1. Целевая установка и тема открытого урока в 6 классе.
Тема: «Films. Videos. TV» (УМК «New
Millennium
English - 6» издательства «Титул»)
Цель: Формирование лексико-фонетических,
грамматических
умений и навыков.
2. Главные основания выбора замысла урока.
2.1. Место данного урока в системе уроков, его связь с
предыдущими
и последующими уроками.
Данный урок является третьим уроком unit 3 «What fun!» .
Связь
с предыдущими уроками выражается в том, что учащиеся
активизируют
полученные ранее знания об использовании в речи
конструкций: I like..,
I don’t like…, I hate…; There is\are и др., об образовании
множественного
числа существительных, а также изученную ранее оценочную
лексику
(Ex.: boring, funny), а также лексику по темам: «Свободное
время»,
«Действия», «Время» и т.д. Связь с последующими уроками
выражается
в том, что учащиеся в дальнейшем смогут использовать
полученный
навык работы в парах, умение составлять диалог,
предложения по заданной
теме; работать по плану.
2.2. При подготовке к уроку учтены программные
требования, образовательные
стандарты, основные концептуальные идеи преподавания
английского
языка, учебные возможности класса. Данная группа учащихся
является
сильной по составу, характеризуется высокой степенью
заинтересованности
в изучении английского языка, имеет высокий уровень
обученности
(48% детей на «5», 38% на «4», 15% на «3»), учащиеся
обладают умением
общаться, используя различные виды речевой деятельности.
3. Проект (план) урока, на котором будет реализован
замысел.
3.1. Триединая цель урока
- Формирование лексических («Films, videos, TV») и
грамматических
(Present Simple) навыков говорения;
- Развитие коммуникативных умений через все виды
речевой деятельности;
развитие психических функций, связанных с речевой
деятельностью
(память, мышление, внимание, восприятие, воображение);
- Воспитание личностных качеств (активность,
самостоятельность,
умение работать в паре, коммуникабельность).
3.2. Выбор структуры проведения урока (этапы или
учебно-воспитательные
моменты)
Данный урок по типу – урок формирования
лексико-грамматических
умений и навыков. В ходе урока его цели будут
реализовываться с
помощью использования новых компьютерных технологий.
Структура урока:
- Сообщение темы, цели. Задач урока. Мотивация
учебной деятельности
учащихся;
- Фонетическая зарядка;
- Введение новых лексических единиц по теме «Films,
videos,
TV»;
- Формирование навыков монологического высказывания
по теме
урока;
- Формирование навыков диалогической речи;
- Совершенствование навыков говорения, чтения;
- Совершенствование навыков письменной речи;
- Постановка заданий на дом;
- Этап рефлексии и подведение итогов урока.
3.3. Характер взаимодействия учителя и учащихся.
Урок построен с учетом компетентностного подхода, что
предполагает
высокий уровень самостоятельности детей при выполнении
заданий,
то есть деятельностный характер обучения. Создание
доверительной
обстановки на уроке.
3.4. Выбор содержания, методов, средств, форм обучения.
Содержание обучения соответствует
выбранному
УМК, учебной программе, календарно-тематическому
планированию учителя.
Форма: фронтальная, парная,
индивидуальная.
Средства обучения: компьютер,
видеопроектор и
экран, аудиомагнитофон, учебник, телевизионная программа.
Методы организации и осуществления
учебно-методической
деятельности:
- Словесные: монологическое высказывание, составление и
разыгрывание
диалога;
- Наглядные: работа с наглядностью по теме «Films,
videos, TV»,
с учебником, рабочей тетрадью, телевизионной программой;
- Практические: упражнения в составлении диалогов,
составление
предложений по схеме, упражнения в употреблении заданных
грамматических
конструкций;
- Дедуктивные: упражнения на применение лексики по
теме, высказывания
с опорой на личный опыт.
3.5. Для проведения урока созданы следующие условия:
1. Социально-психологические:
- Спокойная, доброжелательная обстановка;
- Учет субъективного опыта и психологических
особенностей учащихся
данного возраста;
- Предоставление возможности высказывать свою точку
зрения.
2. Учебно-методические: компьютер, видеопроектор и
экран, учебники,
рабочие тетради, доска, магнитофон, телепрограмма.
3. Эстетические: использование эстетически оформленного
наглядного
материала.
4. Темпоритмические:
- Выбор темпа проведения урока в соответствии с
учебными возможностями
класса;
- Грамотное чередование видов деятельности:
- создание настроя в начале урока (фонетическая и
речевая
разминка);
- изучение нового лексического материала;
- обучающие игры для запоминания новой лексики;
- работа с лексикой, составление предложений с
опорой на
готовые модели (I like/don’t like… because…);
- составление и разыгрывание диалогов в парах;
- говорение (обсуждение телевизионных программ);
- составление диалогов по предложенному образцу
(совместный
выбор телепрограмм для просмотра);
- чтение;
- письменное задание;
- подведение итогов (диалог с учителем).
Ход урока
1. Организационный момент.
Т:-Good afternoon, children! How are you?
P.-Good afternoon, teacher.
2. Сообщение темы и цели урока.
Т:- Today we have a very interesting topic for speaking.
Read
the title of the lesson and tell me what are we going to
speak about?
P: - TV. Films. Videos. (slide 1)
T: - Yes. Right you are. Do you like to watch TV? Do you
often watch
TV?
P: - …
T: - I see that most of you watch TV and like it. TV plays
a very
big role in our life. We know a lot about it. And today
we’ll speak
about different TV programmes, about your favourites,
we’ll discuss
TV-guides.
3. Фонетическая и речевая разминка.
Т:- Before we start speaking about TV practice these
sounds. Look
at the screen. Listen, repeat and try to read yourself.
(slide 2)
[?u] programme show video radio
[ju:] few new news music
qu
[kw] quick quiz questionnaire
4. Введение новых лексических единиц.
a) T: - Now I see that you’re ready to
speak about
TV. You know Russian and English television is full of
different
programmes. (slide 3). Look at these names of different TV
programmes
and repeat after me:
The news Video clips
Comedies Soap operas
Cartoons Films
Soap operas Documentaries
T: - Now you read these words.
P: - The news…
T: - Thank you. Some names of these TV programmes sound
like Russian.
You can easily guess its meaning. Films…what does it mean?
Do you
like to watch films? Do you usually watch films on TV or
at the
cinema? What’s your favourite film?
P: - …
Teacher asks to translate the words comedies,
documentaries,
video clips and asks the same common questions: Do
you like…?
Do you usually watch…? Give some examples….
T: - Good. But some names of TV programmes sound
different from
Russian. They’re quiz shows, soap operas and the news.
They’re very
difficult to translate. Some pictures on the screen will
help you
to do it. (slide 4) Read after me: cartoon. Look
at the
picture and translate into Russian.
P: - Мультфильм.
T: - Yes, right. What cartoon is on the picture? Do you
like this
cartoon? What cartoons do you like?
Pupils answer the teacher’s questions. Then they have the
same frontal
work with other words: soap operas, quiz shows.(slides
5, 6)
T: - The next word is the news. (slide 7) Listen to this
music
and guess from what programme is it. (Звучит мелодия
«Время вперед»
Г. Свиридов)
P: - Новости.
T: - Right you are. Do you watch news? Do you watch news
every day?
Tell me what types of news are there on TV?
P: - Sport, music, nature news.
T: - Look at these sentences on the screen. I want to pay
your attention
that THE NEWS is always singular. And that’s why we should
use IS
instead of ARE.
Look and remember!
Sports news |
|
|
Nature news |
IS fun |
Music news |
|
T: - There is a very good English proverb. Read and
correct it.
P: - No news is/are the best news.
b) T: - Now please take your books and
open them
on page 27. Read all names of TV programmes once again.
P: - Cartoon…
T: - And now I want to know what programmes do you like
and don’t
like and why.(slide 8) Look at the screen: these phrases
will help
you. Read the example. As for me I like comedies because
they’re
funny. (Pupils tell their opinion using the example)
Likes\ Dislikes
I like… |
|
because |
boring |
I don’t like… |
interesting |
I hate… |
funny |
Ex.: I hate soap-operas because they’re boring!
T: - I see that you like … most of all and dislike….
c) T: - Tell me please do you often
watch TV?
How often do you watch different TV programmes? (slide 9)
Look at
these words and read and translate how often we can do
anything.
P: - Always, usually, sometimes, seldom, never.
T: - Very good. And now tell us how often do you watch
comedies
or cartoons. You can use the example:
Ex.: I never watch soap-operas. I usually watch films.
Pupils tell their opinions.
5. Формирование навыков диалогической речи
T: - And now I want you to work in pairs. I want you to
ask your
partner about his favourite programmes. Look at your books
ex.2c
p.27. Read this dialogue. Work with your partner and make
your own
conversation using this example - What programmes do you watch? Why?
- I often watch the sports news. It’s fantastic! What’s
your favourite
TV programme?
- I like cartoons. They’re fun.
Pupils work in pairs and then act out their dialogues.
6. Playing game
T: - Do you like to play games? Are you a TV fan? Let’s
check.
Let’s play a guessing game. (slide 10) Now you will see
different
names of TV programmes. Read and guess the type. Translate
into
Russian.
- What? Where? When?
- The Lion King
- Happy together
- Fabric of stars
- Ice period
- The world of animals
- Transformers
T: - What programme would you like to watch? What
programme you
wouldn’t like to watch.
7. TV guide
T: - I see that you’re really TV fans. Do you always
know what’s
on TV?
There’s one thing that helps us to know what’s on TV.
(Showing the
TV guide). This is a TV guide. (slide 11). Repeat: TV
GUIDE. Do
you have a TV guide at home? Do you usually buy the TV
guide? Look
at the TV guides on the screen. Read the TV programmes and
tell
me what you would like to watch. When does it start? At
what time
can we watch cartoons?
Pupils answer the teacher’s questions.
T: - Ask your partner about what he would like to watch.
Make
up your dialogues. Use ex.3 p.28 as an example. Read this
dialogue.
Work in pairs and choose the programmes you would like to
watch
together.
- Let’s watch motor racing at 7.00 p.m.
- Oh, no. I don’t like sport.
- Why? Sport’s fun! I often watch sport.
- I think sport’s boring. Let’s watch Spy Series. It’s
more exciting!
- OK.
Pupils act their dialogues
8. Practice writing
T: - I see that you like TV. Do you know a lot about TV
programmes?
Let’s check.. (slide 12) You see the TV guide, names of TV
programmes
and its description. Match the programmes and the
information about
them. Open your copybooks and write the programmes and the
descriptions.
T: - Let’s check.
9. Task for work at home.
T: - Fantasy about 3TV programmes you would
like
to watch on TV and write its description. Check if you’re a
real
TV fan doing test in ex.4 p.28 at your books.
10. Рефлексия.
T: - Our lesson is over. Tell me do you like it? What
new things
did you know? What is the most interesting thing of the
lesson?
11. Выставление и комментирование оценок.
|