Мета:
допомогти учням глибше розкрити образи твору, зрозуміти їх значення та роль у
творі; розвивати навички характеристики образів, їх зіставлення, визначення
засобів характеро-творення, вміння висловлювати власну думку щодо літературних
та життєвих явищ; виховувати доброту, миролюбність, любов до природи,
мистецтва і праці.
Обладнання:
портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.
Теорія
літератури: художній образ, реальні та фантастичні образи, художні засоби.
- ХІД УРОКУ -
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя.
Які
далекі від нас, скажете ви, оті Марічка та Іван, про яких писав М.
Коцюбинський. Чого вони можуть навчити нас, сучасних читачів? Це так. Але й не
зовсім. Згадайте цукерку маленької дівчинки Марічки, якою вона пригостила
забіяку з ворожого роду, і той став покірним та лагідним, закоханим її товаришем.
Згадайте вміння героїв бачити красу природи, віддано кохати, їхній потяг до
прекрасного мистецтва музики та співу; згадайте, нарешті, неймовірну
працьовитість, філософське ставлення до початку людського життя та до його
кінця, і ви зрозумієте, що цим нашим предкам є чого навчити нас, людей XXI
століття.
Проблеми
вічні та скороминущі, втілені в образах героїв повісті М. Коцюбинського, ми й
будемо розглядати на сьогоднішньому уроці.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм». •
Визначте основні думки повісті «Тіні забутих предків». Орієнтовні відповіді
—
Незнищенність справжнього кохання.
—
Зло можна перемогти тільки добром.
—
Треба вміти бачити красу природи, музики, народної пісні.
—
Оптимізм, життєстверджуюче світобачення — основа духовного розвитку людини.
—
Здатність до співчуття, співпереживання — важлива ознака гуманізму людини.
2. Робота з таблицею.
•
Схарактеризуйте систему образів твору, заповнивши таблицю.
Образи-персонажі
|
Міфічні образи
|
Люд и -чарівники
|
Образи-символи
|
Іван
|
Чугайстер
|
Юра
|
ватра
|
Марічка
|
Щезник
|
|
трембіта
|
Палагна
|
Арідник
|
|
співанки
|
|
нявка
|
|
|
3. Робота в групах.
Характеристика
образів повісті відповідно до виділених у таблиці категорій. (Провести там, де
можливо, зіставлення.)
Матеріали
для груп
І
група. Образи-персонажі
Іван
— з
багатодітної родини; через неспокійний характер родичі не любили його, тому
змалку належав сам собі. Рано почав самостійно спілкуватися з природою і
розуміти її. Мав потяг до музики, гри на флоярі, самостійно хотів «піймати»
мелодії лісу. Наслідуючи дорослих, кинувся бити дівчинку з ворожого роду, але
був зупинений і вражений її добротою. Мав щирі та вірні почуття до дівчини,
незважаючи на давню ворожнечу родів. Працьовитий. У коханні був увесь сенс
його життя, і коли Марічка загинула, цей сенс був утрачений назавжди. Усе інше
— лише животіння та спогади, сум, журба. І винних тут не знайти — це саме
життя.
Марічка
— поетична, цільна натура, що співанками «засіяла гори». Щира, віддана.
Інтуїтивно, серцем відчула, як побороти зло — тільки своєю безмежною добротою.
Але доля виявилася немилосердною.
Палагна
— дівчина з багацького роду. Жила природним життям, приземлена. Робила, як
споконвіку робили її предки, як заведено здавна, дбала про дім, господарство,
худобу, захищала їх від лихого ворожінням та осторогами. Можливо, не дуже й
приваблива як людина. Але не її вина, що Іван її не любив. Цілком природно,
їй хотілося кохання, сильного чоловіка поруч. Зведення ж Івана, бажання йому
зла — то вже її з Юрою великий гріх.
II
група. Міфічні образи
Міфологічні
образи в повісті особливі, карпатські, але їхнє значення, характер відповідають
відомим лісовикові, чортові, русалкам лісовим (мавкам) та ін.
Це
сили переважно ворожі людині, бо людина своєю діяльністю, навіть своєю
присутністю порушує спокій, гармонію в лісі. Лісові сили інколи ворожі й щодо
одне одного, як Чугайстер і нявки. Особливо прикметною рисою гуцульських
міфологічних образів є їхня любов до музики, танцю.
III
група. Люди-чарівники
Мольфар
Юра — людина, наділена надприродними здібностями, ворожбит. Йому під силу
відігнати градову хмару чи, навпаки, викликати дощ, урятувати худобу чи звести
людину — залежно від обставин та уподобань.
Згадується
Планетник з однойменного твору Бориса Харчука (7 клас), але він більш позитивно
налаштований до людей, хоч ті не зрозуміли його й поставилися вороже. Тут ми
бачимо, що Юра живе, як звичайний селянин, односельці ж сприймають його як
даність, побоюються, але й підбурюють Івана, щоб той побив його за залицяння до
Палагни.
IV
група. Образи-символи
Ватра
— це символ життя, незнищенності, символ одвічної вівчарської праці, що годує й
підтримує людину.
Трембіта
— особливий музичний інструмент (довга труба), характерний для гуцулів. її
протяжний сумний звук, як правило, сповіщає про нещастя.
Співанки,
коломийки — це теж притаманні лише карпатському краєві фольклорні твори —
короткі, часто імпровізовані, легкі, з танцювальним ритмом — про все в житті.
4. Повідомлення про роботу в групах.
5. Міні-диспут.
— У повісті М.
Коцюбинського «Тіні забутих предків» показані різні звичаї, традиції та обряди
гуцулів. Один із них — обряд поховання.
Чи
не здається вам змальований обряд поховання дивним, неприродним? Як можна це
пояснити?
V.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
• Продовжіть
речення. «Найбільше мені запам'ятався образ...» «Мені здалася цікавою така
форма роботи, як...» «Найцікавіше повідомлення було в групі...»
VI.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вміти
характеризувати образи, обґрунтовуючи відповідь цитатами з тексту. Письмово
схарактеризувати один із образів повісті (можна розподілити образи для
характеристики за групами).
|