Мета:
повторити й поглибити знання учнів про основу й корінь слова, сприяти зміцненню
вмінь добирати спільнокореневі слова та навичок їх виділення; формувати
загальнопізнавальні вміння знаходити корінь слова, визначати його роль у
словах; розвивати творчі вміння використання кореня слова під час створення
нових слів та добору спільнокореневих; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
виховувати любов до навколишнього світу, сприяти розвиткові естетичних смаків
насадження рослин.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія
і фразеологія: засвоєння нових слів (у тому числі й власне українських),
прислів'їв, крилатих висловів.
Культура
мовлення і стилістика: засвоєння складних випадків слововживання.
Тип
уроку:урок повторення з елементами
поглиблення.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку
ІІІ.
Виконання практичних завдань на повторення з елементами поглиблення
Розподільний
диктант
►Розподілити слова у три колонки: а) із закінченням,
вираженим звуком; б) з нульовим закінченням; в) без
закінчення. Колгоспник, завод, оре, швидко, театр, подвір'я, восени, таксі,
поле,
►Прочитати текст. Визначити тему й основну думку. Дібрати заголовок. Чому шкільну ділянку автор називає царством
зелені? Шкільна ділянка — царство зелені. Школі не потрібен великий двір,
з
якого вітер ніс би у вікна хмари пилу. У нас багато зелених лужків, затишних
куточків, укритих травою.
На
ділянці багато квітів, квіткових алей, гаїв.
Ось
алея троянд — улюблене місце прогулянок. У саду, у персиковому гаю,
у дубовому гаю не менше 30 затишних куточків, де пахнуть квіти і можна помріяти,
поговорити.
Є
кілька мальвових гаїв. Мальва — квітка радості, до неї йдуть у хвилини роздумів і
смутку. В одному з таких гаїв — великий кущ винограду, лоза в'ється по стовбуру
вишні. У поєднанні з яскравими квітами мальви грона винограду створюють
особливо життєствердну картину... (В. Сухомлинський).
►Виписати з тексту спільнокореневі слова до іменника квітка.
Доповнити цей ряд власними прикладами. Визначити корінь.
►У дієсловах останнього абзацу виділити основу, корінь і
закінчення.
Дослідження-пошук
►Дібрати до поданих слів спільнокореневі. Визначити
корінь. Ранок, вечір, вода, молоко, зима, осінь, писати, читати.
►Скласти речення з 3-4
новими
словами. Чи змінилася форма слова?
Навчальне
аудіювання
►Прослухати приказки. Пояснити їх зміст. У якій
мовленнєвій ситуації можна їх використати? Описати уявну ситуацію.
1) Смачне, хоч на собак вилий. 2) Сопе, як ковальський міх. 3) Співає,
як муха в глечику. 4) Упав у гаразд, як муха в
сметану. 5) Ходить, як муха по меду. 6) Уперся, як віл у нові ворота.
Коментар
учителя. Корінь —
незмінна значуща частина слова, що має спільне значення споріднених слів
(калина, калинка, калинівка, калинник, калиновий, калинонька). Це основний елемент слова,
в якому закріплене логічне значення. Голосні і приголосні звуки в корені
можуть чергуватися: ніс — носити, муха — мусі, подруга — подрузі — подружка.
Частковий
розбір слів
►Прочитати. Що ви помітили в кожній групі слів? З'ясувати
лексичне значення кожного слова. В разі потреби звертатися до тлумачного
словника.
►Згрупувати спільнокореневі слова і записати їх.
Аргументувати свій вибір.
Лінгвістична
гра «Хто швидше?»
►Учитель називає два слова з однозвучними, але різними за
значенням коренями. Учні добирають по 3—4
спільнокореневих
слова (2 варіанта). Виграє той, хто швидше добере потрібну кількість слів.
Пісний — пісня, сільський — сіль, міський — місце, газета — газ,