Мета: повторити й поглибити знання учнів про корінь і спільнокореневі слова, сприяти зміцненню
навичок їх добору і виділення; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити
корінь слова і добирати споріднені слова; розвивати творчі вміння використання
спільнокореневих слів під час створення монологічних та діалогічних висловлювань;
за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати
повагу до народних звичаїв і повір'їв та любов до природи.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія
і фразеологія: засвоєння нових слів (у тому числі й власне українських).
Культура мовлення і стилістика: засвоєння складних випадків слововживання.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок (урок-практикум).
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Повідомлення теми
й мети уроку, усвідомлення її учнями. Мотивація навчальної
діяльності
III.
Генералізація знань учнів (відтворення теоретичних відомостей, застосування
яких буде потрібним на уроці)
Творче
спостереження над мовним матеріалом
►Прослухати текст. Пояснити заголовок. Доповнити висловлювання
власною інформацією про конвалію.
ЦАРІВНА
КВІТІВ
Чарівна
окраса наших лісів і дібров — конвалія. Її ніжнопахучі білі ..звіночки втілюють у
собі радощі в..сни. Вона є однією з улюблених ра..ніх квіток. Їй присвятили
поетичні рядки Михайло Лермонтов, Леся Українка, Олександр Купрін та інші.
«Царівною
квітів я визнаю конвалію»,— писав Петро Ілліч Чайков-ський. А скіл..ки казок,
легенд, повір'їв та міфів складено про цю невелику квітку!
Українс..ка
ботанічна назва — «конвалія звичайна» походить від латинської назви
«конвалярія маяліс», яку можна п..р..класти так: «лілія долин, травнева».
Конвалія
ці..на лікарс..ка рослина. Ліки, виготовлені з неї, поліпшують діял..ність
сер..ця та кровообіг, діють як загальний заспокійливий засіб.
Збирають
квіти й траву в період цвіті..ня, тобто в травні-червні. Стебла зрізують
ножами або серпами, залишаючи в гніздах частину рослин.
Великої
шкоди запасам цієї лікарської рослини завдають ті, хто зриває і квіти, і її
листя. При цьому дуже ушкоджуєт..ся кореневище і може загинути вся сім.. я
конвалій. А деякі «любителі» природи саме так «заготовляють» цю дорого ці..ну
квітку.
Юні
друзі природи! Бережіть красуню-конвалію! Пильнуйте, щоб її не винищували в
лісах (З журналу).
► Дати відповіді на запитання:
•
Як виглядає конвалія?
•
Хто присвятив поетичні рядки цій квітці?
•
Як перекладається назва квітки з латинської мови?
•
Яку користь приносить конвалія людям?
•
Коли і як необхідно заготовляти квіти й траву цієї рослини?
•
Чи може людина завдати шкоди квітці?
•
Чому конвалію називають «царівною квітів»?
► До слів юний і лікарський
дібрати спільнокореневі слова.
► Пояснити написання слів з
пропущеними літерами.
IV.
Виконання практичних завдань творчого характеру
Пояснювальне
письмо з творчим завданням
► Переписати. З'ясувати, чи є
слова у кожній групі спільні за лексичним значенням?
►Із словами дереворіз, квіткар, веснообранка скласти
речення. Пояснити значення цих слів.
Робота
над зв'язним висловлюванням
►Прочитати текст. Переказати його. Визначити стиль і тип
мовлення. Життя квітів навесні починається з пролісків. Пролісок — квітка ніжна,
але смілива й нетерпляча. Ще не зійде сніг, а вже крізь весняну ніздрювату
снігольодову скоринку пнеться цупкий паросток. Сьогодні це біло-жовтуватий
хвостик, завтра це біло-зелена гостриця, післязавтра це вже довгий зелений
листок з тоненькою стрілкою всередині. Ще за день брунька на кінці стрілочки
розквітає враз твердою білою кашкою. І квітів визоріє так густо, що земля знову
стає біла від рясного холодного цвіту.
І
негайно заквітковує ряст. Це вже весна. Квіти рясту — фіалкові, теплі і
сонячні. І хоча тіло квітки ще тверде, напружене, готове до опертя холоду і
негоди — її дух вже ніжний, теплий, весняний. Вона вже пахне (Ю. Смолич).
►Знайти і виписати спільнокореневі слова.
►До слів життя і цвіт дібрати спільнокореневі слова.
Конструювання
нових слів
►Використовуючи корені рад, лук, лис, кур, рік, утворити
різні за лексичним значенням слова. Пояснити їхнє значення за допомогою
тлумачного словника.
Вибірковий
диктант
►Виписати слова, в яких корінь стоїть на початку слова.
Виділити в них основу і закінчення.
Сад,
зацвітає, квіти, посадити, квітник, писати, напис, садовий.
Робота
з текстом
►Прочитати речення. Чи можна їх назвати текстом? Чому? До
якої значущої частини слова належать виділені букви? Аргументувати свою думку.
На Закарпатті ткали коротенькі рушники і декорували лише на одному кінці. Такі
рушники називали «грядкові», бо їх вішали на грядку (жердку) — декорованим кінцем до виду (І. Гончар).
►Знайти спільнокореневі слова. Визначити корінь.
►Як називається частина України, що по цей бік Карпат?
Якою значущою частиною слова Закарпаття відрізняється від слова, названого вами?
Навчальне аудіювання
►Прочитати текст мовчки. Що нового ви дізналися? Дати
визначення слову врахмани.
Не
всякому українцеві відоме слово рахманний. Слово рахманний залетіло в нашу мову
з давньої візантійської легенди про міфічних людей — врахманів. Врахмани —
жителі далекої казкової країни. Вони не знають ні заліза, ні золота, ні срібла,
ні вогню — нічого. І проте врах-мани — найщасливіші люди на землі. Через
їхню країну протікає річка. На одному березі її живуть чоловіки, на другому —
жінки. Вони проводять своє життя у всіляких веселощах. Живляться врахмани
фруктами і слодкою водою. Вони завжди задоволені (Нар. творчість).
►Виписати виділені слова. Дібрати спільнокореневі й
виділити корінь. Пояснити орфограми.
V.
Систематизація й узагальнення знань
1)
Чи завжди співзвучні слова є спільнокореневими? Навести приклади.
2)
Чим відрізняється формотворення від словотворення?
Підсумок уроку
Домашнє завдання
Скласти
й записати казку про корінь та спільнокореневі слова (визначити головних
героїв, використати діалог).