Мета:
допомогти учням осягнути ідейно-художній
зміст,
поетику імпресіонізму в новелі, красу художнього слова; розвивати навички
аналізу стильової манери письменника, вміння висловлювати власні думки щодо
зображеного; виховувати любов до художнього читання, естетичні почуття.
Обладнання:
портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього (або краєвиди
українського поля).
Теорія
літератури: імпресіонізм, новела, «поезія в прозі», автобіографічна основа,
образи-символи, ускладнена метафора.
- ХІД УРОКУ -
I.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя.
Передати
цілісне враження від явища в кольорах і відтінках, «вловити мить» — таке
завдання ставили перед собою митці-імпресіоністи. Літератори, а серед них і М.
Коцюбинський, намагалися відтворити кожен порух людської душі, багатоманіття
асоціацій і образів, що виступають як символи. Про нову тематику,
імпресіоністичну манеру зображення в новелі «Intermezzo»
і піде наша сьогоднішня розмова.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.
Робота в парах.
(Учні
переказують одне одному біографію письменника, доповнюють, уточнюють свої
відповіді.)
2.
Завдання учням.
•
Складіть коротке резюме письменника, яке б його різнобічно характеризувало.
Орієнтовні
відповіді
1)
Гуманіст, любитель і знавець природи, люблячий і турботливий син, чоловік,
батько та брат.
2)
Письменник-новатор європейського масштабу, один із перших представників
українського імпресіонізму.
3)
Громадський діяч, об'єднував навколо себе передові культурні сили, які
переймалися просвітою народу.
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Слово вчителя.
«Intermezzo» в перекладі з італійської означає «перерва». У
музиці — невеличка інструментальна п'єса, що в XVII ст. виконувалася в перерві
між актами трагедії, а пізніше — опери. Епізод, описаний Коцюбинським у
новелі, справді мав місце в житті письменника. Отже, твір має автобіографічну
основу. 1908 року вкрай виснажений службою, громадською роботою, знесилений
хворобою, Коцюбинський мріяв про відпустку. Давній знайомий Євген Чикаленко
запросив митця до себе в маєток, у село Кононів-ку. Враження від прекрасної
кононівської природи, від власних почуттів та думок і лягли в основу «Intermezzo» з присвятою «кононівським полям».
«Читаю
велику книгу природи,— пише в одному з листів Коцюбинський,— і коли навчуся
дечому, буду писати. З того часу, як я опинився на самоті — відчуваю, як я
страшенно втомився душею. Не фізична втома, а душевна. Не хочеться бачити
людей, говорити. Хочеться скинути з себе весь накип людського бруду, який
непомітно заливав твоє серце, хочеться очиститися й відпочити».
Не
дивно, що навіть природа, яка потім зазвучить музикою в новелі, спочатку не
могла заспокоїти ліричного героя, навіть викликала роздратування. Проте митець
бореться з утомою, намагається відновити душевний спокій, який би дав йому
змогу цілком і повністю віддатися улюбленій справі — художній творчості.
Звернімося
до самого твору.
2.
Виразне читання.
(Учитель
виразно читає перші частини новели (4-5).)
3.
Евристична бесіда.
—
Чи не здивувало вас, що в прозовому творі, як у драматичному, є дійові особи?
(Це особливий прийом виразності, олюднення, що вказує на те, що буде в центрі
уваги — природа, почуття.)
—
Чи не нагадують вам рядки, присвячені природі, поезію, лірику? Як називається
такий жанр? (Поезія в прозі.)
4.
Слово вчителя.
Новела
«Intermezzo» писалася в той час, коли
були ще свіжими згадки про страйки робітників і службовців, придушення їх поліцією
та військами, про той період, який в історії названий столипінською реакцією.
Частина інтелігенції зневірилася в боротьбі, вдалася до «богошукацтва»,
творення «мистецтва заради мистецтва». М. Коцюбинський у листі так пише про це:
«Взагалі переживаємо підлі часи. Суспільність, забита, залякана, втомлена,
сидить над розбитим коритом і апатично, без мрій, дивиться на мур, що стоїть
перед нею». Ліричний герой, а з ним, напевне, й автор — не такий. Він просто
втомлений. Відпочивши, герой-митець знову готовий іти до людей, сприймати їхнє
горе й продовжувати боротися за справедливість і людську гідність доступними
йому засобами.
5.
Виразне читання.
(Учні
виразно читають останні дві частини новели від слів «Ми таки стрілись на ниві —
і мовчки стояли хвилину — я і людина...» до кінця твору.)
6.
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
•
Визначте проблеми, порушені у творі «Intermezzo». Орієнтовні
відповіді
—
Ролі митця і мистецтва;
—
душевної рівноваги, повноцінного життя;
—
специфіки творчого процесу;
—
справедливості й людської гідності.
7.
Спостереження над текстом.
—
Визначте риси імпресіонізму в новелі. (Пейзажі зі звуковими, зоровими та
дотиковими образами; світлотінь, ускладнені метафори.)
—
Якими засобами розкривається внутрішній стан людини? (За допомогою внутрішніх
монологів, прийомів контрасту, психологізму.)
—
З'ясуйте особливості пейзажів та засоби їх творення.
1)
«Воно [поле] котить та й котить зелені хвилі і хлюпає ними аж в краї неба. Над
всім панує тільки ритмічний, стриманий шум, спокійний, певний у собі, як
живчик вічності. Як крила тих вітряків, що чорніють над полем: байдужо і
безупинно роблять в повітрі круг, немов говорять: так буде вічно... так буде
вічно...» (Філософський підтекст про плинність часу та його вічність.)
2)
«Сонце! Я тобі вдячний. Ти сієш у мою душу золотий засів — хто знає, що вийде
з того насіння?» (Змальовується одухотворений, персоніфікований образ сонця;
золотий засів — метафора; риторичне питання містить підтекст: енергія сонця
дає ліричному героєві, митцеві творити далі — в ім'я добра, в ім'я знедоленого
люду.)
3)
«Вона [земля] моя. Всю її, велику, розкішну, створену вже,— всю я вміщаю в
собі». (Митець глибоко відчуває свій зв'язок з першоосновою — із землею;
використовує епітети, інверсію.)
4)
«Круг мене темно. Блискають тільки гострі, колючі згу-ки, і дрібно сиплеться
регіт на металеву дошку, як шріт. Хочу спіймати, записати у пам'яті — і не
виходить. От-от, здається... Тью-і, тью-і, ті-і-і... Ні, зовсім не так.
Трійю-тіх-тіх... І не подібно.
Як
вони оте роблять, цікавий я знати? Б'ють дзьобами в золото сонця? Грають на
його проміннях, наче на струнах? Сіють пісню на дрібне сито і засівають нею
поля? Розплющую очі. Тепер я певний, що з того посіву зійшла срібна сітка
вівсів, гнеться й блищить, мов шабля, довговусий ячмінь, пливе текуча вода
пшениці». (Поєднуються зорові, слухові й дотикові образи; використовуються
метафори, порівняння, епітети, риторичні питання.)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
1.
Завдання учням.
•
Поясніть вислови.
«Я
теж пустив свою душу під пар...»
«Я
тут почуваю себе багатим, хоч нічого не маю».
2.
Літературна гра «Третє зайве».
«Моя
утома» «Моя радість»
«
Сонце » «Місяць»
«Ниви
у червні» І «Три білих вівчарки»
«Зозуля»
« Жайворонки »
«Соловейки»
VI.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Займи й обґрунтуй позицію* Новела «Intermezzo»
— ...
для
«обраних» для літературно підготовленого читача
для
«масового» читача
VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вміти
аналізувати новелу «Intermezzo», прочитати
частину повісті «Тіні забутих предків».
|