Мета:
актуалізувати, закріпити й узагальнити знання учнів
з вивчених тем, виявити рівень знань, умінь та навичок з метою контролю та
корекції; розвивати пам'ять, критичне та асоціативне, образне мислення, вміння
висловлювати власні судження, аргументувати їх; виховувати кращі людські
якості, повагу до загальнолюдських цінностей.
Обладнання:
тестові завдання у двох варіантах.
Теорія
літератури: система образів літературного твору, роман.
- ХІД УРОКУ -
I.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
II.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
1.
Інструктаж щодо виконання тестових завдань.
2.
Виконання учнями контрольної роботи.
Варіант
І
Початковий
та середній рівні (Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.)
1)
Укажіть, чий це портрет: «Низенька, чорнява, заквітчана польовими квітами, вона
й трохи не була схожа на селянок, часто запечених сонцем, високих, дуже
неповоротких дівчат. Маленька, кругленька, швидка й жвава, одягнена в зелене
убрання, між високим зеленим житом,— вона здавалася русалкою».
А Мелашки з повісті «Кайдашева сім'я» І.
Нечуя-Левиць-кого;
Б Галі з роману Панаса Мирного «Хіба ревуть
воли, як ясла повні?»;
В Христі з роману Панаса Мирного «Хіба ревуть
воли, як ясла повні?»;
Г Мотрі з повісті «Кайдашева сім'я» І.
Нечуя-Левицького.
2)
До яких дій та вчинків вдалася Мелашка, героїня повісті «Кайдашева сім'я» І.
Нечуя-Левицького, щоб свекруха, свекор і Мотря над нею не знущалися?
А Поскаржилася своїй матері;
Б залишилася в Києві;
В заявила у волость;
Г наполягала, щоб вони з Лавріном жили окремо.
3)
Які суспільно-політичні умови 70-90-х років XIX століття перешкоджали
розвиткові української літератури?
4)
Допишіть речення.
Історична
основа роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» — ...
Достатній
рівень
(Кожна
правильна відповідь оцінюється у 2 бали.)
5)
Охарактеризуйте старих Кайдаша й Кайдашиху з повісті І. Нечуя-Левицького
«Кайдашева сім'я», знайдіть спільне та відмінне в їхніх образах.
6) Складіть 3-4 тези на тему «Значення
творчості Панаса Мирного для розвитку української літератури».
Високий
рівень
(Правильна,
змістовна, цікава відповідь оцінюється в 4 бали.)
7) Виконайте одне із завдань.
А
Висловіть власні судження щодо проблем родинного життя (за повістю І.
Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я» та власними спостереженнями).
Б
Напишіть невеликий твір-роздум «Мої роздуми про актуальність для нашого часу
вічних проблем роману Панаса Мирного "Хіба ревуть воли, як ясла
повні?"».
Варіант
II
Початковий
та середній рівні
(Кожна
правильна відповідь оцінюється в 1 бал.)
1) Укажіть, чий це портрет: «Дівчина була невелика на зріст,
але рівна, як струна, гнучка, як тополя, гарна, як червона калина, довгообраза,
повновида, з тонким носиком. Щоки червоніли, як червонобокі яблучка, губи були
повні та червоні, як калина».
А
Галі з роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»;
Б
Мотрі з повісті І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я»;
В Мелашки з повісті І. Нечуя-Левицького
«Кайдашева сім'я»;
Г Христі з роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла
повні?».
2) За що Мотрю, героїню повісті І. Нечуя-Левицького «Кайдашева
сім'я», посадили «в холодну» (у в'язницю)?
А За те, що побила Лаврінового хлопця;
Б за те, що вибила око свекрусі;
В за те, що покрала курей;
Г за те, що захопила шмат Лаврінової
землі.
3) Назвіть одне з періодичних видань 70-90-х років XIX ст., яке відіграло значну роль у розвитку української
літератури.
4) Допишіть речення.
Життєва
основа роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні? » — ...
Достатній
рівень
(Кожна
правильна відповідь оцінюється у 2 бали.)
5) Охарактеризуйте Карпа
та Лавріна, героїв повісті І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я», знайдіть
спільне та відмінне в їхніх образах.
6) Складіть 3-4 тези на тему «Новаторство
Панаса Мирного в українській прозі».
Високий
рівень
(Правильна,
змістовна, цікава відповідь оцінюється в 4 бали.)
7) Виконайте одне із завдань.
А
Висловіть власне судження щодо проблеми життєвого вибору (за твором Панаса
Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» та власними спостереженнями).
Б
Напишіть невеликий твір-роздум «Актуальність проблем, порушених у повісті І.
Нечуя-Левицького "Кайда-шева сім'я"».
IV.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
V.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися
до уроку за творчістю І. Карпенка-Карого.
|