Мета:
допомогти учням розкрити образи твору, з'ясувати
їхнє значення та художні особливості драматичної поеми; розвивати навички
ідейно-художнього аналізу драматичних творів, вміння характеризувати й
зіставляти образи, визначати засоби характеротворення, проводити аналогії з
реальним життям; виховувати потяг до прекрасного — мистецтва, природи, щирих та
вірних почуттів.
Обладнання:
портрет письменниці, видання твору, ілюстрації до нього.
Теорія
літератури: художній образ, засоби характеротворення, художні засоби.
- ХІД УРОКУ -
I.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя.
Природа
може дати людині багато талантів і здібностей. А за людиною залишається вибір,
як їх використати: розвинути чи занедбати, повернути на радість собі й людям чи
на зло. «Не зневажай душі своєї цвіту», «смутно, що не можеш ти своїм життям
до себе дорівнятись»,— говорить Лукашу героїня «Лісової пісні» Мавка. Як це
розуміти, що це означає у творі й для нас із вами — поговоримо на
сьогоднішньому уроці.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. СПРИЙНЯТТЯ
Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Переказ тексту.
(Учні
переказують III дію драматичної поеми.)
2.
Обмін враженнями, словникова робота за питаннями учнів.
3.
Евристична бесіда.
—
Чи такого фіналу ви очікували? Чому?
—
Які нові персонажі, образи з'являються в цій дії? Як розуміти їх значення?
(Злидні, Доля та ін.)
—
Хто такі вовкулаки, чому Лісовик перетворив Лукаша саме на вовкулаку?
4.
Повідомлення учня.
(Учень
розповідає про вовкулак (за народними уявленнями).)
В
українській міфології вовкулак — людина-перевертень, що має здатність
перевтілюватися у вовка. Це напівфантастична істота, людина у вовчому вигляді.
Вважалося, що вовкулаки можуть бути вродженими та оберненими. Вроджені — це ті
вовкулаки, які народилися під певною планетою. Якщо вагітна жінка зустрічала
вовка, то у неї повинен був народитися вовкулака. Перетворені (обернені)
вовкулаки — істоти, що зазнають більших страждань, ніж вроджені. Вони живуть у
барлогах, бігають у лісах, але зберігають людський внутрішній світ. У
вовкулаку можна було обернути і старого, і малого. Повернутися до людської
подоби обернені вовкулаки могли через кілька років. Вроджені ж вовкулаки все
життя проводили в сім'ї як звичайні люди, а вночі, перетворившись на вовків,
винищували худобу. Образ вовкулаки символізував безсилля людини перед темними
надприродними силами, тугу за справжнім людським життям. Це також один із
багатьох образів, через який народ застерігав людину від біди, що може на неї
чекати. Цей образ нагадував про необхідність мати у своїй душі Бога, ніколи про
нього не забувати, не грішити, щоб не бути тяжко покараним за зроблене зло.
5.
Спостереження над текстом.
—
Які сцени драми здалися вам комічними, чому? Перекажіть або зачитайте їх. (Про
Злидні, сварки Килини й матері Лукаша.)
—
Що нагадує мотив сопілки, яка розмовляє людським голосом? (Казку.)
6.
Робота в групах.
I
група характеризує образ Лукаша.
II
група характеризує образ Мавки.
III
група характеризує другорядні образи-персонажі (Килину, матір Лукаша, дядька
Лева).
IV
група характеризує лісових мешканців, фантастичні сили.
Орієнтовні
відповіді
І
г р у п а. В образі Лукаша поєдналися висока духовність та буденний прагматизм.
Це
молодий, гарний, чорнобривий стрункий парубок. Ніжний спів його сопілки
пробудив ліс і Мавку, що жила в ньому. Спочатку Лукашева любов була палкою та
щирою: він захоплюється вродою лісової красуні, захищає її від Перелесника,
збирає світлячків для розкішних кіс коханої. Але все швидко минає, і від
палких слів «Я зацілую тебе...» переходить до образливих: «Яка страшна! Чого ти
з мене хочеш?» Кохання Лукаша не витримує перевірки буденщиною, і він
врешті-решт погоджується на шлюб із моторною вдовою Килиною, яку підшукала йому
мати. Лукаш робить, як усі, як заведено і як звично, не розуміючи, що має великий
дар — здатність до кохання, вміння грати на сопілці так, що ніхто не
залишається байдужим. Тому втрачає своє щастя.
II
група. Усю силу поетичного дару Леся Українка вклала в улюблений образ
Мавки-лісовички, і вона оживає, отримує людську душу. Коли вона покохала, то
стала «наче лісова царівна у зорянім вінку на темних косах». Заради великої
любові до Лукаша ця вільна лісова істота стає покірною служницею в його матері,
вдягла людське вбрання, яке так їй не пасувало.
Мавка
— символ
прекрасної людської мрії, поезії та краси. Мова її — поетична,
сповнена ліризму, а думки — романтичні. «Ну, як таки, щоб воля — та
пропала? — дивується
вона.— Се
так колись і вітер пропаде».
Уся
природа для Мавки жива: «Німого в лісі немає в нас нічого». Лісова дівчина
добре розуміє мову серця:
Я
тебе за те люблю найбільше,— чого ти сам в собі не розумієш, Хоча душа твоя про те
співає виразно-щиро голосом сопілки.
У
коханні Мавка щира й незрадлива, вона рятує Лукаша, коли той став вовкулакою,
бо в серці своєму знайшла «те слово чарівне, що й озвірілих в люди повертає».
III
група. Дядько Лев — уособлення мудрості, духовності, розумного ставлення
до природи. Як дбайливий господар, він намагається не зашкодити живій природі,
оберігає дуб, уміє ладнати з «нечистю», тому й ведеться йому в хазяйстві. Цей
мудрий старий поліщук не користолюбний, стоїть осторонь жіночих сварок,
захищає Мавку. Саме таким і мав бути справжній господар на нашій землі.
Зовсім
не такі мати Лукаша й Килина — сварливі, користолюбні, приземлені. Ніякої краси
навколо вони не помічають, не вміють цього робити. От і живуть у сварках та
злиднях, не маючи щастя самі й не зумівши дати його іншим.
IV
група. Лісові мешканці, крім Мавки, в основному ворожі до людей (Потерчата,
Куць, Водяник, «Той, що греблі рве» та ін.), бо вважають, що люди злі,
жорстокі, заздрісні, у них панує рабський дух; ще вони погано ставляться до
природи, шкодять їй своєю діяльністю.
Лісовик
застерігає Мавку:
...Але
минай людські стежки, дитино, бо там не ходить воля,— там жура
тягар свій носить. Обминай їх, доню: раз тільки ступиш — і пропала
воля!
Фантастичні
лісові істоти часто вдаються до помсти людям за шкоду природі, за те, що не
вміють і не хочуть із ними ладнати, як дядько Лев.
Цікаві
образи Злиднів. Люди часто самі до себе їх прикликають сварками, лінощами,
заздрістю.
7. Повідомлення про роботу в групах.
8. Складання опорної
схеми.
• Складіть опорну схему,
яка б показала, що композиція твору ґрунтується на чіткому співпаданні
відповідних подій та пір року.
Лукаш
з вовкулаки стає людиною, жалкує за втраченим. Мавка гине, залишається тільки
її безсмертна душа.
Лукаш
замерзає
зима
початок
кохання Мавки та Лукаша
весна
розквіт
кохання Мавки та Лукаша
літо
зрада
Лукаша, одруження з Килиною; розпач Мавки
осінь
IV.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
•
Продовжіть речення.
«Мене
вразило...»
«Найкраще
працювала група...»
«Мені
сподобався вид роботи...»
V.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вміти
характеризувати образи, художні особливості «Лісової пісні», вивчити уривок
напам'ять (прикінцевий монолог чи щось інше).
Індивідуальне
завдання. Підготувати інсценівки. |