Мета: глибше
ознайомити учнів із життям і творчістю, світоглядом письменника, зацікавити
ними, спонукати до читання; розвивати навички сприйняття інформації на слух, виділення
головного, вміння висловлювати власне ставлення до почутого й прочитаного;
виховувати цілеспрямованість, активну громадянську позицію, патріотизм.
Обладнання:
портрет письменника, видання творів, ілюстрації до біографії.
Теорія
літератури: громадянська, філософська, інтимна лірика.
- ХІД УРОКУ -
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Аналіз
виконання контрольної роботи.
II. ОГОЛОШЕННЯ
ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Слово вчителя.
У кожного
народу є величні постаті, що його представляють. В Україні це — Т. Шевченко та
Іван Франко. Видатний український поет і літературознавець М. Рильський писав:
«Іван Франко — це розум і серце нашого народу. Це боротьба, мука і передчуття
щастя України. України і людності». Саме про Івана Яковича Франка й піде наша
сьогоднішня розмова.
IV. СПРИЙНЯТТЯ
Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Міні-лекція вчителя з елементами бесіди.
— Що ви знаєте
про І. Франка? Звідки він родом, які його твори ви читали в попередніх класах?
(«Фарбований Лис», «Грицева шкільна наука» (5 клас), «Захар Беркут» (7 клас),
«Каменярі», «Притча про життя» (8 клас).)
І. Франко —
людина багатогранного таланту. Він був поетом, прозаїком і драматургом,
перекладачем, літературним критиком, істориком і теоретиком літератури, театру,
мистецтва в цілому; став відомим як публіцист, філософ, фольклорист,
мовознавець, етнограф та економіст; журналіст, один із найвизначніших політиків
Галичини кінця XIX — початку XX століття.
Кожна із цих
галузей, у свою чергу, розкриває широкий діапазон зацікавлень та обдаровань
письменника. В. Шевчук у книзі «З вершин та низин» пише: «Він [Франко] дав
поетичні обробки багатьох європейських та східних тем і мотивів, створив
великий цикл поезій за мотивами історії стародавнього світу, найбільше римської
історії, перекладав вавилонські гімни й молитви, індійські легенди з
"Махабхарати", великі цикли староарабської, давньогрецької та
давньоримської поезії, епічну поезію народів світу, зокрема старошотландські,
староанглійські, старонорвезь-кі, староісландські балади, іспанські романси,
албанські, португальські, італійські, німецькі, єврейські, китайські,
болгарські, сербо-хорватські народні пісні, уривки з угорського народного
епосу, дав цикл "Циганські мелодії", переклав "Слово про похід
Ігорів" і "Краледвірський рукопис"». Як бачимо, можна втомитися
тільки від переліку цих робіт. А скільки ж таланту й праці потрібно, щоб
написати все це, що не вмістилося навіть у 50-томне зібрання творів І. Франка.
Твори, написані Іваном Яковичем іншими мовами, яких він знав багато, ще
чекають своїх видавців та дослідників.
Тільки
нещасливий збіг обставин завадив І. Франкові отримати найвищу і найпрестижнішу
Нобелівську премію.
Прослухаймо
лист одного австрійського професора, доктора філософії до комітету з
присудження Нобелівської премії, написаний 26 листопада 1915 року.
«Високоповажній
Королівській академії, м. Стокгольм. Оскільки український університет для
35-мільйонного населення не відкритий ні в Галичині, ані в Східній Україні й
унаслідок того не існує Академічної колегії, яка могла б представити найбільших
та найзаслуженіших людей народу Королівській Високоповажній Академії, тому я
дозволю собі звернути увагу високоповажної академії, що найбільший і одночасно
слов'янський поет і вчений живе у Львові, потерпає матеріально, але зі свіжістю
юнака високо держить прапор боротьби за свободу, прогрес і загальнолюдські
ідеали протягом половини століття.
У 1893 році
захистив докторську дисертацію у Віденському університеті на відмінно під
керівництвом відомого професора Ягіча, але з політичних причин його не
допустили до університетської кафедри. Він працював на ниві поезії, прози, як
критик, історик літератури, етнограф тощо, працював так, що втратив зовсім
своє здоров'я.
Майже 6 років
він (був паралізований) диктував свої твори, повні весни і свободи, справжні
перлини поезії свого народу, які дістали загальне визнання як творіння
загальнолюдської вартості.
Він є
національним поетом свого народу.
Бібліографічний
список його творів українською, німецькою, російською, польською, чеською та
іншими мовами становить величезний том. Франко справді є найвизначнішим
письменником сучасної Європи.
Жалюгідне
становище нації не дозволило, щоб твори видатного письменника стали доступними
широким культурним масам.
У 1914 році він
одержав вітання від свого народу, друзів та недругів з нагоди сорокалітнього
ювілею літературної творчості.
Тепер він
лежить... тяжко хворий. Від голодної смерті його рятує тільки допомога
студентів.
Цей видатний
поет і прозаїк, пісні якого стали національним гімном, цей великий Провідник
свого народу, міжнародний геній заслуговує, щоб славна Королівська Академія
нагородила його Нобелівською премією. Я підкреслюю при цьому величезне політичне
значення такої нагороди для національних змагань старовинного культурного
народу, який тепер бореться за відкриття свого університету. Нагородження Івана
Франка Нобелівською премією буде мати величезне значення не тільки для самої
України, але також для Східної і Західної Європи.
Відень, 26 листопада
1915 року. Професор, доктор філософії Застирець Йосип».
Про
працьовитість письменника ходили майже легенди. Як згадує сам Франко, він писав
і в тюрмах, і майже непритомний від голоду; писав і в затемнених кімнатах,
через що ледве не втратив зір; коли параліч скував праву руку, писав лівою;
коли відмовили обидві руки — диктував.
— Як ви
думаєте, геніальній, талановитій людині обов'язково потрібні така шалена
напруга, неймовірна працездатність?
2.
Повідомлення учня.
І. Франко і
музика, фольклористика
Музикальність
Івана Франка, глибоке знання природи пісні як синтетичного жанру слова і музики
позначилося на його численних поезіях. Уже самі назви віршів — «Народна пісня»,
«Пісня і праця», «Чим пісня жива», «Пісня будучини» та багато інших — указують
на наявність у творах поета пісенної образності.
Відомий
український фольклорист Ф. Колесса в статті «Народнопісенна ритміка в поезіях
Франка» переконливо доводить, що частина віршів була задумана поетом як пісні,
що написані на зразок (у тому числі й на мелодію) народних пісень (наприклад,
«Ой ти, дівчино, з горіха зерня...», «Червона калино, чого в лузі гнешся...»,
«Ой ти, дубочку кучерявий...»). Використовуючи пісенну форму свого вірша
«Розвивайся ти, високий дубе...», І. Франко
бажав, щоб ця
його поезія, співана під енергійну маршову мелодію, поширилася в масах і
набула значення народного гімну.
Отже,
використані письменником пісенно-ритмічні форми передбачають певну мелодію, яка
стає супутницею вірша, що підсилює емоційне сприйняття.
Ще в 1898 році
відомий композитор С. Людкевич написав музику до «Вічного революціонера».
Дякуючи С. Людкевичу, Іван Франко сказав:
«Спасибі,
пане-товаришу, за ваш сюрприз. Але я волів би, щоб у вашому
"Революціонерові" теж у середній частині був марш, а не коляда!»
Цей вислів
письменника переконливо свідчить, що музична інтерпретація значною мірою була
закладена в ритмо-інтонаційній основі самого вірша.
Фахівці
вважають: епохальне значення як для української поезії, так і для музики має
«полум'яний» гімн «Вічний революціонер», геніально інтерпретований М.
Лисенком. Не викликає сумніву припущення, що «музичний підтекст», закладений
поетом у самому вірші, М. Лисенко талановито відтворив у музиці.
Героїко-піднесене звучання, конкретність політичних закликів, маршовий ритм
демонструють органічну єдність усіх музично-поетичних компонентів. Цей гімн і
став зразком органічного взаємопроникнення слова і музики.
3. Складання
таблиць.
Жанрова й
тематична різноманітність творів І. Франка
Жанри
|
Твори
|
|
Епос
|
«Перехресні
стежки», «Борислав сміється», «Захар Беркут», оповідання та ін.
|
|
Лірика
|
Збірки «3 вершин
і низин», «Зів'яле листя», «Зднів журби», «Semper tiro» та ін.
|
|
Ліро-епічні
твори
|
«Мойсей», «Іван
Вишенський», «Лис Микита» та ін.
|
|
Драма
|
«Украдене щастя»
|
|
Теми
|
Твори
|
Історична
|
« Захар Беркут »
|
Робітнича
|
«Борислав
сміється» та ін.
|
Детективна
|
«Перехресні
стежки», «Злочин з кількома невідомими»
|
Селянська
|
«Ліси і
пасовиська», «Добрий зарібок» та ін.
|
Шкільна
|
«Грицева шкільна
наука», «Отець гуморист», «Олівець» та ін.
|
Теми
|
Твори
|
Казкова
|
«Фарбований
Лис», «Лис Микита»
|
Кохання
|
Збірка «Зів'яле
листя» та ін.
|
Мистецтва
|
«Сікстинська
мадонна», «Декадент» та ін.
|
Філософська,
громадянська
|
«Мойсей», «Гімн»
та ін.
|
|
|
|
|
(Вдома при
вивченні біографії письменника учні можуть доповнити, продовжити таблиці.)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ
ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
Тестове
завдання.
• Оберіть відповідне за змістом слово, пропущене у висловлюванні А.
Кримського про І. Франка, прокоментуйте цитату.
«Подібно до
легендарного Данко, розірвавши свої груди, він дістав вогненне серце і освітив
ним шлях до ... свого народу».
А освіти;
Б
покращення;
В
визволення;
Г трагедії.
VI. ПІДБИТТЯ
ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
• Продовжіть речення.
«Мені
запам'яталося...»
«І. Франко
|