МЕТА: перевірити отримані знання з теми «Речення»; виховувати повагу до фольклору, любов до природи, розвивати логічне й образне мислення, мовлення, спостережливість, пам’ять.
ХІД УРОКУ І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ . ІІ. Інструктаж щодо виконання роботи. ІІІ. Виконання роботи. 1. Які ви знаєте другорядні члени речення?
2. Для чого вони служать?
3. Що називається додатком? На які питання відповідає?
4. Дайте визначення означення. На які питання відповідає?
5. Який член речення називається обставиною? На які питання відповідає?
6. Запишіть речення. Визначте головні і другорядні члени речення. Жили колись на світі хлопець і дівчина. Між ними виникло щире кохання. Та хлопець мусив Їхати в далеку дорогу. Перед розлукою з синіх очей дівчини покотилися сльози. З них про-росли квітки пам’яті. Їх називають незабудками.
7. Випишіть додатки разом із означенням з віршу.
Буду я навчатись мови золотої
У трави-веснянки, у гори крутої,
В потічка веселого, що постане річкою,
В полінця зеленого, що росте смерічкою.
Буду я навчатись мови-блискавиці
В клекоті гарячім кованої криці,
В кореневищі пружному ниви колоскової,
В леготі шовковому пісні колискової.
8. Пояснювальний диктант.
Запишіть загадки, знайдіть і підкресліть у них головні та другорядні члени речення, поставте до них питання (зверху олівцем). Напишіть зверху, якою частиною мови виражені обставини?
Умивається часто, але рушником не витирається. (Кіт) Влітку відпочивають, а взимку дітей катають. (Санчата) Вдень ховається. Вночі йде шукать собі харчі. Весь з тоненьких голочок. Як він зветься? (Їжачок).
9. Складіть схеми речень. 1.Три явори посадила сестра при дорозі. 2.У полі холод ночі став відчутнішим. 3.Незабаром сюди мав прийти вчитель. 4.Дніпро – найбільша ріка в Україні. 5. За лісом широкі поля поволі й лагідно спускалися вниз.
IV. Підсумки уроку. V. Домашнє завдання.
|