Мета:
допомогти учням засвоїти ідейно-художній зміст поеми, усвідомити її значення в
літературі та в житті; розвивати навички аналізу ліро-епічних творів,
визначення їх проблематики, основних ідей, уміння проводити аналогії із
сучасністю, висловлювати власні судження з приводу прочитаного; виховувати
громадянську самосвідомість, почуття поваги до духовних надбань народу.
Обладнання:
портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, аудіозаписи прологу
до поеми, біблійні легенди про Мойсея.
Теорія
літератури:філософська поезія.
- ХІД УРОКУ -
I.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя.
Одне
з найскладніших питань в історії людства — це проблема стосунків народу й
вождя. Як правило, глибокою драмою завершується хитання народу між двома
силами, між не дуже добрим, але звичайним і гарним, але новим, таким, за яке ще
треба боротися, докладати значних зусиль, щоб його здобути. Провідниками нових
ідей є вожді. Але чи достатньо ідеї, що опирається лише на глибоку віру, для
того, щоб повести за собою? Ці та багато інших питань ми обговоримо на
сьогоднішньому уроці.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Колективна робота.
Первинне
обговорення змісту поеми, вражень, які отримали учні при читанні твору.
2. Словникова робота за питаннями учнів.
3. Евристична бесіда.
— До якого жанру ви віднесли б твір І. Франка «Мойсей»?
(Філософсько-громадянська, політична поема.)
— З яких частин він складається? (З «Прологу», що звучить
як самостійний твір, та основної частини.)
— На якій основі побудовано поему? (Біблійній, історичній,
суспільній.)
4. Повідомлення учня.
Історична
довідка з «Біблейської енциклопедії»
Народився
Мойсей приблизно за 1575 років до Христа в сім'ї Авраама. Під час
побиття дітей мати в кошику пустила його водою, бо знала, що за течією
купається донька фараона. Освіту і виховання, досвід воєначальника здобув при
єгипетському фараоні. Вперше задумався про важку долю євреїв у сорокарічному
віці. Рятуючи іудея, вбив єгиптянина. Переховувався 40 років у
свого тестя, який був священиком. Першим провидінням став терновий кущ біля
гори Хорив. Господь назвав себе Єговою (Сущим). Дива Господа — палиця
стала змією, рука хворою на проказу. Помічником проголошено Аарона, брата
Мойсея. Кари Бога єгиптянам за небажання відпустити євреїв: сарана, жаби,
смерть немовлят.
Шлях
лежав через Аравійську пустелю, яку мали подолати 600 000 людей з
майном. Мойсей своїми молитвами рятував їх від спраги, голоду і нападників.
Поблизу гори Сінай євреї вперше почули десять Божих заповідей і настанови щодо
церковного і громадського устрою. Замість поклоніння Богу, іудеї почали
поклонятися золотому бику, якого розтрощив Мойсей, перед цим побивши скрижалі
із заповідями. Чотири рази піднімався Мойсей на Сінай і перед кожним сходженням
на гору постився по 40 днів. Так минуло два роки. Зухвалість іудеїв постійно
давалася взнаки: надмірність у їжі (переїдання перепілками), ігнорування манни,
протести під проводом Аарона і Датана, небажання воювати за землю обітовану. Через
це євреї були покарані Господом і приречені на 40-річне блукання пустелею
(померли всі, кому було за двадцять, крім Ісуса Навина та Халева). За те, що
Мойсей і Аарон не завжди слухали Єгову, дістали покарання — померти
поза землею обітованою. Помер Мойсей у 120-літньому віці на горі Нево,
побачивши здалеку мету свого життя.
5. Переказ основних епізодів поеми, складання «сюжетного ланцюжка».
Пролог
— звернення
до сучасного Франкові українського народу й до нащадків
Мойсей,
сорок літ проблукавши разом із народом по арабській пустелі, наблизився до
Палестини
Ізраїльський
народ зневірився, не хоче йти далі, до мети — «країни обіцяної».
Мойсей
страждає: сьогодні в його народу інші вожді — Авірон і Датан, які закликають
побити й обплювати пророка, що кличе в далекі краї.
Старий
Мойсей, що береже накази Єгови, всупереч забороні виходить на камінь і починає
промовляти.
Мойсей
розповідає легенду про те, як дерева обирали собі короля і як ним став колючий
терен
Мойсей
застерігає ізраїльтян, щоб вони, Богом обрані, виконували його заповіт
Авірон
висміює Мойсея, пропонує за його казки призначити пророка «громадською нянькою»
Натовп,
підбурений Датаном, виганяє Мойсея із табору. Пророк іде в пустелю і чує голос
демона Азазеля, який навіює сумніви. Мойсей у роздумах іде на вершину гори і,
не стримавшись, піддавшись спокусі, говорить: «Одурив нас Єгова!»
Загриміли
громи, замиготіли блискавки, але в їхній мові Мойсей не почув голосу Єгови. І
тільки після дощу серцем відчув слова Бога, який картав пророка за зневіру,
адже ніхто не може знати Божих помислів, крім нього самого. Єгова сказав, що
Мойсей, довівши народ до «краю обіцяного», сам у нього не ступить.
У
гебрейському таборі тривога. Тільки тепер ізраїльтяни розуміють, кого втратили.
І тут молодий «князь конюхів» Єгошуа кричить: «До походу! До зброї!» Цей крик
перетворює люд на героїв. Вони йдуть, все змітаючи на шляху й позбувшись своїх
удаваних вождів, Авірона й Датана
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Слово вчителя.
Про
поему І. Франка «Мойсей» написано сотні літературознавчих розвідок. І не всі
вчені доходять до одної думки щодо джерел, ідей, значення образів твору. Але
всі сходяться в тому, що це — визначний, епохальний твір. Особливо ж виділяють
«Пролог» як духовний заповіт українському народові.
2.
Виразне читання «Прологу» вголос, прослуховування аудіоза-писів.
3.
Евристична бесіда.
—
Що спонукало автора звернутися до українського народу зі словами: «Народе мій,
замучений, розбитий, Мов паралітик той на роздорожжу, людським презирством,
ніби струпом, вкритий»? Це вияв зневаги чи любові й болю? (Зверніть увагу на
дату написання рядків: січень—липень 1905 року, на історичні події, що в цей
час відбувалися.)
—
Чому поетові тривожно на душі?
—
Навіщо автор використовує багатократне повторення риторичних питань, які
починаються словом «невже»? Чи можна на них відповісти однозначно?
—
Що дає автору впевненість у тому, що сила духу українського народу переможе?
—
Чи актуальні ідеї «Прологу» Франка в наш час і чому?
4.
Коментар учителя.
І.
Франко усвідомлював свою місію, вірив, що живе і творить недаремно, що народ
сприйме його науку. «Ви мені тут приписуєте в моїй скромній літературній і
громадській праці щось такого надзвичайного, а я всього-на-всього був слугою
свого народу, вірніше мовити, його пастухом і, як Мойсей, сорок років виводив
свій народ з пустелі, з темряви і злиднів на широку, свідому, світову щасливу
дорогу...»,— писав поет у відповідь на привітальний лист на честь сорокарічного
ювілею його творчої діяльності. Ось чому образ Мойсея з однойменної поеми
асоціюється з образом самого Франка.
5.
Виконання учнями завдань пошуково-дослідницького характеру, проблемні
запитання.
—
Чому Мойсееві було важко реалізувати свою мету — привести народ до землі
обіцяної?
—
Як склалися стосунки Мойсея з гебреями на цьому важкому шляху і чому саме так?
—
Чому Мойсей називає народ «нетямучим», «рабами», «юрбою», «упертими», «наче
сліпими», адже саме заради цього народу він зрікся всього в житті?
—
Хто такі Авірон і Датан, яку роль вони відіграли в стосунках Мойсея з народом?
—
У чому основний конфлікт між Мойсеєм і «лихим демоном громади» Датаном?
—
Прокоментуйте промову Мойсея (IV розділ). Яка її основна думка? Яка риса Мойсея
виявляється в ній?
—
Навіщо Мойсей розповів казку про обрання короля серед дерев?
—
Як ви думаєте, чому саме терен погодився бути королем? До чого це його
зобов'язує?
—
Що означають рядки з поеми:
Ізраїлю,
ти той посол,
І
будущий цар світу!
Чом
не тямиш посольства свого І його заповіту?
—
Прокоментуйте діалог Мойсея та Азазеля, темного демона пустелі, з погляду
проблеми «вождь і народ». Назвіть якості Мойсея, що тут яскраво виявилися.
—
Як розуміти вислів Єгови: «Хто вас хлібом накормить, Той враз хлібом піде до
гною; Та хто духа накормить у вас, Той зіллється зі мною...»?
—
Що відчув народ, коли вождь залишив його? Чому?
—
Яким люд постає у прикінцевих епізодах із погляду проблеми «народ і вождь»?
—
Зіставте пролог та епілог, зробіть висновки.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
Творча
робота.
•
Складіть резюме до образу Мойсея (або усний твір). Орієнтовна відповідь
Пророк
Мойсей витискував з душ євреїв рабів. Це було важко. Хоч Мойсей і не довів
народ до «землі обіцяної», але він розбудив його сумління, прагнення до мети і
тим увійшов в історичну пам'ять наступних поколінь як велетень духу, провідник
народу.
Проте
образ Мойсея не тільки героїчний, але й трагічний. Герой розгублюється, коли
перестає чути голос Бога, і втрачає віру у свою правду. А саме віра породжує
ідеал і додає сил у боротьбі за його здійснення. Це робить поему «Мойсей»
актуальною сьогодні. Стосунки особи та суспільства завжди є складними, однак
без суспільства особистість приречена на самотність і навряд чи відчуватиме
себе щасливою.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
* Продовжіть речення.
«Поема
"Мойсей" справила на мене...»
«Я
вважаю, що треба читати класиків, щоб...»
«Мені
здалася цікавою думка...»
VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати
зміст поеми «Мойсей», вміти її аналізувати. Прочитати твір Франка «Сойчине
крило». |