ЛЕКСИКОЛОГІЯ ЯК НАУКА. ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ОДНОЗНАЧНІ Й БАГАТОЗНАЧНІ СЛОВА.
26.04.2011, 20:19:47
ЛЕКСИКОЛОГІЯ
ЯК НАУКА. ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ОДНОЗНАЧНІ Й БАГАТОЗНАЧНІ СЛОВА. УЖИВАННЯ
БАГАТОЗНАЧНИХ СЛІВ У ПРЯМОМУ Й ПЕРЕНОСНОМУ ЗНАЧЕННІ
Мета:
відновити в пам'яті п'ятикласників відомості з лексикології: поняття про
однозначні й багатозначні слова, уживання багатозначних слів у прямому й
переносному значеннях; формувати загальнопізнавальні вміння розпізнавати
однозначні й багатозначні слова, пояснювати їх лексичне значення, чітко
розмежовувати лексичне значення слова від граматичного; удосконалювати навички
практичного використання однозначних і багатозначних слів з прямим і переносним
значенням в усному та писемному мовленні; за допомогою
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу спонукати учнів до вивчення
рідної мови.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Культура
мови і стилістика: уживання слів відповідно до їх значення;
доречне
використання слів із переносним значенням; засвоєння складних випадків
слововживання.
Тип
уроку: урок формування вмінь і навичок з елементами повторення (урок-мандрівка).
Обладнання:
карта країни «Лексикологія», таблиця «Лексика загальнонародної української
мови», індивідуальні картки, завдання для мікрогруп, тлумачні словники.
ХІД
УРОКУ
І.
Організаційний момент
Здоровенькі
були, шановні! (Стук у двері. Поштар повідомляє, що на-дішла телеграма від
мешканців країни Лексикології.)
Учитель.
Треба терміново її прочитати. Відкриває. Шановні учні! Запрошуємо вас у
захоплюючу мандрівку дивовижними містами країни Лексикології. Чекаємо на вас з
нетерпінням!
Жителі
міста
Учитель.
Ну що ж, треба їхати! А який же вид транспорту ми оберемо?
Учень.
Мені здається, що треба використати всюдихід «Дивослово».
Учитель.
Діти, ви згодні? Ми повинні зарядити свій всюдихід своєрідним пальним:
енергією від плідної роботи, змістовними та правильними відповідями,
веселістю, ерудицією, оптимізмом.
А
мета нашої подорожі — відвідати знайомі міста країни Лексикології: місто
Однозначних Слів та місто Багатозначних Слів.
II.
Установчо-мотиваційний етап
1. Психологічна настанова щодо умовної подорожі до країни
«Лексикологія». Ознайомлення учнів із структурою теми.
2. Внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності
учнів з теми «Лексикологія».
III.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Оголошення епіграфа уроку
Ну
що б, здавалося, слова... Слова та голос — більш нічого. А серце б'ється — ожива, Як
їх почує... Т. Г. Шевченко
І\Л
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів
Учитель.
Нашому всюдиходу необхідне пальне. Пропоную інтелектуальну розминку. Я
звертаюся до вас із запитаннями, на які ви повинні дати стислу відповідь.
1) Які ви знаєте розділи науки про мову і що вони вивчають?
2) Що, на вашу думку, є спільним у словах лексикологія,
лексика, лексичне значення слова?
3) На які дві групи поділяються слова за кількістю значень?
4) На які групи за характером значень поділяються слова
української мови?
Робота
над текстом
►Прочитати мовчки текст.
Весна
цього року повелась спочатку суворо, усе чогось хмурилась, сльозилась, а потім
пом'якшала. По густій блакиті вийшло золоте сонце. Воно не гріло по-літньому,
але вкривало землю молодою травичкою (За Ю. Збанацьким).
►Дати відповіді на запитання:
1. Чи є у тексті багатозначні слова, ужиті в переносному значенні?
2. Якими частинами мови виражаються вони? Тепер ми можемо
рухатися далі.
V.
Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Крила
літака, сумна погода, гостре слово, золоте серце, слово вилетить, солодке
життя, холодна зустріч
Робота
з теоретичним матеріалом
VI.
Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних
і творчих умінь з теми
Вибірково-пошукова
робота
► Прочитати виразно вірш. Знайти і
виписати у дві колонки слова однозначні й багатозначні. Обґрунтувати свій
вибір.
НАША Мова, наша мова —
Мова кольорова,
У ній гроза травнева
Й тиша вечорова.
Мова, наша мова —
Літ минучих повість,
Вічно юна мудрість,
Сива наша совість.
Мова, наша мова
Мрійнику — жар-птиця,
Грішнику — спокута,
Спраглому — криниця,
А для мене, слово,
Ти мов синє море,
У якому тоне
І печаль, і горе.
МОВА
Мова,
наша мова —
Пісня
стоголоса,
Нею
мріють весни,
Нею
плаче осінь.
Нею
мріють зими,
Нею
кличе лоно.
В
ній криваві рими
Й
сльози Заповіту.
Я
без тебе, мово,
Без
зерна полова,
Соняшник
без сонця,
Без
птахів діброва.
Як
вогонь у серці,
Я
несу в майбутнє
Невгасиму
мову,
Слово
незабутнє.
(Ю.
Рибчинський)
Творче
завдання
►Подані слова ввести у прості речення, ускладнені
однорідними членами, вставними словами.
Надписати над кожним словом назву групи, до якої його можна віднести. Свій
вибір аргументувати за допомогою правила. Значення незрозумілих слів з'ясувати
за тлумачним словником.
►Прочитати речення. Знайти і виписати багатозначні слова.
З'ясувати, що вони можуть означати.
1) Князь Ігор мав створити дружину заново. Людей і коней міг
набрати у своїй землі (З підручника). 2) Полечу, каже, вдовицею, тією
чайкою-зигзицею та понад Доном полечу.. («Слово о полку
Ігоревім»). 3) О земле рідна, земле солов'їна,
роздолля очі радує твоє (С. Жуковський). 4)
Дикі коні,
було, часто вибігають на Туркову могилу, а потім подадуться або на Гайчур, або
на Янчул пастись (Нар. творчість).
Упізнай
багатозначне слово!
► Четверта частина року; кімната в
школі; частина архітектурної споруди; загальний вигляд якоїсь місцевості,
краєвид; творча уява; свійський птах з червоним гребенем. Довідка: квартал,
клас, колона, пейзаж, півень.
VII.
Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
1.
З якими «мешканцями» країни Лексикології ви сьогодні зустрічалися?
2.
Як розрізнити багатозначні слова від однозначних?
3.
Що ж є предметом вивчення лексикології?
VIII.
Підсумок уроку
IX.
Домашнє завдання
1.
Підготувати повідомлення на основі вивченого теоретичного матеріалу з теми
«Лексикологія».
2.
За допомогою тлумачного словника знайти три багатозначних слова, які починалися
б на літери в, к, ф.