Мета:
допомогти учням відчути красу, художню довершеність
інтимної лірики поета; розвивати навички виразного читання, аналізу ліричних творів,
уміння висловлювати власні враження від прочитаного; виховувати культуру почуттів,
естетичний смак, любов до поезії.
Обладнання:
портрет письменника, книга Р. Горака «Тричі мені являлася любов» та ілюстрації
до неї; аудіозаписи пісень на слова І. Франка.
Теорія
літератури: інтимна лірика, фольклорна основа.
- ХІД УРОКУ -
I.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя.
Кохання,
вічна його загадка, різні відтінки людських стосунків завжди були в центрі
уваги поезії. Скільки чарівних віршів, що вражають щирістю та глибиною почуттів
і збагачують нашу душу, написано поетами різних часів і народів! Не оминув цієї
теми й Іван Франко, створивши поезії надзвичайної краси й сили. М. Коцюбинський
захоплено писав: «Це такі легкі, ніжні вірші, з такою широкою гамою чувства і
розуміння душі людської, що, читаючи їх, не знаєш, кому оддати перевагу: чи
поетові боротьби, чи поетові-лірикові, співцеві кохання і настроїв». Про ці
твори та тих, хто на них надихав Франка, ми будемо говорити на сьогоднішньому
уроці.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Завдання
учням.
1)
Виразно прочитайте вірш І. Франка «Гімн», зробіть його ідейно-художній аналіз,
висловіть власну думку про нього.
2)
Розкрийте поняття «вічний революціонер», поміркуйте, наскільки воно є
актуальним у наш час.
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Слово вчителя.
Так
уже повелося, що найкращі вірші поети складають не під впливом щасливого
кохання, а нещасної, нерозділеної любові.
Страждання,
«солодка мука» переливаються в незрівнянні, щирі поетичні рядки:
Я
понесу тебе в душі на дні,
Облиту
чаром свіжості й любові,
Твою красу я переллю в пісні,
Огонь очей в дзвінкії хвилі мови,
Коралі уст у ритми
голосні...
Особисті
почуття, настрої І. Франка вилилися у збірку «Зів'яле листя», вірші для якої
писалися десять років (1886-1896). Вона вийшла 1896-го. Збірка має підзаголовок
«Лірична драма» й складається з трьох частин — «жмутків». Кожна із цих частин
позначена власним настроєм, ритмікою та строфікою. Літературознавці
відзначають оригінальність композиції ліричної драми, у якій «вірші розповідні,
описові, медитативні, складні імітації народних плачів і народної пісні». Але
найкраще про це ми дізнаємось, прочитавши самі твори.
2. Виразне читання.
(Учитель
або підготовлені учні виразно читають вірші:
«Як
почуєш вночі край свойого вікна...»,
«За
що, красавице, я
так тебе люблю...»,
«Так,
ти одна моя правдивая любов...»,
«Якби
знав я чари, що спиняють хмари...»,
«Не
знаю, що мене до тебе тягне...» та інші на вибір.)
3. Слово вчителя.
В
одному з листів І. Франко розповів про свої переживання, що лягли в основу
ліричної драми «Зів'яле листя»:
«Ще
в гімназії я влюбився був у дочку одного руського попа Ольгу Рошкевич... Наша
любов тяглася 10 літ,
батьки зразу були прихильні мені, надіючися, що я зроблю блискучу кар'єру, але
по моїм процесі 1878-1879
р. заборонили мені бувати в своїм домі, а в 1880 р. присилували панну вийти
заміж за іншого... Се був для мене важкий удар; сліди його знайдете в "На
дні" і в віршах "Картка любові". Пізніше я познайомився з двома
руськими поетесами, Юлією Шнайдер і Клементією Попович, але жодна з них не мала на
мене тривкого впливу. Більше враження зробила на мене знайомість з одною
полькою, Йосифою Дзвонковською. Я хотів женитися з нею, та вона, чуючи в собі початки сухіт,
відправила мене і в кілька рік пізніше вмерла як народна вчителька... Фатальне
для мене було те, що вже листуючись з моєю теперішньою жінкою, я здалека пізнав
одну панночку польку і закохався в неї. Отся любов перемучила мене дальших 10 літ; її
впливом були мої писання "Маніпулянтка", "Зів'яле листя",
дві п'єски в "Ізмарагді"...».
Панночка
полька — Целіна
Журовська. Про неї розповів син поета Тарас у спогадах «Про батька»: «Пізнався
Іван Франко з
Целіною Журовською, замужем Зигмунтовською, ще в Дрогобичі, коли та сиділа при
поштовім віконці... Франко почував себе несміливим, ні постаттю, ні красою не міг
їй заімпонувати, його розуму дівчина не бачила, творів не знала і не його слави
бажала, а маєтку, якого у Франка не було... Целіна вийшла заміж за полі-ційного
комісара, мала з ним двоє дітей...»
І.
Франко, розповівши
в листі про свої почуття, зауважував, що тільки «після сього... буде зрозуміла
п'єска "Тричі мені являлася любов" у "Зів'ялім листю".»
4. Виразне читання та коментування вірша.
(Учні
виразно читають та коментують вірш І. Франка «Тричі мені являлася любов».)
5. Прослуховування аудіозапису.
(Учні
прослуховують аудіозапис пісень на слова Франка (зі збірки «Зів'яле листя»).)
6. Коментар учителя.
Як
відомо, доробок Франка-фольклориста складав близько 400 пісень і 1800 коломийок,
котрі він почав записувати з десятирічного віку. Про його відчуття музичного
ритму свідчить той факт, що на твори поета написано близько 200 композицій,
а на окремі — й
по декілька. Микола Лисенко, який приятелював із Франком, створив на його тексти
6 романсів,
2 хори.
В. Шевчук у своєму дослідженні про Франка зазначає, що «коли думка визрівала,
він, ідучи по місту чи ходячи по кімнаті, висвистував собі якісь мелодії, щоб
було легше знайти відповідну форму».
Другий
«жмуток» віршів Франка у збірці помітно позначений впливом фольклору.
7. Виразне читання поезії «Ой ти, дівчино, з горіха
зерня...», обмін враженнями щодо прочитаного.
8. Виразне читання поезії «Чого являєшся мені у сні?..»
9. Словникова робота за питаннями учнів, обмін враженнями
щодо прочитаного.
10. Спостереження над художнім текстом.
1) Запишіть емоційні стани ліричного героя, їхню зміну послідовно,
за строфами.
(Біль,
страждання —> образа,
докір —> прощення
-> біль
як радість.)
2) Визначте художні образи першої-третьої строф вірша,
схарактеризуйте їх.
Образи
|
X арактеристика
|
Перша строфа
|
Сон
|
Тьма
|
Закінчення
таблиці
Образи
|
Характеристика
|
Очі
|
Чудові, ясні, сумні, немов криниці дно студене
|
Уста
|
Німі, мов зарево червоне
|
Криниця
|
Символ кохання, глибини й чистоти почуття
|
Друга строфа
|
Серце
|
Надірване, здавлене болем, жалем
|
Пісні
|
Ридання
|
Гордощі
|
Знать не знаєш, минаєш, не зиркнеш, не кивнеш
|
Любов
|
Без тями, з мукою довгими ночами, літа за літами
|
Третя строфа
|
Зіронько
|
Дівчина
|
Серце
|
В турботі, не хоче тужити весь вік, марніє, в'яне, засиха; оживає, грає,
вільно віддиха
|
Диво золоте
|
Щастя, кохання
|
Щастя
|
Молоде, бажане, страшне
|
11.
Коментар учителя.
Отже
герой проходить через біль, страждання -> докір, егоїзм прощення, радість,
щастя.
Іншими
словами: переборовши образу, пройшовши через прощення, ліричний герой
змінюється, підноситься душею на вищий рівень і залишає нащадкам високохудожньо
зафіксований досвід — вірші, пісні.
На
думку літературознавця В. Андрусенко та інших, у вірші І. Франка «Чого являєшся
мені у сні?...» «відбита ідейна концепція всієї збірки "Зів'яле
листя"», він є моделлю самовдосконалення сучасної людини й, зокрема,
подолання егоїзму як почуття, що сьогодні не тільки не засуджується, а широко
культивується. Єдина сила, яка здатна протистояти егоїзмові,— це справжнє
кохання, любов. Закохана людина може відчути, зрозуміти іншу й поступитися
своїм».
12.
Проблемне завдання.
•
Поясніть слова поета:
Я
не тебе люблю, о ні, Моя хистка лілеє, Не оченька твої ясні, Не личенько
блідеє.
Я
не тебе люблю, о ні, Люблю я власну мрію, Що там, у серденьку на дні,
Відмалечку лелію.
(Образи жінок, коханих у Франка зливаються в
один — мрію, Музу, пісню, омріяний ідеал.)
V.
ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
VI.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
•
Продовжіть речення.
«Мені
запам'яталося...»
«Я
по-новому побачив (побачила)...»
«Мене
вразило...»
VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вміти
аналізувати збірку І. Франка «Зів'яле листя», вивчити вірш «Чого являєшся мені
у сні?..» напам'ять.
І.
Франко. «Чого являєшся мені у сні?..» Виразне читання поезії напам'ять.
Мета:
допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст і красу інтимної лірики
Франка; розвивати навички виразного читання поезій напам'ять, уміння
висловлювати власні думки та враження про них, співставляти явища літератури
та життя; виховувати усвідомлення того, що любов — найвеличніше з людських
почуттів, яке необхідно берегти й цінувати.
Обладнання:
портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, аудіозапис пісні.
Теорія
літератури: засоби виразного читання, інтимна лірика.
- ХІД УРОКУ -
I.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
II.
ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
1. Робота в парах.
Повторення
вірша І. Франка напам'ять, удосконалення навичок виразного читання.
2.
Виразне читання напам'ять поезії «Чого являєшся мені у сні?..»
(Можна
провести конкурс із журі та визначенням переможців.)
3.
Поетичний практикум.
1)
Визначте віршовий розмір вивченої поезії, спосіб римування, показавши це на
схемі.
Чо|го|
яв|ля|єш|ся] ме|ні[
и
— и — ^ — и — У |сні?|
и
—
Чо|го|
звер|та|єш| тй| до| ме|не|
<и
— и — и — и — ^
Чу|до|ві|
6|чі| ті| яс|ні,|
у
— и — и — и —
Сум|ні,|
и
—
Не|мов|
кри|ни|ці| дно| сту|де|не?|
и
— ^ — и — и — и
(Різностопний
ямб; рима суміжна та кільцева, чоловіча й жіноча.)
2)
Поєднайте приклади художніх засобів з їх визначенням.
Приклади
художніх засобів
(Очі)
чудові, ясні, сумні
Чому
уста твої німі?
Мов
зарево червоне
Серце
надірвала
О,
ні!
Зіронько
Марніє,
в'яне, засиха
Дива
золотого, щастя молодого
Знаєш,
знаєш, добре знаєш
Визначення
поетичне
звертання
синоніми
повтори
епітети
риторичні
питання
інверсія
метафора
порівняння
вигуки
III. ПІДБИТТЯ
ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
• Продовжіть речення.
«Найкраще
прочитав (прочитала) вірш...» «Найбільше враження на мене справив
(справило)...» «Я зрозумів (зрозуміла), що...»
IV.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати
поему І. Франка «Мойсей».
Індивідуальне
завдання. Підготувати повідомлення про біблійного Мойсея. |