НАПИСАННЯ ЗАМІТКИ В ГАЗЕТУ (ЗІ ШКІЛЬНОГО ЖИТТЯ) ІНФОРМАЦІЙНОГО ХАРАКТЕРУ
26.04.2011, 20:45:54
Мета:
ознайомити учнів із пам'яткою «Як працювати над заміткою»; на основі загального
уявлення про структуру, зміст, мовні особливості заміток розвити
мовленнєво-комунікативні вміння складати замітку інформаційного характеру; удосконалити
вміння редагувати висловлювання цього жанру; підвищувати мовну й мовленнєву
культуру п'ятикласників.
Тип
уроку:урок розвитку зв'язного
мовлення.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Мотивація навчальної діяльності п'ятикласників
III.
Перевірка домашнього завдання
Робота
в парах
►Прочитати замітку з теми «Охорона тварин — обов'язок кожного», складену вашим товаришем по парті. Що
ви порадили б його автору?
IV.
Ознайомлення з пам'яткою «Як працювати над заміткою»
1. Доберіть цікаву тему, визначте основну думку.
2.
Ретельно перевірте факти, про які збираєтеся писати.
V.
Виконання ситуативного завдання, побудованого на основі спеціально створеної
мовленнєвої ситуації (робота в групах)
Уявіть
себе редакторами шкільної газети, до якої надійшла замітка п'ятикласника.
Уважно прочитайте її. Чи грамотно автор оформив своє повідомлення? Записати
відредаговану замітку. Дібрати заголовок.
Наш
клас це вилика і дружня сім'я. Усіх нас об'єднало шкільне житя. Ми беремо
участь у різних шкільних конкурсах змаганнях разом відсвятковуємо свята часто
подорожуємо.
Найцікавішою
була поїздка до Криму. Там ми відвідали ботанічний сад, де зібрано понад
пятнадцять тисяч видів різноманітних рослин. Побували ми на Галявині казок, де
виставлені скульптури персонажів народних казок. Незабутніми були підйом на
гору Ай-Петрі та прогулянка по морю на катері.
Чаруюча
краса і неповторність Криму, справили на нас вилике вра-женя.
VI.
Самостійне складання замітки
Прочитати
початки учнівських заміток. З'ясувати, що виражають заголовки — тему чи основну
думку. Визначити вид першої і другої заміток (замітка-інформація,
замітка-пропозиція, замітка-подяка, полемічна замітка, фотозамітка).
ЧИ
ВАРТО БОРОТИСЯ З ПРІЗВИСЬКОМ?
У
шкільні роки майже всі отримують від своїх однокласників прізвиська: одні —
жартівливі, а інші — образливі. Комусь, наприклад, подобається, коли їх
називають іменами, що підкреслюють особливості характеру, поведінки,
зовнішності або прізвища. ...
СІМ
ДНІВ ПОВНОЇ СВОБОДИ
За
відмінні показники в навчанні наш клас нагородили додатковими канікулами. Ми
дуже зраділи, що так несподівано з'явилося багато вільного часу. ...
►Доповнити одну з них, вдаючись до мовних засобів, які
зроблять її цікавою. Складаючи замітку, скористайтесь пам'яткою «Як працювати
над заміткою».
VII.
Підсумок уроку
VIII.
Домашнє завдання
1.
Продовжити роботу над складанням замітки, початою на уроці.
2. Уявіть себе кореспондентом-журналістом шкільної газети,
якому доручено підготувати:
а)
замітку-подяку про цікаву зустріч з відомою людиною рідного краю;
б)
замітку-пропозицію щодо організації спортивних змагань у школі.
3.
Складіть варіанти заміток. Доберіть привабливі й оригінальні заголовки.
Який тип
мовлення покладено вами в основу тексту заміток?