Мета: ознайомити
учнів із літературним життям України 20-х—початку 30-х років, із
поняттям дискусія; розвивати уміння визначати зв'язок між змінами в
суспільстві та розвитком літератури, а також аналізувати отриману
інформацію та робити висновки; виховувати повагу до людей, до чужої
думки, толерантність.
Тип уроку: формування й удосконалення знань, умінь та навичок
Міжпредметні зв’язки: історія України, етика.
Обладнання: музичний центр, портрети поетів і письменників, плакат зі словами В.Скотта. Якщо люди не навчаться …поважати
один одного, то рід людський зникне… Скотт
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
*На уроці працюють 4 групи. Учні розподіляються за власним бажанням.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Вступне слово вчителя.
«Якщо люди не навчаться …поважати один одного, то рід людський зникне…»,
—ці слова Вальтера Скотта є епіграфом уроку. Для літературного процесу
двох перших десятиліть ХХ століття визначальним було мирне
співіснування різних ідейно-стильових течій з їх несхожими, часто
протилежними, програмними положеннями і деклараціями. А у складний
період епохи революції, Першої світової та громадянської воєн,
колективізації, голодомору, сталінських репресій—в надзвичайно важкі
1900-1930 роки «Україна кипіла, як величезний казан на безперестанному
шаленому вогні, і в цім казані виварювалися думки й почуття, наново
перетворювалися світогляди, дивно змінювалися люди. Тим-то літературні
явища цієї доби становлять надзвичайно строкату картину»
(літературознавець Олександр Білецький).
2. Бесіда з учнями.
*Запитання до
учнів:
1)Які політичні процеси відбувалися в Україні після жовтневих подій у Петрограді?
2)Про що йдеться у III Універсал Центральної Ради від 20 листопада 1917 року?
3)Як сприйняли більшовики проголошення незалежності України?
4)Розкажіть про боротьбу більшовиків із Центральною Радою.
5)Розкажіть про громадянську війну в Україні та її наслідки.
6) Назвіть ідейно-стильові літературні течії 1900-1930рр.
(Романтизм, реалізм,
неокласицизм).
7) Назвіть найвідоміші літературні угрупованнятих років.( «ВАПЛІТЕ», «ГАРТ», «Неокласики»,«Плуг», «Молодняк», «ВУСПП»).
*Слово вчителя.
На попередньому уроці ми ознайомились із літературним розмаїттям тих
років, що зараз називаємо «відродженням», дивувалися кількості
літературно-художніх організацій, яким до 1925 року вдавалося мирно
співіснували.
* Асоціативний кущ
З названих чисельних літературних угруповань тих років
створитиасоціативний кущ (вказавши основні риси, відмінності, програмні
положення, декларації тощо).
|