Мета:
допомогти учням сприйняти зміст, ідейно-художні, жанрові особливості твору
поетеси; розвивати навички виразного читання віршованих драматичних творів, їх
коментування, аналізу, вміння висловлювати власні думки щодо прочитаного,
співставляти твори з явищами життя; виховувати розуміння того, що художнє
слово — могутній засіб впливу на духовність, інтелект людини.
Обладнання:
портрет письменниці, видання твору, ілюстрації до нього; аудіо-, відеозаписи.
Теорія
літератури: драматична поема, драма-феєрія.
- ХІД УРОКУ -
I.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
«Поетична
п'ятихвилинка».
Виразне
читання улюблених віршів Лесі Українки, їх коментування.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Слово
вчителя.
Лесі
Українці через хворобу доводилося часто бувати далеко від рідного дому.
Своєрідним привітом улюбленому Поліссю стала драматична поема «Лісова пісня».
У
листі до матері Леся писала: «Успіх "Лісової пісні" серед вас вважаю
за великий тріумф собі, тим більше, що його не сподівалася чогось... А я таки
сама "неравнодушна" до сеї речі, бо вона дала мені стільки дорогих
хвилин екстазу, як мало яка інша... Мені здається, що я просто згадала наші
ліси та затужила за ними. А то ще й здавна тую Мавку "в душі
держала", ще аж із того часу, як ти в Жобориці мені щось про мавок
розказувала, як ми йшли якимсь лісом з маленькими, але дуже рясними деревами.
Потім я в Ко-лодяжному в місячну ніч бігала самотою в ліс (ви того ніхто не
знали) і там ждала, щоб мені привиділася Мавка. І над Нечимним вона мені мріла,
як ми там ночували — пам'ятаєш? У дядька Лева Скулинського... Видно, вже треба
було мені її колись написати, а тепер прийшов "слушний" час — я й
сама не збагну чому. Зчару-вав мене сей образ на весь вік».
Що
ж це за твір і що за образ, який Леся Українка виношувала з дитинства? Про це
ви дізнаєтесь сьогодні на уроці.
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Слово вчителя.
Дехто
сприймає «Лісову пісню» Лесі Українки як казку, хоч, можливо, й для дорослих.
Але це не казка, а драма-феєрія, бо твір містить не прямолінійне протиставлення
добра і зла, а дуже своєрідне, непросте художнє відображення проблем людського
буття. У драматичній поемі (а саме так визначається жанр цього твору)
оригінально поєдналися різновікові враження поетеси: легенди і природа Волині,
які запали в душу маленької Лариси Косач, і світова культура та власний
життєвий досвід зрілого драматурга Лесі Українки. Поєднані в цьому творі й
різні виміри осмислення світу й себе в ньому людством: стародавня українська
міфологія та європейська філософська думка початку XX ст.
Паралельно
з історією кохання зображуються сезонні зміни в природі — від ранньої весни до
завірюхи взимку, і музика — спів сопілки. Природа відображає емоційний стан
героїв: її розквіт і завмирання віддзеркалюють щасливий злет почуттів і їхнє
згасання, тугу Мавки. Зміна пір року є виразом філософської ідеї повторення,
вічного кругообігу в житті. Музика у п'єсі є не тільки супроводом подій, а й
символом. Із гри Лукаша, героя «Лісової пісні», починається кохання, нею й
закінчується. Спів сопілки — це не тільки образ краси душі, кохання, це ще й узагальнений
символ мистецтва.
(За
Г. Токмань)
2.
Словникова робота.
Щойно
прозвучали літературознавчі терміни, такі як драматична поема, драма-феєрія.
З'ясуємо за словником їхнє значення.
Драматична
поема — середніх розмірів віршована п'єса (драма). У драмі явища життя
розкриваються через самовиявлення дійових осіб, їхні вчинки та розмови; твір
призначений для сценічного втілення.
Поема
— великий віршований твір із чітко визначеним сюжетом.
Феєрія
— театралізована постанова, яка побудована на фантастично-казковому матеріалі й
передбачає використання різноманітних засобів створення зовнішнього ефекту
(декорації, костюми, музика тощо).
3.
Робота з текстом.
Ознайомлення
з дійовими особами «Лісової пісні».
4.
Коментар учителя.
Як
бачимо, тут є і персонажі-люди, і міфологічні, казкові істоти; пізніше
визначаться й образи-символи.
5.
Виразне читання прологу драми-феєрії, прослуховування аудіозаписів, перегляд
відео.
6.
Обмін першими враженнями, словникова робота за питаннями учнів.
(Слід
звернути увагу на мову твору, художню майстерність авторки.)
7.
Творча робота.
«Лісова
пісня»
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
•
Продовжіть речення. «Я очікую від твору...» «Мене зацікавило...» «Мене хвилює,
чи буде у творі щось...»
VI. ДОМАШНЄ
ЗАВДАННЯ
Прочитати
половину драми-феєрії «Лісова пісня». Індивідуальне завдання. Підготувати
повідомлення «Міфологічні істоти в драмі "Лісова пісня"». |