Мета:
допомогти учням усвідомити художні особливості твору, сприйняти красу
художнього слова; розвивати навички аналізу художнього тексту, визначення
художніх засобів, прийомів та їхньої ролі у творі; виховувати любов до художнього
слова, естетичний смак,
Обладнання:
портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.
Теорія
літератури: художні
засоби виразності.
- ХІД УРОКУ -
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя.
Мистецтво
— це не відображення реальності, а нова реальність, створена уявою митця. До
неї долучається уява читача, і в такому «співавторстві» художній твір впливає
на наші свідомість, почуття, викликаючи відповідні емоції. Про секрети
магічного впливу художнього слова і піде мова сьогодні на уроці.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. ФОРМУВАННЯ
ВМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
1.
Літературний диктант «"Так" чи "ні"».
1)
Мати дуже любила малого Івана, співала йому пісень, розповідала казки, нікуди
не відпускала. (Ні.)
2)
Палійчуки та Гутенюки ворогували через неподілену землю, за межу. (Ні.)
3)
Іван знав ліс, чув його музику, хотів «упіймати» мелодію чугайстра. (Так.)
4)
Марічка сміливо кинулася бити хлопця з ворожого роду, коли той її зачепив.
(Ні.)
5)
Іван та Марічка розуміли, що їм ніколи не бути разом через ворогування їхніх
родів. (Ні.)
6)
Іван пішов на полонину пасти громадських овець, бо своє господарство занепало.
(Так.)
7)
Найстаршим на полонині був ватаг, тільки він міг робити з молока сир. (Так.)
8)
Марічкадуже сумувала за Іваном, складала співанки. (Так.)
9)
Іван одружився з Палагною, щоб розбагатіти. (Ні.)
10)
Юра міг відігнати хмару із градом. (Так.)
11)
Коли Іван згадував Марічку, то йшов з дому й десь пропадав, відчуваючи сором
лише перед недоглянутою худобою. (Так.)
12)
Головна думка твору — уславлення кохання, природи та праці. (Так.)
2.
Завдання учням.
•
Пригадайте діалектні слова з повісті «Тіні забутих предків», які стали нині
загальновідомими, окрасою української мови.
(Ватра,
полонина, смерека, леґінь, трембіта та ін.)
3.
Пошуково-дослідницька робота.
1)
Дослідіть виражальні засоби пейзажу, з'ясуйте їхню роль, визначте, для якого з
літературних напрямів цей пейзаж характерний.
«...Дивився
на гори, близькі й далекі верхи, що голубіли на небі, на смерекові чорні ліси з
їх синім диханням, на м'яку зелень царинок, що, мов дзеркала, блищали в рамах
дерев. Під ним, в долині, кипів холодний Черемош. По зелених горбах дрімали на
сонці самотні оселі. Було так тихо і сумно, чорні смереки безперестанку
опускали сум свій в Черемош, а він ніс його долом і оповідав».
(У
пейзажі наявні контрастні кольори, тони й напівтони. Він ліризований і
психологізований (подається через сприйняття малого Іванка, якому самотньо у світі).
Отже, це пейзаж, характерний для імпресіонізму.
Художні
засоби — епітети (означальні та оціночні), метафори, порівняння.)
2)
Порівняйте попередній пейзаж із цим:
«Розсипалось
сонце пилом квіток, легким ходом ідуть по ца-ринках нявки, а під ногами у них
зеленіє перша трава. Зеленим духом дихнули смереки, зеленим сміхом засміялися
трави, на всьому світі тільки ці барви: в зеленій — земля, в блакитній —
небо... А долом Черемош мчить, жене зелену кров гір, неспокійну й шумливу».
(Цей
пейзаж суголосний із настроєм героїв — двох щасливих закоханих людей. Він більш
метафоричний, кольоровий, світлий, динамічний; теж носить ознаки
імпресіонізму.)
4. Колективна робота.
•
Визначте види художніх засобів, зробіть висновки.
Приклади художніх засобів
|
Визначення
|
відколи світ світом
|
фразеологізм
|
хати, як великі блакитні квітки
|
порівняння
|
тихо шепчуть ліси
|
метафора
|
коломийка легенька, прозора
|
інверсія
|
меш, сарако, си подивлю, му дивитись, полонинков
|
діалектизми
|
— А чия ти?
— Ковальова
— Бувай здорова, Ковальова!
|
діалог, жартівлива примовка
|
повні уста, чудна пісня
|
епітети
|
Висновок.
Письменник широко користується всім арсеналом художніх засобів, підбирає
відповідну лексику, щоб передати настрій, національний колорит зображуваного.
IV.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Займи й обґрунтуй позицію». Я вважаю твір М. Коцюбинського
високохудожнім, естетично привабливим.
Так
Деякою
мірою
Ні
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися
до презентації творчого проекту. |