Мета:
допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст
твору письменника; розвивати навички аналізу прозового твору, характеристики
різних емоційних типів, уміння висловлювати власні судження про твір та його
героїв; виховувати гуманістичний світогляд, почуття великодушності, вдячності
до близьких людей.
Обладнання:
портрет письменника, видання твору, ілюстрації
до нього.
Теорія
літератури: прозові жанри.
- ХІД УРОКУ -
I.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя.
Іван
Франко творив на зламі XIX і XX століть. Як відомо, це час бурхливих історичних
подій, різких соціальних зрушень та змін у свідомості людей. Митці теж перебували
в пошуках жанрів, особливих художніх засобів, манери письма, які б відображали
цей своєрідний час, сум'яття в душах людей. Франко у своїй прозі звернувся до
модерних засобів письма, не від-кидаючи при цьому й традиційні, не порушуючи
національної етичної традиції. Про це та багато іншого ви дізнаєтесь на сьогоднішньому
уроці.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Міні-диспут.
(На
основі твору Франка «Мойсей» та власних спостережень.) «Хто й що може привести
народ до щасливого майбутнього, "країни обіцяної"?»
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя.
Літературознавці
називають твір І. Франка «Сойчине крило» по-різному — і повістю, і новелою, й
оповіданням. Кожен із них по-своєму має рацію. Для новели твір завеликий, для
повісті — мало
героїв і сюжетних ліній, для оповідання — дуже драматична, напружена дія з
несподіваним фіналом. Більшість схиляється все ж до визначення «Сойчиного
крила» як новели.
Композиція
цього твору незвичайна — «твір у творі», або твір з обрамленням.
Жіноча
доля, психологія подаються крізь призму сприйняття героя-оповідача, естета, в
якому відсторонений потяг до краси постійно бореться з почуттями «живої
людини».
Герой-адресат читає
листа, у якому описано історію його кохання з дівчиною та етапи життєвих
поневірянь героїні; змінюється поступово настрій і світогляд персонажа, потім
герої зустрічаються.
2. Спостереження над текстом. Складання «сюжетного
ланцюжка».
Герой-естет
готується до зустрічі Нового року. Ніщо громадське його не хвилює. Він самотньо
милується мистецькими творами, книгами, квітами
Обрамлення-експозиція
Зав'язка
Історія
кохання Марії до Массіно, ревнощі до сойки, брак пристрасті з боку чоловіка
Розвиток
дії
Втеча
дівчини з
Генріхом, який до того ж пограбував її батька
Кульмінаційний
момент
Перебування
із Зигмундом у
банді злочинців; допомога крадіям
Арешт
Зигмунда; поїздка
з Володею в Іркутськ. Нудьга. Програш жінки в карти. У купця
Напад
на купця. Марія — друга дружина ісправника Серебрякова. Знущання
Втеча
героїні в Порт-Артур. Російсько-японська війна. Догляд за пораненим чоловіком.
Мрія про Массіно
Розвиток
дії
Закінчення
схеми
Герой-оповідач
змінює свої погляди на кохання, життя, починає його розуміти. До нього приїжджає
Марія, дивом діставшись із Порт-Артура
Обрамлення-розв'язка
Позасюжетні
елементи: описи (пейзажі, портрети), роздуми героя, коментарі
3. Робота над порівняльною
характеристикою героїв.
• Герої новели Франка «Сойчине крило» — різні емоційні типи. Спробуйте їх зіставити й зробити
висновки.
Герой-оповідач,
Массіно
Марія
«Естет»
— любить музику, книги, квіти. Глибоко ображений зрадою дівчини, викреслив її
з пам'яті. У любові спокійний, самовпевнений, не розуміє жіночої психології,
того, що жінку треба «постійно завойовувати», що кохання потребує душевних
зусиль, праці. Під впливом листа змінює погляди, розуміє, що таке справжнє
життя й справжні пристрасті, стає «живим чоловіком»
Емоційно
багата натура, життєрадісна, передбачувана, примхлива, прагне до пізнання
світу й пізнає його до жахливих глибин. її приваблюють яскраві натури.
Романтична, розуміє справжність свого першого почуття, лише пройшовши важкий
шлях випробувань
Орієнтовні
висновки. Герої новели «Сойчине крило» — різні емоційні типи, але саме цим
вони, можливо, й притягують одне одного, саме через це між ними й виникають
почуття, які, навіть пройшовши важкі випробування, не зникають; вони ж допомагають
обом змінитися.
4.
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
•
Визначте провідні ідеї твору І. Франка «Сойчине крило».
Орієнтовні
відповіді
—
Кохання — це високе, облагороджуюче почуття, це «робота душі».
—
Тільки втрачаючи, людина розуміє цінність втраченого.
—
За помилки у виборі доводиться відповідати, нести спокуту.
—
Не можна жити лише емоціями.
—
На першому місці у стосунках між людьми мають бути гуманізм, відповідальність
за власні вчинки.
5.
Коментар учителя.
Нерідко
при модерній манері письма митці дозволяли собі досить детально зображувати
безсоромні сцени інтимного характеру. Франко, описуючи незвичайний шлях
героїні, дотримується національної етичної традиції, звертаючись до натяків,
окремих деталей і штрихів та зберігаючи при цьому коректність.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
Тестове
завдання.
•
Прочитайте висловлювання І. Франка. «В кого серце чисте... догляне не одно
таке, що може бути пожадане і для наших "культурних" часів».
Що
у висловлюванні означає слово «догляне»?
А Погляне; Б
побачить; В няньчитиме; Г
підглядатиме.
Що
у висловлюванні означає слово «пожадане»?
А Відоме; Б
жадібне; В бажане; Г знайоме.
VI.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вміти
аналізувати твір І. Франка «Сойчине крило», підготуватися до бесіди з
позакласного читання за драмою І. Франка «Украдене щастя».
Індивідуальне
завдання. Підготувати повідомлення «Історія написання Франком драми
"Украдене щастя"».
|