Мета:
ознайомити учнів з громадянською лірикою поета,
допомогти усвідомити ідейно-художні особливості поезії «Гімн»; розвивати
навички виразного
читання, аналізу громадянської лірики, висловлення власних вражень та думок з
приводу прочитаного; виховувати почуття патріотизму, активну громадянську
позицію. Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього,
аудіозапис декламації або пісні «Гімн».
Теорія
літератури: гімн, громадянська лірика, віршові розміри.
- ХІД УРОКУ -
I.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя.
Є
багато людей, які живуть собі спокійним життям, у міру своїх можливостей та
здібностей боряться із життєвими труднощами, сприймають усе, що діється
навколо, як дане, таке, що вони жодним чином не можуть змінити. А бувають такі
(їх, щоправда, небагато), яким до всього є діло, які намагаються активно
впливати на хід подій, котрі не можуть залишатися байдужими до зла й
несправедливості. Вони прагнуть допомогти іншим (часто навіть на шкоду собі),
мріють про краще майбутнє для всього народу й усіма доступними їм засобами
сприяють цьому. їх називають «вічними революціонерами». Таким був сам Іван
Франко, такими є і багато його героїв. Про це ви дізнаєтесь на сьогоднішньому
уроці.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.
Робота в парах.
•
Перекажіть одне одному біографію Франка, уточнивши та доповнивши свої знання.
2.
Колективна робота.
Розповідь
про Івана Франка як громадського діяча, письменника та людину, складання
«психологічного портрету».
працьо-
|
|
любить
|
|
таланови-
|
|
різнобічно роз-
|
|
мужній
|
витий
|
|
книги
|
|
тий
|
|
винений
|
|
|
|
|
|
|
|
І. Франко
|
|
|
|
|
|
завзятий
|
|
високоос-
|
|
громадсько
|
|
люблячий чоло-
|
|
рішучий
|
рибалка
|
|
вічений
|
|
активний
|
|
вік і батько
|
|
|
3. «Цікава арифметика».
600
— стільки книжок було в особистій бібліотеці бідного селянського сина,
гімназиста І. Франка.
8
+ 8 = 16 — вісьмома мовами Франко володів досконало, вісьмома — вільно.
100
— кількість оповідань, що написав Франко.
10
— повістей належать перу Франка.
50
— томів містить його повне зібрання творів, 100-томник — планується.
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Слово вчителя.
«Обов'язок
національної інтелігенції, інтелектуальної еліти нації — пробуджувати почуття
національної гідності, формувати історичну й політичну свідомість українців,
визначати національні інтереси й пріоритети, зберігати національну ідентичність
і духовно й морально консолідувати націю. Великі українці, такі як Іван Франко,
Леся Українка, Михайло Гру-шевський, присвятили себе виробленню дороговказів
пригнобленій українській нації, яка одвічно поривалася звільнитися із пут
рабства і приниження. Вони вірили в духовну силу українського народу,
зміцнювали національну духовність своєю творчістю, своєю подвижницькою працею
на ниві науки, літератури, культури і політики, бо знали, що рано чи пізно
потреба політичної самостійності України увійде, за словами Івана Франка,
"на порядок дня політичного життя Європи і не зійде з нього, поки не
здійсниться"»,— писав відомий літературознавець, академік НАН України
Микола Жулинський.
Саме
громадянській темі й присвячена поетична збірка І. Франка «З вершин і низин»,
яку він видає 1887 року (друге видання, доповнене й перероблене, вийшло
1893-го). Це — двадцятирічний поетичний доробок письменника. Після «Кобзаря»
Шевченка Франкова збірка «З вершин і низин» була найвида-тнішим внеском у
скарбницю української поезії другої половини XIX століття.
Центральна
проблема збірки — людина і суспільство. Ліричний герой, перебуваючи у
постійному пошуку своєї громадянської позиції, виступає як людина з високою
політичною і національною свідомістю. Вороже оточення намагається зламати
борця, його вільний дух, морально та фізично знищити. Є лише одне із двох —
підкоритись впливу середовища чи вистояти в боротьбі. Ідеал Франка — «цілісна
людина», внутрішнім стрижнем якої є «дух, наука, думка, воля». Автор присутній
у кожному рядку цієї
збірки громадянської поезії, хоч говорить він від імені то пролетаря, то
політичного в'язня, то представника якоїсь пригнобленої нації.
2.
Виразне читання вірша, прослуховування аудіозапису.
(Учні
виразно читають вірш «Гімн» (1880), прослуховують ау-діозапис пісні на музику
Миколи Лисенка.)
3.
Обмін враженнями щодо прочитаного та почутого.
4.
Словникова робота за питаннями учнів.
Гімн
— урочиста хвалебна пісня; один із символів держави.
Революціонер
— прихильник докорінних змін у житті суспільства, різкого стрибкоподібного
переходу від одного якісного стану до іншого.
5.
Евристична бесіда.
—
Що Франко вкладає в поняття «революціонер» і чому він «вічний»?
—
Як ви уявляєте собі «вічного революціонера» за часів поета; чи є такі нині?
—
Чому образ ворожих, реакційних сил у вірші конкретний, реалістичний, а образ
«вічного революціонера» — узагальнений, алегоричний?
—
Як у поезії зображено зростання свідомості народу, його активності в боротьбі
за власні права?
—
Чому поет ставить в один ряд із духом і волею науку та думку?
—
Чому вірш названий гімном?
6.
Виконання учнями пошуково-дослідницьких завдань.
—
Виберіть із тексту вірша всі дієслова, визначте приблизне співвідношення їх з
іншими частинами мови, з'ясуйте їх роль та значення. (Дієслів багато, вони
надають творові динамізму, експресії.)
—
Визначте віршовий розмір твору Франка «Гімн». Як він впливає на звучання вірша?
(Чотиристопний хорей, створює маршову, напружену ритмомелодику.)
—
Схарактеризуйте систему художніх засобів у вірші «Гімн» (епітети, алітерація,
анафора та ін.).
7.
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
1)Яка
основна думка (ідея) вірша «Гімн»?
2)
Які шляхи розвитку людства бачить Франко і якими засобами можна цього розвитку
досягти?
Орієнтовні
відповіді
1)
— Заклик до активної життєвої позиції;
—
схвалення боротьби передових людей за поступ, справедливе суспільство;
—
прогрес людства зупинити не можна;
—
заклик до оптимістичного світобачення.
2)—
Шлях — єдність народу, пробудження його національної свідомості, громадянської
активності.
—
Засоби — «наука, думка, воля» і ніщо інше.
—
Мирна боротьба за соціальну справедливість і прогрес.
8.
Завдання учням.
•
Поєднайте приклади художніх засобів з їх визначенням.
Приклади
художніх засобів
ні
попівські тортури //ні тюремні царські мури // ані...
вчора
розповився І о власній силі йде
словом..,
мов трубою
не
ридать, а добувати
розвидняющиися
день
він
ще живе
Визначення
порівняння
епітет
метафора
риторичне
окличне речення
анафора
антитеза
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
• Продовжіть
речення. «Вірш Франка "Гімн", на мою думку, звучить...» «Актуальність
творів Франка у тому, що...» «Мене вразило (зацікавило)...»
IV.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вміти
виразно читати, аналізувати вірш «Гімн», висловлювати власну думку з приводу
порушених проблем.
|