Мета:
допомогти учням усвідомити проблематику твору,
глибину розкриття образів, значення драми та творчості письменника в цілому;
розвивати навички характеристики образів, їх співставлення, проведення
аналогій із сучасним життям, висловлення власних суджень про літературні та
життєві явища; виховувати повагу до мистецтва й митців, прагнення до самопізнання
та самовдосконалення, естетичний смак.
Обладнання:
портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.
Теорія
літератури: художній образ, художні засоби.
- ХІД УРОКУ -
I.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя.
З
давніх-давен інтелігенція, митці були поборниками культури, носіями передових
гуманістичних ідей. Драма М. Старицько-го «Талан» — і про мистецтво, і про його
роль у житті людей, і про митців, і про кращих представників інтелігенції. Але
на цьому теми не вичерпуються. Як людина має ставитися до свого покликання,
природних здібностей, улюбленої справи?
Що
важливіше — улюблена робота чи сім'я, особливо для жінки?
Про
ці та багато інших питань ми поговоримо на сьогоднішньому уроці.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. СПРИЙНЯТТЯ
Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Слово вчителя з елементами бесіди.
Вивчаючи
у попередніх класах творчість Г. С. Сковроди, ви познайомилися з його теорією
«сродної [спорідненої] праці», зміст якої полягає в тому, що людина повинна
працювати відповідно до своїх нахилів і здібностей, тільки тоді вона буде
щасливою.
—
Як ви думаєте, для героїні драми М. Старицького Марії Лучицької акторська
справа — «сродна, споріднена» чи засіб досягнення слави та достатку? Відповідь
обґрунтуйте.
2.
Завдання учням.
•
Прокоментуйте слова Лучицької й зробіть висновок про вибір героїні.
«Та
ще й те: сім'я — це закуток скритий, а іскуство веде нас до всесвітнього храму;
у шкарлупці сімейній ми служили тільки собі чи своїм дітям, а у праці художній
ми повинні людям служити, цілком себе оддавати миру, громаді. Для того-то сім'я
і не може миритися зі сценою, бо одна одній буде шкодити: або зрадиш дітей,
або зрадиш громадську одправу...»
(Героїня
не почувалася щасливою в родині, нудилася життям без сцени, тому врешті-решт
вибрала театр. Протиріччя в душі між любов'ю до чоловіка та любов'ю до
улюбленої справи призвели до душевного зламу, втрати здоров'я.)
3.
Дослідницька робота.
Марія
Лучицька, захворівши, задумується про своє життя, їй здається, що «Життя...
марно пройшло... Не справдились ні мрії,... ні надії!» Безродний їй заперечує:
«Немарно пройшло ваше молоде життя». Хто з них має рацію? Свої думки
обґрунтуйте.
Аргументація
Лучицької
Аргументація
Безродного
«Ні,
не образив.., а серце порвав, душу збентежив!.. У моє тихе життя, у мій ясний
розквіт таланту вкинув заразу... Я чую, що стаю якоюсь мізерією, що моя воля
рветься на клоччя... Я не можу перемогти себе...»
«Полноте, какой я гений?
Гений есть сила, могучая, властная, гений верит в себя и в себе удовлетворение
жизни находит; для него все прочие терзания страсти ничтожны, он выше их
всех... Я, должно быть, и не талант даже...» «Зрадила діло велике заради свого
власного серця, і мене моя зрада зрадою ж і б'є!»
«Наше
народне життя з його радощами і горем великим, наша рідна мова з'єднали його з
меншим братом, прихилили серце до його... І поміг сьому й ваш талан... Ви
любили багато: все оддали тій любові, а любов — найбільша на землі сила, найвища
сила й на небі; вона ніколи марно не гине; вона — і джерело, і весь розум життя »
4. Робота над
характеристикою героїні.
Редактор
газети Антипов про Марію Лучицьку сказав: «Вы не простой, заурядный талант, который на помочах водят, вы гений. Это я
говорю вам без лести!»
* На основі зібраних та обговорених матеріалів
самостійно схарактеризуйте героїню драми «Талан» Марію Лучицьку.
віддана
своїй справі
*
щира,
сердечна, без хитрості
*
добра,
гуманна
*
геніальна
актриса М. Лучицька
тонка,
вразлива натура
*
дбає
про духовний розвиток народу
*
здатна
на глибокі почуття
*
беззахисна
перед інтригами
5.
Проблемне запитання.
—
Як ви думаєте, хто чи що є причиною трагедії Лучицької: її талант, обдаровання,
талан чи її чоловік та його мати Олена Миколаївна?
6.
Самостійна робота.
•
Схарактеризуйте інших персонажів п'єси.
7.
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
•
Визначте головну думку драми «Талан». Орієнтовні відповіді
—
Талановиті, геніальні особистості потребують уваги й захисту суспільства.
—
Митці, театр сприяють духовному зростанню народу.
—
Людина повинна займатися справою, яка відповідає її здібностям, нахилам та
можливостям.
—
Завжди є люди, здатні піти на самопожертву заради високого мистецтва.
8.
Робота з підручником.
•
Опрацюйте статтю підручника про значення творчості М. Ста-рицького, складіть
тези за нею (або за вивченим матеріалом).
9.
Тестове завдання.
•
Оберіть відповідні за змістом слова, пропущені у висловлюванні Г. Сковороди.
«Світ
подібний до театру: щоб... в ньому... і з похвалою, беруть... за здібністю».
А робити ... гарно ... роботу;
Б знати ... добре ... людей;
В грати ... успішно ... ролі;
Г хотіти ... талановито ... успіх.
IV.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
•
Продовжіть речення. «Я вважаю Лучицьку...»
«Геніальні
люди в суспільстві викликають...» «Мені здалася цікавою думка про те, що...»
V.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися
до тематичної контрольної роботи «Творчість І. Карпенка-Карого, О. Кониського,
М. Старицького». |