Мета:
застосувавши засоби виразного читання, допомогти
учням розкрити ідейно-художній зміст, красу твору поетеси; розвивати пам'ять,
навички вдумливого декламування поетичних творів напам'ять, уміння
висловлювати власні думки про поезію; виховувати любов до літератури,
естетичний смак.
Обладнання:
портрет письменниці, ілюстрації до нього, аудіозаписи, стенди з теорії
виразного читання.
Теорія
літератури: темп, інтонація, пауза, логічний наголос, міміка, жести.
- ХІД УРОКУ -
I.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
II.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
1.
Робота в парах.
Повторення,
розповідь напам'ять поезії Лесі Українки.
2.
Розповідь напам'ять вірша «Contra sperm spero!».
(Можна
провести у вигляді конкурсу із журі, визначенням переможців.)
3.
Проблемне завдання.
Прокоментуйте
висловлення літературознавця М. Зерова про поезію Лесі Українки: «У вічному
устремлінні до світла, у вічному горінні народжувалась її лірика...
Неприкрашений, непідроб-лений голос серця, по суті, є щось більше, ніж звичайна
"лірична поезія",— є те, що хорошим словом узивалось колись
"людський документ". В неприкрашеній, перетушованій справжності почуття,
одягненого в несилувану і адекватну форму словесну, і міститься весь секрет
того хвилювання, яке незмінно переживаєш, читаючи поезію Лесі Українки».
4.
Поетичний практикум.
•
Зробіть ідейно-художній аналіз уривка з поезії Лесі Українки, визначте його
віршовий розмір.
То
була тиха ніч-чарівниця,
Покривалом
спокійним, широким
Простелилась
вона над селом,
Прокидалась
край неба зірниця,
Мов
над озером тихим, глибоким,
Лебідь
сплескував білим крилом.
(Тристопний
дактиль.)
IV.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
•
Продовжіть речення. «Найкращим читцем був (була)...»
«Поезія — це для мене...» «Мені
запам'яталося...»
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Зробити
добірку «Поетичний віночок Лесі Українки»; навчитися виразно читати улюблені
вірші поетеси. |