Мета уроку: Розширювати знання учнів про творчість Л.Глібова, про
жанр байки. Розвивати образність мовлення, виразність читання.
Виховувати справедливість, чесність.
Обладнання: портрет Л.Глібова, персонажі байки: Зозуля й Півень,
малюнки до байки, читанка 4(3), дошка з записами. Хід уроку
І.
Організаційний момент.
Девіз уроку (на дошці):
Сторінки
бережно гортаю, всі тексти швидко я читаю. Читати дуже я люблю і стисло
текст перекажу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
- Яке було домашнє
завдання? (Навчитися виразно читати байку Л.Глібова "Вовк і Кіт", вміти
читати в особах).
Читання байки учнями – конкурс на виразне
читання.
Читання байки в особах.
- Хто найкраще прочитав? Чим
сподобалося читання?
- Чого Вовк забіг у село? Від кого
він хотів сховатися?
- Чому жодна порада Кота не
підходила Вовкові?
- Що в поведінці Вовка особливо засуджується? Яка головна
думка байки? Як ви розумієте прислів'я "Що посіяв, те й пожнеш"?
(Виставлення
оцінок учням, кожна оцінка мотивується).
ІІІ. Підготовка до
сприймання нового матеріалу.
- Діти, хто з вас пам'ятає, що таке байка? (Коротке
оповідання чи вірш із повчальним висновком).
- На
минулому уроці ви ознайомилися, а на сьогодні навчилися виразно читати
байку "Вовк і Кіт". Хто автор цієї байки?
- Що ви знаєте про Леоніда Глібова?
- Перед
вами портрет байкаря. Подивіться на дошку. Що означають числа?
Леонід
Глібов (1827-1893), с.Веселий Поділ.
(Підсумовую відповіді
учнів).
- Видатний український письменник Леонід Глібов народився в
с.Веселий Поділ на Полтавщині, писав вірші, пісні, віршовані загадки,
п'єси і байки. Байок Глібов написав аж 107.
- Які байки
Глібова ви вже читали? ("Чиж і Голуб", "Коник-стрибунець", "Вовк і
Кіт").
- Кого описує автор у образі тварин? (Під образами тварин
автор розуміє людей).
- Для чого пишуть байки? (У байках
висміюють все лихе, щоб люди не робили так).
- А тепер
відгадайте загадки:
Ку-ку, ку-ку! – кричу я в лісі,
На зріст маленька, свитка
сіренька.
(Зозуля).
(Показую малюнок)
Двійчаста і
розгониста хода,
Іде – як цар до трона,
На голові –
корона.
(Півень)
(Показую малюнок),
ІV. Повідомлення теми і мети
уроку.
- Сьогодні ми ознайомимося з байкою "Зозуля і
Півень", яку написав Л.Глібов, і навчимося виразно читати її.
V.
Вивчення нового матеріалу.
1. Підготовка учнів до сприймання твору.
- Діти, чи
розумієте ви значення слова "підлесливий"? (Це людина, яка хоче
вислужитись, показати себе надто відданим, говорить у вічі одне, а має
на думці інше; це людина, яка хоче піддобритись до когось і за це його
слухає, вихваляє).
- Отже, підлеслива людина, це та, яка догоджає кому-небудь
надмірно, незаслужено, вихваляє когось, щоб піддобритися. Сьогодні ми
ознайомимось із значенням цього слова, прочитавши байку "Зозуля і
Півень".
- А чи чули ви, як "співає" півень, зозуля? (Вони не співають.
Півень кукурікає, а зозуля кує).
- А що роблять солов'ї,
синички? (Соловейко виспівує гарні мелодії травневими ночами. У народі
кажуть про тих, хто гарно співає, виспівує, як соловейко").
2. Перше читання твору.
Читаю байку "Зозуля й Півень".
-
А зараз ви будете читати байку, але спочатку потрібно навчитися
правильно читати слова, які зустрінуться у нашій байці.
- Якими словами вони
характеризують "спів" один одного?
(Веселенько, жалібненько,
тонесенький, милесенький голосочок – знову дуже ласкаво).
- Чи свідчать ці вихваляння про наявність голосу в Зозулі чи
Півня? Про їхній гарний спів? Чому автор вибрав ці слова, а не інші,
які характеризують дійсно гарний спів? (Тому, що нічого такого про їхній
спів не можна сказати).
- Про що говорить автор таким чином? (Про підлесливість,
нещирість персонажів).
- Як автор доводить це?
(Порівняннями: виспівуєш, наче жар-птиця, як соловей).
-
Чи можна порівняти Півня з жар-птицею, а Зозулю з соловейком? Чи
справедливі ці оцінки? (Ні).
- Чиїми словами автор передає правду в байці? (Словами
горобця і автора).
- Які негативні риси зображені автором
у байці? (Нещирість, улесливість, що принижують гідність людини).
-
Які почуття висловив автор у байці? (Незадоволення, обурення).
6. Робота над виразністю читання байки.
- Як потрібно
читати (з якою інтонацією) вихваляння Зозулі і Півня? (Нещиро,
підлесливо). А як слова горобця? (Голосно, передаючи правду). Слова
автора?
7. Читання байки в особах.
- Що потрібно, що прочитати цю байку в особах?
-
Скільки осіб треба для читання байки? Хто саме? (Зозуля, Півень,
Горобець, автор).
VI. Підсумок уроку.
- Що
сьогодні нового дізналися на уроці?
- Яку байку прочитали?
- Яка головна думка
байки?
- Яке прислів'я зустрічається в байці?
-
Як ви його розумієте?
VII. Домашнє завдання.
-
Навчитися виразно читати байку Л.Глібова "Зозуля і Півень".
Підготуватись читати в особах. Хто має бажання і вміє гарно малювати,
може створити малюнок до байки.