Мета:
засобами виразного читання сприяти глибшому сприйняттю змісту поезії,
розумінню прекрасного; розвивати пам'ять, творчі декламаторські здібності,
вміння виступати перед аудиторією; виховувати прагнення до щирості почуттів,
естетичний смак.
Обладнання:
портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, аудіозаписи;
узагальнюючі таблиці з теорії виразного читання.
Теорія
літератури: інтонація, темп, пауза, логічний наголос, міміка, жести.
- ХІД УРОКУ —
І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
III.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.
Колективна робота.
Складання
«психологічного портрета» М. Старицького, розповідь про його життєвий і
творчий шлях.
2.
Словникова робота.
Повторення
теоретичних відомостей про виразне читання.
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Виразне читання.
(Учні
виразно читають поезію М. Старицького «Виклик» напам'ять. Можна провести у
вигляді конкурсу із журі та визначенням переможців.)
2.
Завдання учням.
1)Визначте
віршовий розмір поезії «Виклик», вид римування, показавши це схематично.
(Чотиристопний дактиль з тристопним усіченим;
рима перехресна абаб дактилічна й чоловіча.)
2)
Визначте у вірші художні засоби, характерні для народнопоетичної творчості.
(Риторичні окличні речення, поетичні звертання, зменшено-пестливі слова,
фразеологізми, порівняння, епітети і под.)
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
•
Продовжіть речення.
«На
мою думку, найкращим читцем був (була)...»
«Мені
сподобалося...»
«Я
відкрив (відкрила) для себе...»
VI.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати
перші дві дії драми М. Старицького «Талан», уміти переказувати, аналізувати.
Індивідуальні
завдання. Підготувати повідомлення про передісторію п'єси «Талан» та про М. К.
Заньковецьку. |