Т  И  Н  Е  Й  Д  Ж  Е  Р  Ы

Для тех, кто учится и учит


Главная Мой профиль Выход                      Вы вошли как Гость | Группа "Гости" | RSS
Четверг, 16.05.2024, 19:30:52
» МЕНЮ САЙТА
» ОТКРЫТЫЙ УРОК

 РУССКИЙ ЯЗЫК

РУССКАЯ ЛИТЕРАТУРА

НАЧАЛЬНАЯ ШКОЛА

УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК

ИНОСТРАННЫЕ ЯЗЫКИ

УКРАИНСКАЯ ЛИТЕРАТУРА

ЗАРУБЕЖНАЯ ЛИТЕРАТУРА

МАТЕМАТИКА

ИСТОРИЯ

ОБЩЕСТВОЗНАНИЕ

БИОЛОГИЯ

ГЕОГРАФИЯ

ФИЗИКА

АСТРОНОМИЯ

ИНФОРМАТИКА

ХИМИЯ

ОБЖ

ЭКОНОМИКА

ЭКОЛОГИЯ

ФИЗКУЛЬТУРА

ТЕХНОЛОГИЯ

МХК

МУЗЫКА

ИЗО

ПСИХОЛОГИЯ

КЛАССНОЕ РУКОВОДСТВО

ВНЕКЛАССНАЯ РАБОТА

АДМИНИСТРАЦИЯ ШКОЛЫ

» РУССКИЙ ЯЗЫК
МОНИТОРИНГ КАЧЕСТВА ЗНАНИЙ. 5 КЛАСС

ОРФОЭПИЯ

ЧАСТИ РЕЧИ


ТЕСТЫ В ФОРМАТЕ ОГЭ.
   5 КЛАСС


ПУНКТУАЦИЯ В ЗАДАНИЯХ И
  ОТВЕТАХ


САМОСТОЯТЕЛЬНЫЕ
  РАБОТЫ.10 КЛАСС


КРОССВОРДЫ ПО РУССКОМУ
  ЯЗЫКУ
» ЛИТЕРАТУРА
ВЕЛИЧАЙШИЕ КНИГИ ВСЕХ
  ВРЕМЕН И НАРОДОВ


КОРИФЕИ ЛИТЕРАТУРЫ

ЛИТЕРАТУРА В СХЕМАХ И
  ТАБЛИЦАХ


ТЕСТЫ ПО ЛИТЕРАТУРЕ

САМЫЕ ИЗВЕСТНЫЕ МИФЫ И
  ЛЕГЕНДЫ


КРОССВОРДЫ ПО ЛИТЕРАТУРЕ
» ИСТОРИЯ
» АНГЛИЙСКИЙ ЯЗЫК
ИНОСТРАННЫЕ ЯЗЫКИ.
  РАЗГОВОРНЫЕ ТЕМЫ


САМОСТОЯТЕЛЬНЫЕ РАБОТЫ
  ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ


ТЕСТЫ ПО ГРАММАТИКЕ
  АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА


ТЕМАТИЧЕСКИЙ КОНТРОЛЬ.
  9 КЛАСС


ПОДГОТОВКА К ЕГЭ ПО
  АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ


КРОССВОРДЫ ПО
  АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ
» МАТЕМАТИКА - ЦАРИЦА НАУК
» БИОЛОГИЯ
» ГЕОГРАФИЯ
» ФИЗИКА
» Категории раздела
РУССКИЙ ЯЗЫК [380]
УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК [255]
ИНОСТРАННЫЕ ЯЗЫКИ [471]
РУССКАЯ ЛИТЕРАТУРА [699]
УКРАИНСКАЯ ЛИТЕРАТУРА [264]
ЗАРУБЕЖНАЯ ЛИТЕРАТУРА [164]
МАТЕМАТИКА [307]
ИСТОРИЯ [318]
ФИЗИКА [218]
БИОЛОГИЯ [341]
ХИМИЯ [262]
ГЕОГРАФИЯ [180]
АСТРОНОМИЯ [57]
ИНФОРМАТИКА [200]
О Б Ж [195]
ЭКОНОМИКА [98]
ЭКОЛОГИЯ [146]
ФИЗКУЛЬТУРА [257]
МУЗЫКА [172]
ИЗО [191]
НАЧАЛЬНАЯ ШКОЛА [638]
ТЕХНОЛОГИЯ [197]
ВНЕКЛАССНАЯ РАБОТА [371]
КЛАССНОЕ РУКОВОДСТВО [206]
АДМИНИСТРАЦИЯ ШКОЛЫ [134]
ПСИХОЛОГИЯ [69]
МХК [74]
ОБЩЕСТВОЗНАНИЕ [65]

НАПИСАННЯ [Е], [О] ПІСЛЯ [Ж], [Ч], [Ш]
26.04.2011, 20:56:35

Мета: ознайомити і поглибити знання учнів про правопис [е], [о] після [ж], [ч], [ш]; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити слова з орфограмою в текстах; розвивати твор­чі вміння використання слів з поданими голосними при побудові власних висловлювань; за допомогою мовленнє­во-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до повір'їв, звичаїв, традицій українського народу, збагачувати знання про значення великодніх свят.

Внутрішньопредметні зв'язки:

Лексикологія і фразеологія: засвоєння нових слів і фразеологізмів, при­слів'їв, крилатих висловів.

Культура мовлення і стилістика: засвоєння складних випадків слово­вживання.

Тип уроку:     урок формування практичних умінь і навичок.

хід уроку

!. Організаційний момент

!!. Повідомлення теми й мети уроку, усвідомлення її учнями. Мотивація навчальної діяльності

!!!. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників

Пригадайте, користуючись схемою, правила чергування [е] з [о] піс­ля [ж], [ч], [ш]. Наведіть приклади.

Робота з текстом

Прочитати текст, записати його. Дібрати заголовок. Розбити текст на частини і кожній дати назву. Підкреслити підмет і присудок.

Писанка — розписане мініатюрним орнаментом куряче яйце. У часи язичництва вона з'явилася як атрибут весняних культових обрядів. Пов'я­зувалися ці обряди з пробудженням весняної землі. З прийняттям хрис­тиянства писанка стала уособлювати свято воскресіння Господнього.

Після розп'яття Христа семеро іудеїв зібрались на бенкет. Серед страв була смажена курка і зварені круто яйця. Під час бенкету хтось, згадавши про покараного, сказав: «Ісус воскресне на третій день». На це хазяїн дому заперечив: «Якщо курка на столі оживе, а яйця ста­нуть червоними, тоді він воскресне». У цю мить яйця змінили свій ко­лір, а курка ожила.

Інша легенда розповідає, що Марія Магдалина проповідаючи Христо­ву науку, увійшла у двір римського імператора, подарувала йому червону крашанку й сказала: «Христос воскрес.» За її прикладом пішли інші християни й почали в день святої Пасхи обдаровувати один одного кра­шанками та писанками (З календаря).

Розказати, які ви знаєте легенди про писанку?

Знайти і підкреслити слова, в яких відбувається чергування [е], [о] після шиплячих.

Виконання системи творчих завдань

Творче спостереження над мовним матеріалом

Переписати подані слова, пояснити чергування голосних. Продо­вжити ряд спільнокореневих слів до кожної пари. Назвати і пояс­нити орфограми.

Вечеря —вечори, шостий — шести, пшоно — пшениця, чотири — четверо, жонатий — женитися.

Моделювання словосполучень

Замінити прикметники антонімами і записати їх разом з іменника­ми, до яких вони відносяться.

М'яке волосся, гладенька дошка, русявий хлопець, зелене листя, бі­лий колір, свіжий хліб.

Довідка: жорсткий, чорнявий, шорсткий, жовтий, чорний, черствий.

Пояснити переносне значення слова черствий у словосполученнях

черствий погляд, черства людина.

Вибіркове письмо

Прочитати текст. Дібрати заголовок. Виписати слова, в яких відбу­вається чергування [е] з [о] після [ж], [ч], [ш].

Українська писанка — найунікальніший витвір української культури. Вона є символом Великодня — свята, коли воскресає природа, коли від­роджується все живе для продовження життя на землі. Існує ціла низка легенд і повір'їв, які пов'язують традицію розписувати писанку з життям Христа і Богородиці.Однак дослідники пов'язують писанку із сонячним культом, який прийшов до слов'ян зі Сходу. Традиція розмальовувати навесні яйця сягає епохи язичества. Писанки були пов'язані з комплек­сом весняних обрядів. Вона була в добі родового побуту наших пращу­рів, що підтверджують археологічні знахідки.

Писанка походить від слова «писати», в розумінні «прикрашати орнаментом». Яєчко було емблемою Сонця, Весни. Воно було амулетом­ оберегом, з допомогою якого людина заворожувала та з'єднувала в собі добрі сили, лихі ж відганяла.

Шведський вчений-дослідник Арне стверджує, що саме в Україні виник звичай крашення писанок, а згодом поширився в інших країнах світу.

Яйце стало символом усього живого, тому що жовток своєю формою і кольором нагадував сонце.

Писанки розписували різними фарбами. Основними кольорами були: червоний життя, жовтий сонце, місяць, зорі, урожай; зеле­ний пробудження природи; синій здоров'я; білий пошана духів (З газети).

Ігрове завдання

Прочитати подані загадки, відгадати їх. З'ясувати вживання [е], [о] після шиплячих.

1) Звечора одна ходить краля чарівна. 2) Летіла тетеря не вчора те­пера, упала в лободу, шукаю не знайду. 3) Лисий віл через болото брів. 4) Чернець-молодець у землю пішов, червону шапочку знайшов і наверх вийшов. 5) Сам червоний, а чуб зелений. 6) Чепуруха біла-біла чорну сорочку наділа. 7) Висока гора, шовкова трава, під золотим дахом хатка моя. 8) Ноги на полі, середина на дворі, голова на столі.

Довідка: вечірня зоря; палаюча зоря; небо, місяць, зорі; місяць; сон­це; мак; буряк; редька; цибуля; яблуко з насінням; пшениця; черепаха; очерет; кочерга.

Коментар учителя. В українській мові після шиплячих звуків у ко­ренях слів вживаються звуки [е] (честь, пшениця, джерело) та [о] (жо­лудь, шовк, чоло). Звук [о] після шиплячих уживається перед твердими приголосними (шовк, чорт), перед складом із голосними [о], [у] (щока, звечора, чоловік, жолудь), а також перед складом із звуком [и].

Звук [е] зберігся після шиплячих в українській мові перед м'якими приголосними (вечеря, печеня), перед складом із голосним [е] (шелест, шестеро, через), перед складом із голосними [и], перед складом з інши­ми голосними в окремих словах за традицією (черга, щезати, черговий, червоний).

Серед слів, у яких після шиплячих у коренях слів наявні [е], [о], мож­на виділити три групи:

1) слова, які постійно вживаються з [е]: честь, чемний, через, очерет, шелест, джерело; 2) слова, які постійно вживаються з [о]: чобіт, чоловік, чого, чому, шовк, шовковий, жовтіти; 3) слова, в яких відбувається чер­гування [е] — [о] після шиплячих, зумовлене наступним приголосним ( і голосним наступного складу), отже, вони вживаються і з [е], і з [о]: шестеро — шостий, четвертий — чотири, вечеря — звечора, женити — жонатий.

Робота над текстом з творчим завданням

Прочитати текст. Виписати слова, у яких відбувається чергування [е], [о] після шиплячих. Усно доповнити текст розповіддю про те, з чим пов'язують традицію писанкарства у вашій місцевості. Що ви знаєте про це із книжок, з розповідей дорослих, із звичаїв?

ВЕЛИКОДНЯ СУБОТА

Готували крашанки і писанки у Великодню суботу. Вони зберігали­ся протягом усіх свят. Крашанку фарбували природними барвниками із трав, кори та ягід у червоний, жовтий, синій, зелений, золотистий. Для червоного кольору використовували сік буряків, для жовтого вжи­вали яблуневу кору, для синього варили проліски. Використовували ще сушені ягоди бузини чорної, лушпиння цибулі.

Писанки — яйця, розписані восковим методом. Спосіб виготовлен­ня писанок зводиться до майстерного нанесення розтопленого воску на яйце за допомогою особливого писальця, писачка. Спочатку нано­сять воском деталі орнаменту, що мають лишитися білими. Після цьо­го яйця фарбують у жовтий колір. Далі на тлі пишуть воском орнамент задуманого розпису, який має бути жовтого кольору. Як підсохне, яйце опускають в темну фарбу, наприклад, червону. Потім на червоному тлі виписують деталі орнаменту, що мають бути червоними і т.д. Насамкі­нець тло писанки забарвлюють основною — коричневою, вишневою або чорною — фарбою. Після цього яйця складають у миску, ставлять у на­топлену піч. Віск стікає і писанка готова.

Крашанки — яйця, намальовані різнокольоровими цяточками на чорному або вишневому тлі... (З газети).

З'ясувати лексичне значення виділених слів. Скласти з ними речення.

V. Систематизація й узагальнення знань

Подумати і дати відповіді: 1. Які особливості чергування голосних звуків після шиплячих ви знаєте?

2. Назвати три групи слів, у яких після шиплячих у коренях слів ужи­ваються [е], [о].

3. У якому випадку після шиплячих пишеться тільки звук [е]? Навести приклади.

4. Коли вживається звук [о]? Навести приклади.

5. Які труднощі у вас викликали розглянуті чергування?

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

Дібрати до поданих слів такі синоніми й антоніми, в корені яких були б наявні шиплячі звуки з [е], [о] після них; з'ясувати їх ужи­вання:

а) лоб, безжалісний, зникати, твердий (хліб), правдивий, тліти, вихо­ваний, золотистий, сімейний, наречений, порядність, кар'єризм, квартет, шушукання, елегантний;

б) скупий, добрий, м'який (хліб), грубий, неохайний, ганьба, крик, рано, зранку, появлятись, гладкий, підлий, білий, ввічливий, доро­гий, начисто.

Категория: УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК | Добавил: tineydgers | Теги: для вчителя, українська мова, план-конспект уроку, Урок української мови, скачати безкоштовно, урок украинского языка, відкритий урок
Просмотров: 2117 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 5.0/1
» Поиск
» АСТРОНОМИЯ

УДИВИТЕЛЬНАЯ
  АСТРОНОМИЯ


ЗАГАДОЧНАЯ СОЛНЕЧНАЯ
  СИСТЕМА


АСТРОНОМИЯ В ВОПРОСАХ И
  ОТВЕТАХ


УДИВИТЕЛЬНАЯ
  КОСМОЛОГИЯ


КРОССВОРДЫ ПО АСТРОНОМИИ

» ИНФОРМАТИКА

ЗАНИМАТЕЛЬНАЯ
  ИНФОРМАТИКА


К УРОКАМ
  ИНФОРМАТИКИ


СПРАВОЧНИК ПО
  ИНФОРМАТИКЕ


ТЕСТЫ ПО ИНФОРМАТИКЕ

КРОССВОРДЫ ПО
  ИНФОРМАТИКЕ

» ОБЩЕСТВОЗНАНИЕ

РАБОЧИЕ МАТЕРИАЛЫ К
  УРОКАМ В 7 КЛАССЕ


ТЕСТЫ. 9 КЛАСС

САМОСТОЯТЕЛЬНЫЕ
  РАБОТЫ. 9 КЛАСС


КОНТРОЛЬНЫЕ РАБОТЫ В
  ФОРМАТЕ ЕГЭ


ШКОЛЬНЫЕ ОЛИМПИАДЫ
   ПО ОБЩЕСТВОВЕДЕНИЮ

» ХИМИЯ
» ОБЖ

ЧТО ДЕЛАТЬ ЕСЛИ ...

РЕКОРДЫ СТИХИИ

РАБОЧИЕ МАТЕРИАЛЫ К
  УРОКАМ ОБЖ В 11 КЛАССЕ


ПРОВЕРОЧНЫЕ РАБОТЫ ПО
  ОБЖ


ТЕСТЫ ПО ОБЖ. 10-11 КЛАССЫ

КРОССВОРДЫ ПО ОБЖ

» МХК И ИЗО

СОВРЕМЕННАЯ
  ЭНЦИКЛОПЕДИЯ ИСКУССТВА


ВЕЛИКИЕ ТЕАТРЫ МИРА

САМЫЕ ИЗВЕСТНЫЕ
  ПАМЯТНИКИ


МУЗЕЕВ МИРА

ВЕЛИКИЕ СОКРОВИЩА МИРА

СОКРОВИЩА РОССИИ

ИЗО-СТУДИЯ

КРОССВОРДЫ ПО МХК

» ЕСТЕСТВОЗНАНИЕ

ЕСТЕСТВОЗНАНИЕ. БАЗОВЫЙ
  УРОВЕНЬ. 10 КЛАСС


УДИВИТЕЛЬНАЯ ИСТОРИЯ
  ЗЕМЛИ


ИСТОРИЯ ОСВОЕНИЯ ЗЕМЛИ

ВЕЛИЧАЙШИЕ
  АРХЕОЛОГИЧЕСКИЕ ОТКРЫТИЯ


УДИВИТЕЛЬНЫЕ ОТКРЫТИЯ
  УЧЕНЫХ


РАЗВИВАЮШИЕ ЭКСПЕРИМЕНТЫ
  И ОПЫТЫ ПО
  ЕСТЕСТВОЗНАНИЮ


САМЫЕ ИЗВЕСТНЫЕ
  НОБЕЛЕВСКИЕ ЛАУРЕАТЫ

» ГОТОВЫЕ СОЧИНЕНИЯ

РУССКИЙ ЯЗЫК

РУССКАЯ ЛИТЕРАТУРА

ЗАРУБЕЖНАЯ ЛИТЕРАТУРА
  (на русск.яз.)


УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК

УКРАИНСКАЯ ЛИТЕРАТУРА

ПРИКОЛЫ ИЗ СОЧИНЕНИЙ

» ПАТРИОТИЧЕСКОЕ ВОСПИТАНИЕ
» УЧИТЕЛЬСКАЯ
» МОСКВОВЕДЕНИЕ ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ

ЗНАКОМИМСЯ С МОСКВОЙ

СТАРАЯ ЛЕГЕНДА О
  МОСКОВИИ


ПРОГУЛКИ ПО
  ДОПЕТРОВСКОЙ МОСКВЕ


МОСКОВСКИЙ КРЕМЛЬ

БУЛЬВАРНОЕ КОЛЬЦО

» ЭНЦИКЛОПЕДИЯ ОБО ВСЕМ НА СВЕТЕ
» ПОЗНАВАТЕЛЬНО И ЗАНИМАТЕЛЬНО

ДИКОВИНКИ СО ВСЕГО МИРА

УДИВИТЕЛЬНАЯ ЛОГИКА

ЗАНИМАТЕЛЬНАЯ
  ПСИХОЛОГИЯ


МИНЕРАЛЫ И ДРАГОЦЕННЫЕ
  КАМНИ


УДИВИТЕЛЬНАЯ АРХЕОЛОГИЯ

ДИВНАЯ ПАЛЕОНТОЛОГИЯ

» БЕСЕДА ПО ДУШАМ С ТИНЕЙДЖЕРАМИ

МЕЖДУ НАМИ ДЕВОЧКАМИ

МЕЖДУ НАМИ МАЛЬЧИКАМИ

НАС ЖДЕТ ЭКЗАМЕН

» Статистика

Онлайн всего: 5
Гостей: 5
Пользователей: 0
» Вход на сайт

» Друзья сайта
Copyright MyCorp © 2024 Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru Каталог сайтов и статей iLinks.RU Каталог сайтов Bi0