяє муки, муки неземні.

Присипляс мозок посвистом глухим,

Стронцієву дозу сипле, наче дим.

26 квітня!

Люди, не проспіть!

Атомне століття раною горить.

Кличе кожне серце стать зі злом на боротьбу,

Щоб зустріли внуки вранішню зорю.

Біологи. 26 квітня 1986 року внаслідок аварії на Чорнобильській атомній станції на голови людей посипалася мало не вся таблиця Д. І. Менделєєва. Загальна кількість радіоактивних речовин, що потрапили в навколишнє середовище внаслідок аварії на ЧАЕС, у десятки разів перевищує радіоактивність вибуху атомних бомб, які були скинуті на Хіросиму та Нагасакі в 1945 році.

Екологи. Уже 20 років ми живемо в умовах радіоактивного забруднення. Під час аварії в атмосферу потрапило близько 450 типів радіонуклідів. Найнебезпечніші з них радій, плутоній, уран, цезій, стронцій. Радіонукліди мають певний період розпаду. Наприклад, ізотоп йоду-131(7 днів), цезій-137, стронцій-80(29 років), радій-226(1622р.). Отже, відбувається опромінення людей радіонуклідами.

Учні складають схему ,,Шляхи потрапляння радіонуклідів до організму людини ".



Шляхи потрапляння радіонуклідів до організму людини: ЧЕРЕЗ ОРГАНИ ДИХАННЯ, ЧЕРЕЗ ШКІРУ, ЧЕРЕЗ ОРГАНИ ТРАВЛЕННЯ



Літературознавці. О першій годині 23 хвилини 40 секунд, коли всі спали безтурботним сном, над четвертим реактором Чорнобильської атомної станції несподівано велетенське полум'я розірвало нічну темряву.

Ось як це описує Володимир Яворівський у повісті "Марія з полином у кінці століття".

"З руїн реактора виривається стовп зловісного вогню, палаючих шматків графіту. Стовп стрімко, як фантастична ракета, піднявся в небо, освітлюючи корпуси атомної, річку з верболозами.

Вогняний стовп завмирає на висоті 1,5 км. На вершині його утворилась світла куля, яка наче засмоктує в себе цей примарний стовбур, всередині якого щось рухається, загорається, випростовується, але сам він стоїть над нічною землею, як ялинкова іграшка, блідо-вишневого кривавого кольору. Ніч безвітряна, і стовп стоїть між небом та землею, наче вагається, куди ж йому пустити свій корінь".

Учитель української літератури. За покликом рідної землі на захист свого народу першими до палаючого реактора по сигналу тривоги прибули пожежники, що охороняли Чорнобильську АЕС, на чолі з начальником корпусу Володимиром Правиком. А що наші літературознавці знають про нього?

Літературознавці. 23-річний Правик вибрав найправильніше рішення — направити свій загін з 14 чоловік на дах машинного залу площею 500 м2. Адже в цьому залі знаходились всі турбіни, через нього йшли численні кабелі високовольтної лінії, які від вогню могли б перетворитись на бікфордів шнур. Незабаром прибуло підкріплення з міста Прип'ять на чолі з лейтенантом Віктором Кібенком. Вступивши у вируюче полум'я, у смертельну небезпеку, якою дихав реактор, пожежники в ту ніч, не шкодуючи ні сил, ні самого життя, виконали присягу на вірність народу України.

Через два тижні після аварії красивий юнак, відважний офіцер Віктор Кібенок помер у московській лікарні, так і не побачивши народженого вже після трагедії молодою дружиною первістка. Тепер про Віктора і його бойових соратників кажуть: був добрим, чесним, сміливим, принциповим, любив сім'ю, друзів, багато жартував. Його улюбленою приказкою була:,,Тримайтесь ближче до життя, хлопці". Саме їм, пожежникам Чорнобиля, присвятив свій вірш Віктор Задворний ,,Вогнецвіт надій".

Коли зловісна блискавиця Сторуко в серце уп'ялась, І обпалила ваші лиця, І в танці дикому зайшлась, Коли вже й хмари спопеліли У знавіснілому вогні, — Ви смерть приборкати зуміли На тім, останнім, рубежі. Не віддали їй на поталу Світанків наших ніжних щем, Ви, як один, супроти стали, Пекельним січені дощем. У тій жорстокій веремії Ви до кінця тримали бій І пронесли свої надії Крізь вогнецвіт усіх надій. Шумлять жита, як і раніше, Пливуть у небі літаки... За вас історія допише Суворі подвигу рядки.

Учитель біологи. Одразу за пожежниками приступили до роботи медики. Швидко зорієнтувавшись в обстановці, надавши першу медичну допомогу, визначили межі часу перебування в радіактивній зоні. Медики працювали цілодобово. Бригади медичних працівників з усіх куточків України були направлені до Чорнобиля.

Виступ лікаря місцевої лікарні, який був у бригаді ліквідаторів на ЧАЕС.

Учитель біології. Люди, які були в зоні цього екологічного лиха, отримали променеву хворобу. Які її симптоми, у чому вона проявляється?

Медики. Оскільки ми живемо в зоні радіоактивного забруднення, то велика кількість людей України, Білорусії, Польщі мають діагноз „хронічна променева хвороба".

її симптоми:

— підвищена втомлюваність;

— роздратованість;

— зниження працездатності;

— погіршання пам'яті;

— кишково-шлункові розлади;

— кровотечі з ясен, носа;

— біль у кістках.

Учитель біології. Іонізуюче випромінювання впливає на організм людини. Кажуть, що свого ворога треба знати в обличчя. Ось до яких наслідків призвів цей "ворог".

Біологи. У ході дослідження ми з'ясували, що у природі існують аномалії, які спостерігаються у рослин: гігантизм листя дуба, липи, білої акації, утворення фантастичних форм будяків, навіть таких, що не можна визначити їх вид. Хвоя ялини у 5-6разів більша звичайної, практично не відрізняється від сосни. У Житомирській області народжувалися мутанти тварин: поросята без очей або з трьома очима, лошата, у яких вісім ніг, козенята з п'ятьма ногами, крилата кішка, щури, розміром як великий кіт. А ще страшніше те, коли стали народжуватися аномальні діти. Так, у 1988 році народилася дитина без лівої ноги зі спотвореними руками, а у 1989 році народилася дівчинка без очей. І такий список можна продовжити. За даними Міністерства охорони здоров'я у 1995 році в Україні померли 125 тис. людей, зросла захворюваність на рак щитовидної залози, лейкемію, серцево-судинні хвороби, рак молочної залози у жінок.

Екологи. Екологічна ситуація в Україні дуже складна, але людина повинна жити повноцінним життям, виховувати дітей, створювати матеріальні блага.

Учені-дієтологи встановили, що надходження радіонуклідів у організм людини, які ще є в навколишньому середовищі, можна блокувати, якщо вживати їжу, у якій містяться вітаміни, мікроелементи, що підвищують імунітет і забезпечують стійкість до радіоактивних речовин та сприяють їх виведенню з організму. У радіозахисному харчуванні велике значення надається пряним овочам, якими є цибуля, часник, кріп, петрушка, хрін. Завдяки фітонцидам, аскорбіновій кислоті, ефірній олії, які в них містяться, підвищується імунітет людини і стійкість до радіонуклідів. Корисними є овочі та фрукти, які мають синій та фіолетовий колір: баклажани, сливи, смородина, чорниці, чорноплідна горобина, темні сорти винограду. Особливо корисні морква та яблука. Моркву доцільно вживати кожний день у вигляді салату з тертими яблуками. Ці продукти містять залізо, яке здатне виводити радіонукліди. Обов'язково необхідно вживати молочні продукти, у яких міститься калій, який блокує цезій і стронцій.

Народній медицині відомі рослини, які можуть запобігати раку і виводять радіоактивні речовини з організму. Це калган, подорожник, ехінацея, топінамбур. З цими рослинами можна готувати чаї, напої. Топінамбур — особлива рослина, вона не накопичує в собі шкідливих речовин і залишається чистою.

Учитель української літератури. Глобальна екологічна катастрофа не залишила байдужими не тільки вчених, але й поетів, письменників. Які літературні твори розповідають нам про ці події?

Літературознавці. Письменники, перейняті народним болем, намагалися осмислити цю катастрофу, розкрити її страшну правду, приховану за товщею офіційної брехні радянської пропаганди. Особливе місце в тогочасному літературному доробку на цю тему посіла поема І. Драча "Чорнобильська мадонна", опублікована у 1988 році. На відміну від інших авторів, поет волів не так зобразити перебіг жахливих подій, як висвітлити їх крізь призму вистражданого людського серця, показати у сконцентрованій місткій метафорі людську розтерзану долю на перехресті конкретного життя та всесвітньої історії. Центральний образ — образ Мадонни, матері, покликаної захищати свій рід і свій народ, концентрує в собі різночасові рівні минулого, сучасного та майбутнього, охоплює їх переживанням відповідальності за долю нації, людства.

Хто ж там, сину, посміє займати?

Сіль пізнання — це плід каяття...

Несе сина чорнобильська мати,

Цю планету... Це хворе дитя!

Учитель біології. Наслідки вибуху четвертого реактора Чорнобильської атомної сколихнули весь світ. У результаті аварії стався величезний викид радіоактивних ізотопів з активної зони реактора, які радіоактивною хмарою переселилися на далекі відстані. Радіоактивного забруднення зазнало майже 50 відсотків території України. Учені-медики довели, як розподіляються в організмі людини радіоактивні речовини. Отже, слово за ними.



Учитель української мови та літератури. Доля нашої днини після Чорнобильської катастрофи сумна і нелегка, але все дається в порівнянні. Щастя нашої днини в тому, що ми живемо, що ті, що могли ніколи не народитися після 1986 року, народились, живуть і вчаться творити прекрасне. Хочеться згадати слова Т. Шевченка, які є епіграфом до сьогоднішнього уроку:

Свою Україну любіть,

Любіть її...Во время люте,

В остатню тяжкую минуту

За неї Господа моліть.

Молімося за Україну, її добробут і щасливе майбутнє.

Діти запалюють свічки, учениця читає молитву.

Впала з неба додолу потривожена ангелом зірка,

Покотилась до обрію, збурила зоряну синь,

На душі стало сумно, на устах стало солоно-гірко,

Бо Чорнобиль-трава — не полин.

Чом же ти, Україно, материнська вербова колиска,

Знов така мовчазна, мов обпалена груша, стоїш?

І течуть твої сльози, і болять твої роки так близько.

Чом не просиш у Бога здоров'я для діток своїх?

Ти завжди була з Богом,

не нужденна ні хлібом, ні сіллю,

Як же ти допустила, щоб скалічили душу твою?

Впала з неба зоря, покотилась

Чорнобильська зірка...

Сіра осінь прийде, готуватись до вічності треба, І петля радіації стягує шию твою. Встань, моя Україно, простягни свої руки до неба, Знай, що Бог ще почує молитву твою.

3. Підсумок уроку. Гра "Мікрофон". Передаючи мікрофон один одному, учні висловлюють свої думки з приводу того, який слід залишив у їхньому серці урок.

4. Домашнє завдання з біології: зібрати інформацію про організми-мутанти на Глухівщині; скласти рецепти страв, які зменшують кількість радіонуклідів в організмі людини. З української літератури: скласти твір-мініатюру "Чорнобиль вчора, сьогодні, завтра..."
Категория: УКРАИНСКАЯ ЛИТЕРАТУРА | Добавил: tineydgers | Теги: українська мова, методичні вказівки, конспект урока, мульті-медійний урок, Урок української мови, вчителю, презентация powerpoint
Просмотров: 1388 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 5.0/1
» Поиск
» АСТРОНОМИЯ

УДИВИТЕЛЬНАЯ
  АСТРОНОМИЯ


ЗАГАДОЧНАЯ СОЛНЕЧНАЯ
  СИСТЕМА


АСТРОНОМИЯ В ВОПРОСАХ И
  ОТВЕТАХ


УДИВИТЕЛЬНАЯ
  КОСМОЛОГИЯ


КРОССВОРДЫ ПО АСТРОНОМИИ

» ИНФОРМАТИКА

ЗАНИМАТЕЛЬНАЯ
  ИНФОРМАТИКА


К УРОКАМ
  ИНФОРМАТИКИ


СПРАВОЧНИК ПО
  ИНФОРМАТИКЕ


ТЕСТЫ ПО ИНФОРМАТИКЕ

КРОССВОРДЫ ПО
  ИНФОРМАТИКЕ

» ОБЩЕСТВОЗНАНИЕ

РАБОЧИЕ МАТЕРИАЛЫ К
  УРОКАМ В 7 КЛАССЕ


ТЕСТЫ. 9 КЛАСС

САМОСТОЯТЕЛЬНЫЕ
  РАБОТЫ. 9 КЛАСС


КОНТРОЛЬНЫЕ РАБОТЫ В
  ФОРМАТЕ ЕГЭ


ШКОЛЬНЫЕ ОЛИМПИАДЫ
   ПО ОБЩЕСТВОВЕДЕНИЮ

» ХИМИЯ
» ОБЖ

ЧТО ДЕЛАТЬ ЕСЛИ ...

РЕКОРДЫ СТИХИИ

РАБОЧИЕ МАТЕРИАЛЫ К
  УРОКАМ ОБЖ В 11 КЛАССЕ


ПРОВЕРОЧНЫЕ РАБОТЫ ПО
  ОБЖ


ТЕСТЫ ПО ОБЖ. 10-11 КЛАССЫ

КРОССВОРДЫ ПО ОБЖ

» МХК И ИЗО

СОВРЕМЕННАЯ
  ЭНЦИКЛОПЕДИЯ ИСКУССТВА


ВЕЛИКИЕ ТЕАТРЫ МИРА

САМЫЕ ИЗВЕСТНЫЕ
  ПАМЯТНИКИ


МУЗЕЕВ МИРА

ВЕЛИКИЕ СОКРОВИЩА МИРА

СОКРОВИЩА РОССИИ

ИЗО-СТУДИЯ

КРОССВОРДЫ ПО МХК

» ЕСТЕСТВОЗНАНИЕ

ЕСТЕСТВОЗНАНИЕ. БАЗОВЫЙ
  УРОВЕНЬ. 10 КЛАСС


УДИВИТЕЛЬНАЯ ИСТОРИЯ
  ЗЕМЛИ


ИСТОРИЯ ОСВОЕНИЯ ЗЕМЛИ

ВЕЛИЧАЙШИЕ
  АРХЕОЛОГИЧЕСКИЕ ОТКРЫТИЯ


УДИВИТЕЛЬНЫЕ ОТКРЫТИЯ
  УЧЕНЫХ


РАЗВИВАЮШИЕ ЭКСПЕРИМЕНТЫ
  И ОПЫТЫ ПО
  ЕСТЕСТВОЗНАНИЮ


САМЫЕ ИЗВЕСТНЫЕ
  НОБЕЛЕВСКИЕ ЛАУРЕАТЫ

» ГОТОВЫЕ СОЧИНЕНИЯ

РУССКИЙ ЯЗЫК

РУССКАЯ ЛИТЕРАТУРА

ЗАРУБЕЖНАЯ ЛИТЕРАТУРА
  (на русск.яз.)


УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК

УКРАИНСКАЯ ЛИТЕРАТУРА

ПРИКОЛЫ ИЗ СОЧИНЕНИЙ

» ПАТРИОТИЧЕСКОЕ ВОСПИТАНИЕ
» УЧИТЕЛЬСКАЯ
» МОСКВОВЕДЕНИЕ ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ

ЗНАКОМИМСЯ С МОСКВОЙ

СТАРАЯ ЛЕГЕНДА О
  МОСКОВИИ


ПРОГУЛКИ ПО
  ДОПЕТРОВСКОЙ МОСКВЕ


МОСКОВСКИЙ КРЕМЛЬ

БУЛЬВАРНОЕ КОЛЬЦО

» ЭНЦИКЛОПЕДИЯ ОБО ВСЕМ НА СВЕТЕ
» ПОЗНАВАТЕЛЬНО И ЗАНИМАТЕЛЬНО

ДИКОВИНКИ СО ВСЕГО МИРА

УДИВИТЕЛЬНАЯ ЛОГИКА

ЗАНИМАТЕЛЬНАЯ
  ПСИХОЛОГИЯ


МИНЕРАЛЫ И ДРАГОЦЕННЫЕ
  КАМНИ


УДИВИТЕЛЬНАЯ АРХЕОЛОГИЯ

ДИВНАЯ ПАЛЕОНТОЛОГИЯ

» БЕСЕДА ПО ДУШАМ С ТИНЕЙДЖЕРАМИ

МЕЖДУ НАМИ ДЕВОЧКАМИ

МЕЖДУ НАМИ МАЛЬЧИКАМИ

НАС ЖДЕТ ЭКЗАМЕН

» Статистика

Онлайн всего: 5
Гостей: 5
Пользователей: 0
» Вход на сайт

» Друзья сайта
Copyright MyCorp © 2024 Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru Каталог сайтов и статей iLinks.RU Каталог сайтов Bi0