МОВА - НАЙВАЖЛИВІШИЙ ЗАСІБ СПІЛКУВАННЯ, ПІЗНАННЯ І ВПЛИВУ
07.05.2011, 14:34:08
Мета:
розширити відомості восьмикласників про рідну мову, сформувати поняття про мову
як найважливіший засіб спілкування, пізнання і впливу; сформувати вміння
аналізувати висловлювання, на їх основі будувати власне міркування; за
допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти осмисленню
ролі мови як найважливішого, найбагатшого і найміцнішого зв'язку поколінь.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія
і фразеологія: засвоєння крилатих висловів.
Текст
(риторичний аспект): доречне використання художніх засобів мовлення в тексті;
роль художніх засобів у розкритті задуму висловлювання.
Тип
уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення восьмикласників з темою, метою й завданнями уроку. Оголошення
епіграфа уроку
Слово
ввібрало в себе найтонші порухи наших почуттів. У ньому закарбувалася душа,
звичаї, традиції, радості й болі народу — всі його духовні цінності, створені
століттями. В. Сухомлинський
III. Розвиток
неперервної пошукової пізнавальної активності восьмикласників
Творче
спостереження з елементами аналізу
► Прочитати текст. Дібрати до
нього заголовок. Яке речення передає основну думку висловлювання?
«Я мислю — це означає, що я існую» — цю думку
сформулював французький філософ, фізик і математик Рене Декарт (1596—1650). Він
висловив її латинською мовою, мовою науки його часу. Зрозуміло, що він міг би
висловити її і французькою мовою. Цю думку в той чи інший спосіб можна виразити
будь-якою іншою мовою цивілізованого народу, наприклад, навіть і такою
несхожою на французьку, як китайська мова. У всякому випадку, цю думку можна
виразити лише з допомогою слів якоїсь людської мови.
А
чи можуть бути в людей думки без слів? Буває таке, якщо люди думають про щось
цілком конкретне, і в їхньому уявленні виникають зорові, слухові, смакові,
нюхові, дотикові образи цієї цілком конкретної речі, що сприймається органами
почуттів. Це означає, що люди мають два види мислення: мовне й образне, але
вони переплітаються один з одним і думки про щось абстрактне можуть виражатися
словами без почуттєвих образів, які б їх супроводжували, а думки про конкретне
найчастіше сполучають у собі в людей на вищому ступені їхнього розвитку образи
зі словами. Можна сказати, що поряд із словесним та образним мисленням у людей
існує ще третій вид мислення — словесно-образне мислення (За О. Білецьким).
► Про яку функцію мови йдеться в
прочитаному тексті?
► Пригадати, які основні функції
виконує мова. Записати їх. Які із записаних функцій мови є, на ваше
переконання, основними?
Творче
осмислення висловлювання (робота в міні-групах)
► Прочитати мовчки висловлювання.
У якій формі воно складено? Об'єднавшись у міні-групи, спростувати або довести
твердження, що від уміння спілкуватися залежить досягнення певних життєвих
вершин.
Ніхто
не може сказати, як далеко ви зможете піти завдяки вмінню говорити перед
великою аудиторією. Один із наших випускників, президент корпорації Серво,
каже: «Уміння спілкуватися ефективно з іншими людьми та співпрацювати з ними —
ось що ми завжди знаходимо в людях, які досягай в житті певних вершин».
Подумай,
яке задоволення та насолоду ти отримаєш, коли встанеш та довірливо поділишся
своїми думками та почуттями зі своїми слухачами. Я декілька разів мандрував
навколо світу, але не знаю, що може дати більшу насолоду, ніж тримати людей під
владою слова. Ви отримуєте почуття сили та могутності. «За дві хвилини до початку
промови,— сказав один з моїх випускників,— я думаю: нехай мене краще
відлупцюють, ніж я почну говорити; але за дві хвилини до кінця свого виступу я
думаю: нехай мене краще застрілять, ніж припинять мою промову» (Д. Карнегї).
► Чи отримуєте ви почуття сили й
могутності під час публічних виступів?
► Поміркувати, за яких умов процес
спілкування не приносить людині задоволення й насолоду.
► Що необхідне для того, щоб
виступ перед аудиторією був переконливим і мав уплив на слухача?
IV.
Виконання системи завдань творчого характеру
Лінгвістична
гра «Закінчи речення»
► Продовжити вислови. Зіставити їх
з висловами ваших однокласників.
1.
Одним з основних атрибутів українського суспільства є...
2.
Для мене українська мова — це...
3.
Значення мови для народу полягає в...
4.
Розвинена держава завжди бореться і дбає про чистоту мови, адже...
5.
Кожен громадянин України повинен зрозуміти, що мова — це...
► Відновити й записати поетичні
уривки так, щоб рядки римувалися. За допомогою яких художніх деталей і засобів
автори передають своє ставлення до рідної мови?
1.
Мелодійна, милозвучна, різнобарвна, точна, влучна мова українська. То лірична,
то повчальна, то, як пісня величальна, мова українська. 2. Самостійна,
незалежна, і багата, і безмежна мова українська. Тож неси по світу славу
української держави, мово українська (В. Дворецька). 3. Велике й мудре слово у
народу. Збагнути треба його силу й вроду. Тоді такий в тобі настане клімат, що
не звертай уваги на погоду! (О. Довгий). 4. Ніжна, мила, світанкова, ясна,
чиста, колискова, мелодійна, дзвінкотюча, дивна, радісна, співуча, лагідна,
жива, казкова, красна, чарівна, шовкова, найдорожча, добра, власна, мудра,
сонячна, прекрасна, солов'їна, барвінкова українська мова! (А. Каніщенко). 5.
На все впливає мови чистота: зір глибшає, і кращають уста, стає точнішим слух,
а думка гнеться, як вітром розколохані жита (Д. Павличко).
► Усно розкрити зміст останнього
поетичного уривка.
1.
Правильна, об'єктивна думка про людину складається не одразу; насамперед ми
оцінюємо вчинки людини, а вже потім слова — адже людина перевіряється ділом. А
проте саме в слові остаточно виявляється характер людини, її ставлення до
оточення, вихованість, людяність, чуйність, такт, простота, скромність.
2.
Уміння володіти словом, почуття краси слова потрібне кожній людині. Той, хто
серцем відчуває красу слова, уміє словом передати найтонші відтінки людських
думок і переживань, підніметься на високу сходинку справжньої людської
культури. І навпаки, низька культура мови збіднює духовний світ людини (А.
Коваль).
► Узяти участь в обговоренні
проблеми «Які перспективи відкриваються перед сучасною молодою людиною, яка
вільно володіє словом?»
V.
Підсумок уроку
VI.
Домашнє завдання
1.
Скласти письмовий твір-мініатюру в публіцистичному стилі на тему «Що для мене
рідна мова?»
2.
Записати 3—4 крилаті вислови про мову, основна думка яких передавала б роль
мови як засобу спілкування, пізнання і впливу. Вивчити їх напам'ять.