Мета:
ознайомити учнів із життям і творчістю письменника,
зацікавити ними, спонукати до читання творів; розвивати навички сприйняття
інформації на слух, виділення головного, висловлення власної думки з приводу
почутого; виховувати почуття поваги до митця, духовних надбань народу.
Обладнання:
портрет письменника, видання його творів,ілюстрації
до біографії. Теорія літератури: імпресіонізм.
- ХІД УРОКУ -
I.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Аналіз
виконання учнями контрольної роботи.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Слово
вчителя.
Він
любив квіти і трави, добре знав їх. Любив сонце, писав про нього, як про живу
істоту. Тому називали його Сонцепоклонником. Він — це Михайло Михайлович
Коцюбинський, видатний український
письменник, із творчістю якого ми починаємо більш глибоке знайомство.
«Од
українського реалізму взяв він твердий певний ґрунт і прозору ясність думки; од
французького натуралізму — тверезий погляд на небоязке шукання потрібної йому
краси всюди, куди тільки може око художника зазирнути. Але ж од себе додав сюди
своєї власної найкоштовнішої риси: оте глибоке переймання психікою героїв,
вигадливість художніх образів, уміння передавати настрої й внутрішні
переживання, ...аристократизм духа і невпинне простування до світла, до краси,
до ідеалу — це вже самому Коцюбинському належить, це його власне, не позичене
добро»,— так писав відомий літературознавець С. Єфремов про Михайла Коцюбинського,
і він мав рацію, бо саме цей митець був серед тих, від кого починався
український модернізм.
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Міні-лекція вчителя з елементами бесіди.
—
Що ви знаєте про М. Коцюбинського з попередніх класів, які його твори читали?
(«Ялинка» — 5 клас, «Дорогою ціною» — 8 клас.)
—
Як ви зрозуміли, хто є героями творів Коцюбинського? (Сильні особистості, які
намагаються будь-що знайти вихід зі складних ситуацій.)
Про
те, що Коцюбинський стане письменником, йому ще в четвертому класі сказав
учитель словесності, прочитавши твір хлопця.
А
до письменницької слави — роки й роки наполегливої праці, самоосвіти,
величезної відповідальності. У батька був непостійний характер, він часто
міняв роботу, і сім'ї доводилося мандрувати. Урешті-решт тато залишив родину.
Мати осліпла, і в 16 років Михайло став дбати про всю велику сім'ю й
відповідати за неї. Часто напівголодний, стомлений переїздами, давав приватні
уроки. В середині 80-х років почав писати оповідання, публікуватися в
журналах. Дитячі оповідання «Харитя», «Ялинка» тощо засвідчили: в українській
літературі з'явився новий талант. Щоб мати постійний заробіток, Коцюбинський
записується на роботу у філоксерну комісію, яка вела боротьбу з виноградними
шкідниками в Молдові. Там він вивчає побут, звичаї місцевого населення, збагачується
досвідом, бере участь у нелегальному товаристві «Братство тарасівців».
З'являється низка оповідань письменника: «Для загального добра», «Пе-коптьор»,
«Відьма», «В путах шайтана», « На камені», « Під мінаретами ».
М.
Коцюбинський працює в житомирській газеті «Волинь», потім оселяється в
Чернігові і влаштовується на роботу в земську управу. 1900 року у Львові
виходить його перша збірка оповідань, а згодом — зібрання творів у семи томах.
Михайло
Михайлович активно займається громадською просвітницькою роботою, тому
потрапляє під негласний нагляд поліції. 1903 року він їде на відкриття
пам'ятника Котляревському в Полтаві, знайомиться там з усіма відомими діячами
культури, товаришує з ними.
Через
два роки Коцюбинський подорожує Австро-Угорщиною, Німеччиною, Італією,
Швейцарією. Після повернення його обирають головою чернігівської «Просвіти»,
він пише оповідання «В дорозі», «Коні не винні», новели «Intermezzo», «Persona grata», повість «Fata
morgana», навіяні поразкою першої російської революції
1905-1907 років. Через проблеми зі здоров'ям письменник їде лікуватися до
Італії. Кілька разів митець відвідав Франка в чудовому гуцульському селі
Криворівні, і це спонукало його до написання повісті «Тіні забутих предків».
Незважаючи
на власні проблеми, Коцюбинський намагався допомагати своїм близьким — дбав про
матір і сестер, навіть заклав у банк власний будинок, щоб урятувати сестру від
переслідувань поліції. Сестра виїхала за кордон, а Михайло Михайлович усе
життя сплачував борг.
Не
стало М. Коцюбинського 1913 року, похований він у Чернігові.
—
На вашу думку, які риси характеру письменника були визначальними?
Про
М. Коцюбинського написано кілька художніх творів і багато літературознавчих
досліджень. Про нього навіть ходили легенди. Відзначали особливе почуття
гумору письменника.
2.
Інсценівка.
(Можна
зробити імпровізацію.)
Жандарм
на митниці. Пане, прошу документи! Коцюбинський. Ось, будь ласка! Я С а н д а р
м. Зброя є?
Коцюбинський.
Так! Жандарм. Як??? Показуйте!
Коцюбинський
(дістає звичайні/ ручку). Ось! Це і є моя зброя!
(Німа
сцена.)
3.
Продовження лекції вчителя.
М.
Коцюбинський жив і творив у нові, бурхливі часи початку XX століття і теж
перебував у постійних творчих пошуках. Ввібравши кращі традиції народництва,
реалізму, письменник обрав модернізм, який давав більш широкий простір для
розвитку його таланту.
У
листі М. Старицькому Коцюбинський писав: «За сто літ існування новійша
література наша... живилася переважно селом, сільським побутом, етнографією.
Селянин, обставини його життя, його нескладна здебільшого психологія — ото
майже й все, над чим працювала фантазія... Вихований на кращих зразках сучасної
європейської літератури, такої багатої не лише на теми, але й на способи
оброблювання сюжетів, наш інтелігентний читач має право сподіватися й від
рідної літератури ширшого поля обсервації, вірного малюнку різних сторін життя
усіх, а не одної якоїсь верстви суспільності...»
У
творчості Коцюбинського ми якраз і знаходимо не тільки різноманітну тематику,
широку географію, актуальну проблематику, а й новітні засоби модерного письма.
—
Пригадайте з розповіді, в яких жанрах творив М. Коцюбинський. (У прозі —
повісті, оповідання, новели.)
—
Яка тематика творів письменника? (Життя інтелігенції за умов реакції після
поразки першої російської революції 1905-1907 р., творча лабораторія митця,
селянська тема, існування народів різних національностей, країв України,
кохання тощо.)
V.
ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
Тестове
завдання.
•
Оберіть відповідні за змістом слова, пропущені у висловлюванні С. Єфремова про
М. Коцюбинського. Прокоментуйте цей вислів.
«Творчий
синтез, таємницями якого орудував Коцюбинський бездоганно, ... письменника на
його власну дорогу в письменництві й ... того потужного художника, що...
читача весь час невідступно під впливом своєї сили».
А зробив ... узяв ... випускає;
Б вивів ... дав ... держить;
В пояснив ... дав ... підтримує;
Г вивів ... попередив ... інтригує.
VI.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
•
Продовжіть речення.
«М.
Коцюбинського я уявляю собі...» «Мене зацікавило (вразило)...» «Я очікую...»
VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати
біографію письменника, вміти її розповідати; прочитати новелу «Intermezzo».
|