Задачи урока: развитие познавательной активности и
любознательности; расширение кругозора учащихся; эстетическое и
интеллектуальное развитие личности на уроках английского языка. Цели урока: развитие монологической и диалогической
устной речи по данной теме; развитие навыков аудирования с целью
относительно полного понимания прослушанного; развитие языковой
догадки. Оснащение урока: - классная доска;
- фотографии с достопримечательностями Лондона;
- магнитки с изображениями символов Лондона;
- карточки с названиями различных увлечений;
- видеофильм "London”;
- мультфильм на DVD "Snow White and the Seven Dwarfs”;
- коллекции учащихся;
- учебный видеофильм: лингафонный курс 100% видео английский на DVD
"Oceano Multimedia”, 2005, фильм "The Island Adventure”.
Ход урока I. Приветствие и сообщение
цели урока Good morning, boys and girls! We’ve spoken a lot about your hobbies
and favourite occupations this month. Today is our final lesson on this
topic. I hope our guests – your parents, grandparents and some
teachers of our school will enjoy the way you can speak about things
you like doing. II. Введение в тему урока (Развитие навыков аудирования, обучение языковой догадке.) Different people like doing different things. Listen to some short
stories and say what hobby it is. (Учитель зачитывает короткие ситуации. Учащиеся хором называют
увлечение.) - Some people like to dance. Sometimes they go to special clubs and
dance at home. They like to go to discos. (Dancing)
- They can play football or hockey, swim or run very well. People
like to go to the stadium or to the sports ground. (Sports)
- People like to sing songs. Sometimes they go to the music school.
They like to listen to songs and sing them. (Singing)
- People like to collect something, for example: coins, stamps,
badges, dry leaves, etc. It’s easy and interesting. They can have a
thematic collection. (Collecting)
- I know some people who like to watch different kinds of programmes
or films on TV. (Watching TV)
Here are some other hobbies connected with sports. (На доске:
backpacking, sailing, camping, climbing, diving, surfing, trekking.
Прочесть хором.) Which of them are connected with water, with mountains? What can you say about them? Учащиеся: exotic, dangerous, extreme. Well, let’s name all the other hobbies we know: gardening, cinema,
theatre, music, taking pictures (photographing), travelling,
sightseeing, shopping, playing computer games. (1 учащийся прикрепляет карточки с названиями хобби к доске.) III. Монологическая и диалогическая речь по
теме "Collecting” - What is the most popular hobby in the world, in your
opinion? (Collecting) Let’s speak about collecting. What do people collect? (stamps, badges, coins, stickers, calendars,
postcards, soft toys, toy cars, pictures, books, magnets, etc.) - What is a thematic collection? If you collect stamps, for example, what can your themes be?
(animals, flowers, cities, famous people, space, nature…) - Who would like to speak about his hobby? 3 учащихся делают небольшие монологические высказывания о своих
коллекциях значков, мягких игрушек, фарфоровых кукол, показывая их
классу (см. приложение
№1). Затем один учащийся выходит к доске и показывает классу свою
коллекцию наклеек в альбоме. Класс задает ему вопросы об этой коллекции
(см. приложение
№2). IV. Монологическая и диалогическая речь по
теме "Travelling”, "Sightseeing” - Now let’s speak about another very popular hobby. You’ll see the
beginning of a film about London. Say what places of interest you have
seen on the screen. Дается начало фильма «Лондон». - What kind of film is it? (feature or documentary) - What sights have you seen? (The Houses of Parliament with Big Ben,
Buckingham Palace, Trafalgar Square, the National Gallery, the Royal
Opera House (Covent Garden)) - What is the name of the hobby when people travel and visit
historical places (or sights)? - We know that sightseeing in London is very interesting. (Открыть
доску с фотографиями достопримечательностей Лондона) - Name the main sights of London. - What other interesting places do you know? (The British Museum,
Hyde Park, Whitehall, London Bridge) - Say some words about these places. Учащиеся выходят к доске и рассказывают об этих
достопримечательностях. Класс дополняет их. (В сообщениях учащихся
используется материал учебника английского языка для школ с углубленным
изучением английского языка и гимназии IV класса И.Н. Верещагиной и
О.В. Афанасьевой.) There are some other symbols of London: the London policeman
(Bobby), the red telephone box, the black taxi-cab, the double-decker
(учащийся показывает эти магнитки на доске). V. Диалогическая и монологическая речь по
теме "WatchingFilm” - Now let’s speak about another popular hobby – watching films. We
can watch them on TV, on the video, at the cinema and on the computer.
Which do you prefer? - What films do we know? (Detective stories, historical films,
blockbusters, thrillers, comedies, musicals, melodramas, love stories) - By the way, what do you know about British people? Do they prefer
watching TV or going to the cinema? Why? (При ответе учащиеся используют
материал учебника) - Let’s speak about our favourite films. We’ll start with cartoons. Учащимся показываются короткие кадры из мультфильма «Белоснежка и
семь гномов» на английском языке (DVD позволяет быстро переключаться с
эпизода на эпизод). Во время пауз учащиеся по очереди рассказывают, что
происходит на экране и что произойдет далее. Этот мультфильм всем
хорошо знаком, поэтому подобное задание трудностей не вызывает.
Примерные вопросы: - Why is the queen looking at herself in the mirror?
- Why is she going to kill Snow White?
- Where is the girl now?
- What does she see in the forest?
После просмотра учащимся задается вопрос: - Whose favourite cartoon is this? Who can tell us bout it? Один учащийся делает небольшое сообщение о мультфильме и его
создателе, У. Диснее (это сообщение готовится дома заранее). - What other Disney cartoons do you know? (Three Little Pigs,
Pinocchio, Bambi, Dumbo, Cinderella, Alice in Wonderland, Peter Pan,
Sleeping Beauty) - Who has seen the new "Alice in Wonderland” in 3D? What can you say
about it? (fantastic, brilliant, exciting, I couldn’t take my eyes off
the screen, etc.) - Who would like to make up a dialogue about your favourite film?
(поручается одной паре учащихся) - Who will tell us about his favourite film? 2-3 учащихся делают сообщения о любимых фильмах. Класс задает каждому
несколько вопросов. Затем заслушивается подготовленный за это время
диалог. VI. Развитие навыков аудирования по теме "Films”
с относительно полным пониманием прослушанного Now you’ll see the beginning of the film. You already know the main
characters – Jack Stark and Nadine, but this is a new film about them
(см. приложение
№3). На доске несколько имен собственных и незнакомых выражений с
переводом: Steve Wild | | Jack of Hearts | The Island of Barbudos to play cards (poker) | Captain’s gold
|
Просмотр фильма. По ходу просмотра делаются паузы и задаются вопросы: - For whom is this telegramme? Is it good to read letters and
telegrammes which are not for you?
- Why does Jack feel bad? What is his problem? What does his
secretary give him?
- Why does Nadine "guess” at once who the telegramme is from? Do
you think Jack understands it? (He says sarcastically: "Your intuition
is amazing”)
- Who is the telegramme from?
- Who is this man?
- Why did he disappear many years ago?
- What does Steve Wild write in his message?
- Who calls Jack from Barbudos?
- Does Jack decide to go to Barbudos? Why? (It’s dangerous and he
is interested.)
- Why is it useful to watch detective films? (They are exciting.
They teach us to think. They develop our mind and our imagination.)
VII. Развитие диалогической и монологической
речи по темам "Theatre” и "Reading” - There is one more hobby we haven’t spoken about yet. It is theatre.
I’d like some of you to make dialogues on this topic. Первой паре учащихся дается следующая ситуация для составления
диалога: "You are going to the Bolshoi Theatre to see the ballet "The
Nutcracker”. Invite your partner to join you.” Второй паре: "You have just seen a play at the theatre. One of you liked it, the
other thinks it is boring. Exchange your opinions.” Далее один учащийся выходит к доске, и класс задает ему вопросы о
посещении театра. Другой учащийся делает короткое монологическое
высказывание о посещении театра и высказывает свое мнение о спектакле.
Затем прослушиваются два диалога учащихся. - Thank you very much, I am so glad that practically all of you are
theatre goers. And now the last popular hobby we are going to discuss
today – reading. I’m sure all of you enjoy reading books. - What kind of books do you know? (adventure books, historical
novels, books about nature, fantasy, humorous stories, romances, love
stories, books about school, etc.) - What can you say about yourself? Are you an active reader? Do you
have a home library? Do you go to our school library? - Who taught you to read and when? - What kind of books do you prefer and why? (Учащиеся дают ответы в 2-3 предложения.) - What is the role of books in our life? (They make our live more
interesting. They develop our imagination. They teach us life. They
teach us to tell right from wrong. They teach us to be kind, clever,
helpful, etc. and not to be dishonest, a liar, etc. They make us
broadminded. They give us a lot of new information. They help us to
study.) Каждый должен сказать 2-3 предложения. VIII. Завершение темы урока - Do you agree with me that all hobbies are useful? Prove it. Фронтальная работа. Каждый учащийся должен привести какой-то довод и
сказать 1-2 предложения. IX. Итоги урока и завершение урока Thank you everybody. You’ve been very active. You've shown very good
knowledge of our topic. (Оценить ответ каждого.) And know let’s applaud to ourselves and thank our guests for coming
and listening to us so attentively. No homework for the next lesson. I
wish all of you to have a good rest at the weekend. Bye.
|