Тип урока: комбинированный
Цели урока:
Познавательная цель – к концу урока учащиеся будут готовы к составлению путеводителя по здоровому питанию.
Развивающая цель - развитие способности к
комбинированию и трансформированию речевых единиц, способности
осуществлять продуктивные речевые действия на английском языке,
развивать навыки интерактивного чтения, умения делать выводы.
Воспитательная цель – создать условия для
формирования правильного отношения к здоровью, развивать умение работать
в группе, воспитывать чувство уважения мнения товарища.
Учебная цель - совершенствование речевых навыков, развитие навыков чтения, аудирования и письма.
Задачи урока:
- закрепить и активизировать изученные лексические единицы и грамматические структуры в чтении, устной и письменной речи;
- подготовиться к выполнению мини-проекта по теме «Healthy eating»;
- провести контроль знаний изученного лексико-грамматического материала.
Прогнозируемые результаты: в ходе урока ученики
актуализируют знания изученного лексико-грамматического материала,
смогут написать советы по здоровому питанию, научатся делать выводы и
отстаивать свою точку зрения.
Необходимое оборудование и материалы: доска, персональный компьютер, презентация Microsoft Power Point по теме урока, раздаточный материал.
На доске:
Ход урока:
I Организационный момент урока
Учитель приветствует учащихся и сообщает им тему, цели и задачи урока.
(слайд1)
Hello, dear friends! Glad to meet you!
At this lesson we are going to continue working at our topic "Healthy
living guide”, but the main thing we are going to discuss today is
"Healthy eating”. Today at our lesson we shall discuss problems of
healthy eating, you will learn how to eat well in order to be healthy.
You will do some exercises, practice in reading and speaking and by
the end of the lesson you will do an online test about healthy eating.
II Основной этап урока.
1. Pабота с компьютерной презентацией / проверка домашнего задания
Now look at the blackboard. There you can see things that are good
and bad for your health. Let’s revise the material of our previous
lesson and check if you understand these words.
Ученики читают вслух лексические единицы и относят их к 2-м группам: dangerous things and healthy things.
Complete the sentences you see in your handouts. There you can find the words which you can use in your sentences. (слайд 2)
2. Фонетическая зарядка/введение новых лексических единиц
На доске записаны новые лексические единицы, которые ученикам предстоит изучить на уроке.
Let’s get to the seven important things that are in food and help people to be healthy, strong and energetic.
They are: vitamins, carbohydrates, fats, protein, minerals, fluid and fibre. (слайд 3)
3. Закрепление лексических единиц
Do you know how much of these things you need every day? (слайд 4) Well, we need:
- Vitamins A, B, C, D
- Minerals (calcium 700 mg, iron 13 mg)
- Carbohydrates 400 g
- Protein 60 g
- Fats 70 g
- Fluid 1.7 litres
- Fibre
Do you know why they are important? So, look into your handouts and try to join the parts of sentences. (слайд 5)
4. Восприятие и понимание речи на слух
Now I want you to take your handouts and find the task No 2. You see here three words: vitamins, carbohydrates, and protein.
Now listen to the interview! Never mind if you don’t understand
everything. Try to find the answer to the following question: "From what
food do we get these things?” Write it in your handout while listening!
INTERVIEWER: Maureen’s going to answer lots of
questions about how to train the athletics. She’s also going to answer
your questions about food. What should young people eat, Maureen, if
they want to be fit and healthy?
MAUREEN: Well, the most important thing is balance
and variety. When you’re training, your body needs lots of different
things so you must eat different kinds of food. You should eat lots of
fresh fruit and vegetables because they give you lots of vitamins,
especially Vitamin C which is important.
You should also eat enough food with carbohydrates, because when
you’re training you need a lot of energy. You should eat bread, potatoes
and pasta. All these things give you carbohydrates. But you mustn’t eat
too many sweets or chocolates because you’ll put on weight and they’re
bad for your teeth.
Finally, protein is important when you’re training. For protein you
must eat meat and vegetables, like beans. You should also eat plenty of
eggs and milk. Eggs and milk also give you calcium which is important
for your bones.
One other thing – you must eat regularly every day. You mustn’t eat
your meals at different times, for example, or eat a lot one day and a
little the next.
You should also have a good breakfast and you shouldn’t eat too much before training, it’s very bad for you.
Oh, I nearly forgot: when you’re training, you must never smoke cigarettes!
INTERVIEWER: Thank you very much, Maureen. And
that’s all we’ve got time for today on Sport Today. Next week we’ll be
talking to Les Hardy, the rugby player, so send in your questions now!
What have you written down? Let’s check! Have you written
everything? Give you marks on your own. But be honest, please! (слайд
6)
5. Повторение грамматического материала (модальные глаголы must и should)
You heard what Maureen had said about healthy eating. In American and
British schools students have health classes where they get to know
about keeping fit and nutrition (healthy eating). They get some tips on
the matter. Look at some of them in your handouts. (слайд 7)
Can you add some more?
What have you written down? Let’s check! Have you written everything? Give you marks on your own. But be honest, please!
6. Чтение с последующим тестированием. (Если есть возможность работы в сети Интернет, эта работа проводится online: http://www.britishcouncil.org/ru/kids-games-multiple-choice-healthy-eating.htm)
Now take your Handouts and find task No 4. Read the given text about
healthy eating and answer the questions of the test (Hot Potatoes).
(слайд 8)
7. Физкультминутка
Well, pupils let’s move a little to relax our body. To do this we
need to stand up and move to our desks. So, look to the right and try to
reach the pupil who is sitting to the left of you. Now look to the left
and try to reach the person who is sitting to the right of you. Now try
to reach the person sitting in front of you. And finally reach the
pupil sitting behind you. OK, well done! Once again, please.
8. Закрепление лексических единиц, грамматических структур / работа с печатными материалами
Now let’s check if you have done everything well. Sit down at your
desks and open your handouts. You are to do a test and you are welcome
to give yourselves marks.
Ученики проверяют правильность выполнения заданий с помощью компьютерной презентации.
Работа со слайдами помогает учителю провести скрытый контроль
выполнения домашнего задания. Опоры из картинок, схем и речевых клише
помогают учащимся закрепить и активизировать изученные ЛЕ в устной речи.
9. Самоконтроль
Well, pupils sit down at your computers and check if you have learnt
the material properly. You are welcome to give yourselves a mark
according to your result.
Ученики используют презентацию ещё один раз для проверки усвоения материала
9. Физкультминутка
Let’s move a little to have a rest after hard work. So, look at the
poster over the blackboard and move your eyes according to the scheme.
10. Говорение
Now let’s go back to our lesson and discuss why it’s important to
have all the seven important things in our everyday diet. Работа
проводится в режиме T- P1, P2, P3….
На доске главный совет урока "We should eat…”. На учительском столе
карточки с названиями важных элементов питания. Ученики по очереди берут
карточку и вешают её на доску, объясняя, зачем нам нужно это вещество и
в каких продуктах питания мы можем его найти.
III Заключительный этап урока
Учитель оценивает работу учащихся, комментирует оценки, поясняет домашнее задание.
I’m pleased with your work at our lesson. I’m sure you know now how
to eat well in order to be healthy, strong and active. As for your
homework, you are to write a healthy eating guide in any form: either a
leaflet or in your exercise-books. Good-bye!
|