Мета:
ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, особливостями його доби;
розвивати навички сприйняття інформації на слух, виділення головного, вміння
висловлювати власні думки щодо почутого, співставляти, проводити аналогії із
сучасним життям; виховувати прагнення до самопізнання та самовдосконалення,
пошану до великих митців, любов до художнього слова.
Обладнання:
портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до них.
Теорія
літератури: символізм.
- ХІД УРОКУ -
I.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Колективна
робота.
1)
Наведення самостійно дібраних прикладів художніх засобів із повісті О.
Кобилянської «Земля», визначення їхньої ролі у творі.
2)
Зачитування тез про значення творчості Ольги Кобилянської.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Слово
вчителя.
«Всю
діяльність письменника пронизувала одна благородна ідея: включити українську
культуру в орбіту світового культурного процесу. Його ім'я, несправедливо
призабуте, а за часів культу особи і застою згадуване неодмінно з
вульгарно-соціологічними ярликами..,— нарешті остаточно повертається
українській літературі»,— пише літературознавець Г. Верес про Миколу Кіндратовича
Вороного, із життям і творчістю якого ми будемо знайомитися на сьогоднішньому
уроці.
Чому
ім'я талановитої людини, культурного та громадського діяча, патріота викреслили
із життя, з'ясуємо в процесі нашої подальшої роботи.
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Міні-лекція вчителя з
елементами бесіди.
— Пригадайте, який твір М. Вороного ми вивчали в шостому
класі? («Євшан-зілля».)
— Про що в ньому йдеться?
Микола
Вороний, покликаний отим самим «євшан-зіллям», приїхав з-за кордону після
вимушеної еміграції на рідну землю з бажанням прислужитися своєму народові, але
був розстріляний тодішньою владою, хоч не зробив жодного злочину. Реабілітований
«через відсутність складу злочину» аж у 1989 році. Яка гірка іронія долі!
І
це в країні, про котру він писав:
І
кожну їй хвилину Готов оддать я без жалю! Мій друже, я красу люблю — Як рідну
Україну.
Неперевершений
майстер слова, творець поетичних шедеврів, глибокий знавець світової
драматургії, мистецтвознавець, М. Вороний донедавна був маловідомий
українському читачеві.
Народився
майбутній поет 1871
року на Катеринославщині (тепер Дніпропетровська область). Мати його була з
роду відомих українських діячів і передала синові любов до української культури,
народних звичаїв, фольклору. Потім закінчив початкову школу, вчився в
реальному училищі в Харкові та Ростові, звідки його виключили з сьомого класу
за зв'язки з народниками, читання та поширення забороненої літератури. Три роки
Вороний перебував під наглядом поліції без права проживання в столиці й
університетських містах. Отже, одержати вищу освіту в Росії він не міг. Тоді
визріла думка поїхати в Болгарію, вступити до Софійського університету, щоб
бути ближче до «властителя дум» тодішньої молоді — Михайла Драгоманова.
— У зв'язку із чим ми згадували ім'я Михайла Драгоманова?
(Коли говорили про дядька Лесі Українки.)
Обставини
завадили, і молодий поет Вороний вирушив до Віденського університету, навчався
там деякий час, потім повернувся до Львова, де здобував освіту на
філософському факультеті. Товаришував з Франком, допомагав йому у виданні газет
і журналів, навіть став кумом Великого Каменяра.
Михайло
Вороний цікавиться театром, листується з М. Кропивницьким, і з 1897 року він — актор
труп М. Кропивницького, П. Саксаганського, О. Васильєва — мандрує
Україною та Росією. Нарешті йому набридає невлаштований побут артиста, і він
кидає сцену, стає службовцем, працюючи в Єкатеринодарі, Харкові, Одесі... В
Києві на з'їзді «громадців» Микола Вороний знайомиться з Вірою Миколаївною
Вербицькою. Незабаром вони одружуються й оселяються в Чернігові, де письменник
працює в одній установі з М. Коцюбинським. Однак шлюб виявляється невдалим.
Вороний у відчаї, тим паче, що з дружиною залишився його любимий син Марко.
1910
року поет оселився в Києві, видав перші збірки своїх творів — «Ліричні поезії»
та «В сяєві мрій». Він працює в театрі М. Садовського, пише рецензії на
театральні вистави, статті про театр і драматургію.
1901
року М. Вороний на сторінках «Літературно-наукового вісника» звертається до
українських письменників з відкритим листом — своєрідним маніфестом
українського модернізму. В ньому поет закликає до «європеїзму», пошуків нових
шляхів у поезії, до написання творів, «де було б хоч трошки філософії, де хоч
клаптик яснів би того далекого блакитного неба, що від віків манить нас своєю
недосяжною красою, своєю незглибинною таємничістю».
1903
року в Одесі М. Вороний видає альманах «З-над хмар і з долин», у якому
зав'язується поетична дискусія між ним та І. Франком про завдання поета й
поезії. Франко називає Вороного «ідеалістом непоправним», той відповідає:
Але
коли повсякчас битись,
То
серце може озлобитись.
І
аргументує:
Чи
все ж те розумом збагнути,
Що
дасться серцеві відчути?
Але
не відкидає зв'язку із дійсністю, з реальними потребами, розуміє необхідність
цілісного сприйняття світу:
Моя
девіза — йти за віком
І
бути цілим чоловіком.
Таким
був знаменитий для української літератури початку XX ст. обмін думками, і це в
той час, коли не видавалося жодного українського журналу.
—
Який висновок ми можемо зробити з цих фактів про особистість М. Вороного?
(Неординарна, новаторська, у пошуках, не боїться дискусії з «метрами».)
Жовтневі
та інші події 1917 року вразили митця кровопролиттям, насильством,
жорстокістю, і він емігрує за кордон. Живе у Варшаві, але сумує за
батьківщиною, сином. 1926 року він повертається в Україну, однак зазнає
переслідувань з боку тоталітарного режиму. Проти нього фабрикують справу й
розстрілюють. Точно невідомо коли — називають дати 1938, 1940 і навіть 1942-й (усе
було засекреченим). Не пощадили навіть сина Марка — його теж стратили на
Соловках.
—
Що ще ви знаєте про ті часи?
2. Виразне читання.
(Учитель,
щоб створити загальне враження, читає поезії М. Вороного «Івану Франкові»,
«Блакитна панна» таін.)
V.
ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
Проблемне
завдання.
•
Прокоментуйте цитатну самохарактеристику М. Вороного, складіть його
«психологічний портрет».
Мов
свобідний орел,
Моя
думка в просторах шугала.
Я
почав писати з такого пробудження, з якого люди починають співати.
Душа
бажає скинути пута,
Що
в їх здавен вона закута,
Бажає
ширшого простору —
Схопитись
і злетіти вгору...
VI.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
•
Продовжіть речення.
«Я
вражений (вражена) тим...» «Поезія М. Вороного видалася мені...» «Мене
зацікавила думка про те...»
VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати
біографію М. Вороного, навчитися виразно читати й аналізувати один із його
віршів. |