Мета уроку: Формувати уміння розрізняти ознаки доброго і лихого,
усвідомлювати неминучість кари за вчинене зло. Розвивати навички
правильного, виразного, свідомого читання. Виховувати почуття
порядності, милосердя, терпимості у ставленні до близьких і чужих людей,
осуду жорстокості, заздрощів, ненависті.
Обладнання: Біблія для дітей, читанка 3(2), дошка. Хід уроку
І.
Організаційний момент.
Щоб урок пройшов немарно,
треба
сісти рівно й гарно.
ІІ. Актуалізація знань учнів.
1.
Мовна хвилинка.
Вивчення скоромовки:
Троянди тендітна краса,
в
пелюстках тремтлива роса.
(Скоромовка написана на дошці. Спочатку
учні читають скоромовку мовчки для ознайомлення, потім вголос – хором;
промовляння скоромовки повільно, швидко і максимально швидко хором,
індивідуально).
2. Робота над прислів'ями про добро і зло.
У кого совісті
нема – нема й сорому.
Язиком – ось "я", а на ділі свиня.
З
поганої трави не буде доброго сіна.
Не з доброї муки зліплений.
Сам
себе раз у рік любить.
(Діти пояснюють, як вони розуміють прислів'я). ІІІ. Повідомлення
теми і завдань уроку
- Сьогодні ми опрацюємо біблійну
легенду "Каїн і Авель", визначимо, якою повинна бути людина.
IV.
Вивчення нового матеріалу.
1. Підготовка учнів до сприймання твору.
Бесіда:
-
Діти, чи знаєте ви, що таке Біблія? (Біблія – це книга книг,
суперкнига; це книга, яка дана Богом, книга про Бога, про його любов до
людини, про народження, життя, смерть і воскресіння Ісуса Христа).
- Ми вже читали багато легенд і знаємо, що це таке. А як ви
думаєте, що таке біблійна легенда? (Це легенда, сюжет якої взято з
Біблії).
- Про що розповідається в Біблії уже на перших
її сторінках? (Про створення світу, про перших людей).
- Як звали перших людей? (Адам і Єва).
2. Перше
читання твору.
- Зараз я прочитаю легенду, а ви уважно
слухайте, а потім скажете, про кого розповідається в цій легенді.
(Читаю
легенду).
3. Бесіда після першого сприймання твору.
- Про кого
ця легенда? Як звали братів? Хто були їхні батьки?
4. Читання
легенди учнями.
- Зараз легенду будете читати ви, але
спочатку потрібно навчитися правильно читати слова, які є у легенді. Ці
слова у нас виписані на дошці:
Ланцюжкове
читання (учні читають по одному абзацу). Фізкультхвилинка
Встаньте діти, посміхніться.
Землі нашій наклоніться.
За
щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні
боки похиліться.
Веретеном покрутіться.
1 – присядьте, 2 –
присядьте
І за парти тихо сядьте.
5. Бесіда за малюнком з метою
перевірки і усвідомлення змісту твору.
- Розгляньте,
діти, малюнок у своєму підручнику і скажіть, кого на ньому зображено. Як
ви думаєте, хто з цих братів Каїн, а хто Авель? Яким був Каїн? Знайдіть
слова, якими змальовано Каїна. Що з цього, що ми прочитали, видно на
малюнку? (Каїн – дуже зла людина).
- Який був молодший брат – Авель? Знайдіть у легенді рядки,
де сказано про Авеля. Як це показано на малюнку? (Авель веселий, добрий,
грає на сопілці, біля нього пташки).
- Які почуття у вас
викликали поведінка і характер Авеля?
- Як Каїн ставився до свого брата? Який злочин він вчинив?
6.
Повторне читання легенди.
Мовчазне читання.
Вибіркове
читання.
- Прочитати частину легенди, де сказано про те,
як брати розпалювали вогонь.
- Прочитати те, що стосується заздрощів Каїна.
-
У чому був переконаний Каїн, вчинивши кривавий злочин? Прочитайте
рядки, де про це сказано.
- А хто ж став справжнім
свідком братовбивства?
- Яке запитання ставили злочинцю дерева, зірки, птахи,
всесвіт? Як говорять про лиху, заздрісну людину?
- Що
прославляє і засуджує легенда?
Гра "Небо – земля".
7.
Робота над значенням слів, висловів.
- Які слова, вислови вам незрозумілі? Поясніть вислови: "не
слухався вогонь злих Каїнових рук" (не горів); "на світ благословилося"
(почало світати); "очима косує" (на всі боки озирається); "прокляли"
(осипали прокльонами – словами, що виражають різний осуд).
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Бесіда:
-
Про кого сьогодні дізналися з легенди "Каїн і Авель"?
-
Які риси характеру були у Каїна, а які у Авеля?
- Що
вчинив Каїн? Що у легенді засуджується, а що прославляється?
2. Творча робота.
- Прочитайте прислів'я на дошці.
Визначіть, до яких частин легенди вони відносяться.
1. Той,
хто любить тільки себе, ненавидить людей.
2. З самого початку
думай, який буде кінець.
3. Кров людська не водиця, проливати не годиться.
4.
Від своєї совісті не втече.
VI. Підсумок уроку
-
Сьогодні на уроці ми прочитали біблійну легенду "Каїн і Авель". Автор
легенди – народ, який хотів підкреслити, що зло завжди буде покаране. За
свої вчинки треба відповідати перед Богом, людьми, своєю совістю.
Народ закликає нас творити добро, нести людям і природі радість
щастя, добробут.
VII. Домашнє завдання (диференційоване).
1.
Вибрати уривки з легенди, які найбільше вразили, та навчитися
переказувати їх близько до тексту.
2. Прочитати останні вісім абзаців легенди і поставити до них
запитання.