Мета:
ознайомити учнів із життям та творчістю письменника, зацікавити ними, спонукати
до читання; розвивати навички сприйняття й засвоєння інформації на слух,
виділення головного, висловлення власних суджень про літературні та життєві
явища.
Обладнання:
портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до біографії; аудіозапис
пісні «Ніч яка місячна, зоряна, ясная...».
Теорія
літератури: ліричний твір, засоби виразності.
- ХІД УРОКУ -
I.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Складання
усного твору.
«Звідки
беруться люди, подібні до Петра Товбича з оповідання О. Кониського
"Сікутор"?»
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Слово
вчителя.
«Михайло
Старицький (1840-1904) був чи не найтиповішим співцем його важкого, повного
зруйнованих надій і найдошкульні-ших реальних ударів часу. Національний гніт,
війна за слов'янство й слов'янське питання, народні злидні, розпад і зневір'я в
інтелігентних класах — ось що знайшло вираз у його поезії аж до програмових
заяв українства того часу. Щодо реформи, то й тут час одбився на ньому
найпомітніше, як на одному з піонерів того напряму, що вже облишив усяку думку
про "літературу для домашнего обихода" й узявся творити просто
літературу, озиваючись на всякі питання дня і теми ширшого характеру»,— писав
відомий літературознавець Сергій Єфремов про митця, з творчістю якого ми
розпочинаємо знайомство. Хоча деякі його твори ви, напевне, чули, знаєте і
любите. Згадайте популярну стрічку про часи Другої світової війни «У бій ідуть
лише старі!», у якій одним із кульмінаційних моментів є виконання героєм
української народної пісні «Ніч яка місячна, зоряна, ясная...», а слова її в
трохи зміненому вигляді належать саме М. Старицькому; музику до неї написав
Микола Лисенко.
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Міні-лекція вчителя з
елементами бесіди.
— На вашу думку, чи є автори у слів української мови, крім,
звичайно, авторських неологізмів?
Виявляється,
бувають. Наприклад, саме Михайло Старицький придумав таке гарне слово, як
«мрія», і з тих пір українська мова не уявляється без нього.
Хто
ж він такий, Михайло Старицький? Майбутній письменник народився на Полтавщині
в сім'ї дрібного поміщика, який на той час служив ротмістром в уланах. Мати,
Настасія Захарівна, походила з родини Лисенків. Коли хлопцеві було вісім років,
пішов із життя батько, а через чотири роки — й матір. З того часу його
опікуном і вихователем став дядько Віталій Лисенко, тато знаменитого українського
композитора М. Лисенка.
У
дитячі роки мати Михайла часто була в походах із батьком, тому хлопця доглядала
няня — селянка-кріпачка.
Вона часто розповідала малому казки й уже тоді зацікавила його усною народною
творчістю. Освіта на той час була звичайною — у дячка, у бурсі, потім у
Полтавській гімназії. Спочатку Старицький вступає до Харківського університету
на математичний відділ, потім — до Київського, де переходить на факультет права.
Саме
на той час припадають його перші поетичні спроби — переклади з російської
літератури, участь у студентських та домашніх театральних виставах. До речі,
домашній театр Ста-рицьких і Лисенків став основою того Київського аматорського
драматичного гуртка, з якого згодом виріс перший український професійний театр.
Ці ж сім'ї входили до восьми родин української інтелігенції Києва, що сприяли
підтримці українства.
—
Який висновок із цього ви можете зробити? (Велика справа підвладна навіть
незначній кількості ентузіастів; розвиток культури, мови може залежати навіть
від однієї людини — патріота.)
Незважаючи
на царські заборони, Старицький пише власні твори українською, перекладає
рідною мовою класиків світової літератури.
1883
року М. Кропивницький, М. Заньковецька, М. Садов-ський об'єдналися в театральну
трупу, яку й очолив М. Старицький. Він виявляє кипучу енергію в організації
театру, віддає йому всі свої сили, хист, навіть продає власний маєток, щоб
попервах забезпечити артистів матеріально.
Для
поповнення репертуару театру М. Старицький пише драми «Не судилося» та «Богдан
Хмельницький». Значною подією в історії української культури 80-х років XIX ст.
стало видання письменником двох книг альманаха «Рада». І. Франко із цього
приводу зазначив: «Це був мов перший весняний грім по довгих місяцях морозів,
сльоти та занепаду».
У
90-ті роки XIX ст. письменник створює п'єси «У темряві», «Талан», «Ой неходи,
Грицю, та й навечорниці», «Оборона Буші» та низку поезій.
Не
стало М. Старицького 1904 року, похований він у Києві.
Перу
Старицького, крім оригінальних творів, належать переклади з Г. X. Андерсена,
В. Шекспіра, Дж. Байрона, І. Крилова, М. Лєрмонтова, М. Некрасова, сербських
народних пісень. Мова його творів, як зауважує І. Франко, «чітка, сильна і
пластична», а зміст — глибоко патріотичний.
І
в цьому ми маємо змогу переконатися, ближче познайомившись із творчістю митця,
зокрема з поезію «Виклик».
2.
Виразне читання поезії М. Старицького «Виклик», прослухову-вання аудіозапису.
3.
Обмін враженнями щодо твору, словникова робота.
4.
Ідейно-художній аналіз поезії «Виклик».
5.
Коментар учителя.
Працюючи
разом з М. Лисенком над оперою «Утоплена» за повістю М. Гоголя «Майська ніч,
або утоплена», М. Старицький пише вірш «Виклик» як поетичну основу арії Левка.
На перший погляд, вірш є літературним переспівом народної пісні «Сонце
низенько, вечір близенько», про яку йдеться і в повісті М. Гоголя, її
сюжетно-подієва основа зводиться до таких рядків:
Сонце
низенько, вечір близенько,
Вийди
до мене, моє серденько!
Ой
вийди, вийди, серденько Галю,
Серденько,
рибонько, дорогий кришталю!
Ой
вийди, вийди, не бійсь морозу,—
Я
твої ніженьки в шапочку вложу!
Однак,
глибше вникнувши в текст М. Старицького, бачимо, що поет подав абсолютно інший,
самобутній варіант зустрічі закоханих, хоча інтимний світ молодих людей і
ґрунтувався на народнопоетичній зображальній основі.
За
жанром поезія «Виклик» — це романс, тобто сольна лірична пісня про кохання,
організуючим стрижнем якої, її жанротвор-чим фактором є ліричний монолог
закоханого юнака. В його уяві постає сцена зустрічі з коханою, котру він, як
видно із поетичних звернень, любить до самозабуття. «Коханая», «моя рибонько»,
«вірная», «лебедонько» — ці піднесено-ліричні порівняння ви-яскравлюють не
тільки красу його обраниці, її чарівний образ, а й внутрішню красу,
благородство закоханого юнака. Краса, вірність, любов коханої — це найвища
цінність у його житті. І хоч обидва вони бідні, «працею зморені», «окрадені
долею», проте ліричний герой має те, чого не здобудеш ні за які гроші,— кохання,
вірність і щирість дорогої йому людини. А тому й почувається він «паном над
панами». Це почерпнуте з народнорозмовного джерела порівняння досить точно
відтворює глибину любовних переживань, переповненість щастям. Стан особливої
схвильованості передається емоційним вигуком «Господи», що і за характером, і
за прийомом відображення емоцій співвідноситься з народнопісенним «О Боже мій
милий!»
Для
вираження надзвичайної експресії, стану максимального збудження ліричного
героя автор послуговується зменшено-пестливою лексикою. Митець вводить ці слова
в текст дуже майстерно, вони звучать у ньому органічно:
Ти
не лякайся-бо, що свої ніженьки
Вмочиш
у срібну росу:
Я
тебе, вірная, аж до хатиноньки
Сам
на руках однесу.
Ти
не лякайся, що змерзнеш, лебедонько:
Тепло
— ні
вітру, ні хмар...
Я
пригорну тебе щиро до серденька,
А
воно гріє, як жар.
За
художньою переконливістю й доречністю пестливі слова в поезії М. Старицького
співмірні вживаним у народній ліричній пісні, без яких вона не мислиться.
Навіть, здавалося б, у таких скупих на вияв ніжності сценах, як проводи на
війну, зменшено-пестливі слова звучать так само переконливо:
їхав
козак на війноньку:
«Прощай,—
сказав,— дівчинонько,
Прощай,
миленька, чорнобривенька.
Я
йду в чужу сторононьку!»
Використання
М. Старицьким мовно-виражальних засобів народної пісні не тільки полегшувало
засвоєння тексту його поезії, а й засвідчувало, що в змалюванні інтимного
почуття поет орієнтується на високодуховні народнопісенні зразки.
Внутрішню
чистоту і красу інтимного світу простої людини поглиблює й відповідний пейзаж.
Перейнявши народнопоетичну описову манеру розповіді, М. Старицький запозичує з
народної пісні і пейзаж-заставку, або заспівний пейзаж, який конкретизує час і
місце дії, обставини зустрічі закоханих. У народній пісні змальовано переважно
вечірній чи нічний пейзаж. Це пояснюється не тільки тим, що молоді люди могли
зустрічатися лише в пізню годину, бо ж удень вони працювали, а й душевною
чистотою, цнотливістю, небажанням виносити свої почуття на люди. Найчастіше
українські ліричні народні пісні починалися пейзажем на зразок: «Місяць на
небі, зіроньки сяють...» А тому й М. Старицький на початку вірша «Виклик» подає
традиційний опис ночі: «Ніч яка, Господи, місячна, зоряна...»,— який
конкретизує колоритним народним порівнянням: «Видно, хоч голки збирай». З
народної пісні запозичує автор і прийом психологічного паралелізму: настроєвий
пейзаж не тільки суголосний тому, що відбувається в душі ліричного героя, а й
поглиблює, доповнює його, уточнюючи найтонші нюанси почуттів. Жагою кохання
сповнений ліричний герой — і «на стрункій та високій осичині листя жагою
тремтить»; тепло в природі — у юнака «серденько гріє, як жар»; «тиха розмова» —
і «ані шелесне в гаю!» Внутрішню і зовнішню красу закоханих підкреслено «Божою
красою» природи («небо незміряне, всипане зорями», «гай чарівний, ніби променем
всипаний»).
Отже,
сила і популярність поезії М. Старицького були зумовлені не лише глибиною
висловленого в ній почуття, а й творчим використанням народнопісенних
мовно-виражальних засобів і стильових прийомів. На музикальність, наспівність
поетичного рядка, як і всієї інтонаційно-ритмічної організації тексту, звернув
увагу М. Лисенко, який і поклав вірш «Виклик» на музику. З того часу він
побутує в народі як одна з його найпопулярніших ліричних пісень під назвою
«Ніч яка, Господи, місячна, зоряна...»
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
Завдання
учням.
•
Вставте в уривок із твору М. Старицького потрібні слова й прокоментуйте його.
...Співай,
ридай і будь готовий Замість лаврового — ... Вінець узяти на...
Але
дарма, не смій набік ... звернуть І забутись в ... покої.
(Для
вставки: красивий, терновий, квітковий; спину, плечі, чоло; шляху, траси,
стежини; славнім, ганебнім, хвалебнім.)
VI.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Займи й обґрунтуй позицію».
Життя
і діяльність М. Старицького може бути взірцем патріотизму, активної
громадянської позиції.
Так
Деякою
мірою
Ні
VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати
біографію письменника, вивчити вірш «Виклик» напам'ять, уміти його аналізувати,
висловлювати про нього власну думку. |