Мета:
систематизувати й узагальнити знання учнів, виявити рівень знань, умінь та
навичок з метою контролю та корекції; розвивати пам'ять, образне, логічне
мислення, вміння висловлювати власні оціночні судження з приводу літературних
та життєвих явищ, обґрунтовувати їх; виховувати кращі людські якості, любов до
художнього слова.
Обладнання:
тестові завдання у двох варіантах.
Теорія
літератури: жанри драматичних творів, сатиричне оповідання, мова персонажів.
- ХІД УРОКУ -
I.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
II.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
1.
Інструктаж щодо виконання тестових завдань.
2.
Виконання учнями контрольної роботи.
Варіант
І
Початковий
та середній рівні
(Кожна
правильна відповідь оцінюється в 1 бал.)
1)
Основна думка поезії М. Старицького «Виклик»: А уславлення кохання;
Б уславлення краси природи;
В уславлення усної народної творчості,
народної пісні;
Г уславлення мистецтва,
романсової пісні.
2)
3 якого твору цей пейзаж: «Тим часом почало вечоріти. Сонечко збиралося на
спочин; по небу тихесенько плили великі куделі золотистої та рожевої бавовни.
Навкруги безкраїм килимом зеленим розіслалася по обидва боки дороги озимина;
жито саме красувалося і віддавало свіжими пахощами. Колоски стояли нерухомо: на
небі, в повітрі, на
нивах
стояла тиша...»?
А «Талан» М. Старицького;
Б «Виклик» М. Старицького;
В «Хазяїн» І. Карпенка-Карого;
Г «Сікутор» О. Кониського.
3) Допишіть речення.
Є
такі жанри драматичних творів: ...
4) Яка основна проблема порушена М. Старицьким у творі
«Талан»?
Достатній
рівень
(Кожна
правильна відповідь оцінюється у 2 бали.)
5) Схарактеризуйте образ Пузиря з комедії І. Карпенка-Карого
«Хазяїн».
6) Прокоментуйте діалог героїв з оповідання О. Кониського « Сікутор ».
— І не гидко тобі, чоловіче, кров людську лити?
— Не я її ллю, не моя воля, начальство судить по закону, а
наше діло справлять те, що начальство скаже!
— Та чи не гидко,— кажу.
— Чим там гидувати?! А на війні?! Там хіба так ллють? Без
сього вже не можна... Он Пілат Припонтійський звелів — так і Христову кров пролили...
Високий
рівень
(Правильна,
змістовна, цікава відповідь оцінюється в 4 бали.)
7) Виконайте одне із завдань.
А
Придумайте продовження сюжету драми М. Старицького «Талан», виходячи із логіки
поведінки героїв, їхніх характерів (за умови, що Лучицька залишилася б живою).
Б
Висловіть обґрунтоване судження щодо того, в чому актуальність п'єси І.
Карпенка-Карого «Хазяїн» для нашого часу.
Варіант
II
Початковий
та середній рівні (Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.) 1) На якій
основі побудована поезія М. Старицького «Виклик»?
А Народно-пісенній;
Б історичній;
В філософській;
Г фантастичній.
2) 3 якого твору цей
пейзаж: «Небо, замість ясної блакиті, було покрите темними хмарами, блискавка
прорізувала хмари, гуркотів недалеко грім, потім усе затихло, хмара ще більш
почорніла і пустила густий, ливний дощ. Мигнула блискавка, страшенно затріщав
грім над хатою і посипався буйний град... За кілька хвилин град перестав;
хмара розкололася надвоє, із блакитної щілини цілим рожевим снопом розсипалася
блискавка, а за нею знов затріщав грім...»?
А Із п'єси М. Старицького «Талан»;
Б з оповідання О. Кониського «Сікутор»;
В з поезії М. Старицького «Виклик»;
Г з п'єси І. Карпенка-Карого
«Хазяїн».
3) Допишіть речення. Сатиричне оповідання — це...
4) Яка доба зображена в сатиричній комедії І.
Карпенка-Карого «Хазяїн»?
Достатній
рівень
(Кожна
правильна відповідь оцінюється у 2 бали.)
5) Схарактеризуйте образ Марії Лучицької, героїні драми М.
Старицького «Талан».
6) Прокоментуйте діалог героїв п'єси І. Карпенка-Карого
«Хазяїн».
Ф
е н о г е
н. І де ти такий узявся? Ліхтаренко. Хазяїни викохали!
Високий
рівень
(Правильна,
змістовна, цікава відповідь оцінюється в 4 бали.)
7) Виконайте одне із завдань.
А
Придумайте продовження сюжету твору І. Карпенка-Карого «Хазяїн» про те, як у
подальшому склалась би доля Соні, Калиновича.
Б
Висловіть обґрунтовані судження про те, яку роль у житті людини має талант,
талан та споріднена праця (за п'єсою М. Старицького «Талан» і власними спостереженнями).
IV.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
V.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися
до уроку за творчістю І. Франка. Індивідуальне завдання. Підготувати повідомлення
«І. Франко і
музика, фольклористика». |