Мета: удосконалити
мовленнєво –
мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу,
тип і стиль
мовлення, запам’ятовувати конкретні факти, послідовність викладу
матеріалу;
розвивати мовленнєво – комунікативні вміння здійснювати змістово –
композиційний і мовний аналіз художнього твору розповідного характеру з
елементами роздуму, сприймати письмовий текст, розуміти його, створювати
твори
– роздуми про вчинки людей на основі власних спостережень і вражень у
художньому стилі.
Тип уроку: урок
розвитку
комунікативних умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Ознайомлення шестикласників
з темою, метою й завданнями
уроку.
Робота над висловленням французького письменника
О. Бальзака:
„Щоб
судити про людину, принаймні треба ввійти в таїну її думок, її
нещастя, її хвилювань...”.
Який смисл, на вашу думку, автор
уклав у зміст цих слів? Пояснити.
Чи завжди
ви дотримуєтеся цієї думки, спілкуючись із знайомою або
незнайомою людиною? Чи варто замислюватися над цим?
ІІІ. Колективна робота з текстами
– зразками.
·
Прочитати текст. Визначити, до якого типу мовлення він
належить.
Чи не категоричним, на ваш погляд, є заголовок
тексту? Які думки у вас викликала поведінка хазяйського сина? Відповідь
аргументувати.
Жаднюга
Цього літа ми відпочивали
недалеко від Євпаторії.
Розташувалися в будиночку,
а біля нас
жили „хазяї”. Вони весь час стежили, щоб ми чогось їхнього не з’їли. Коли
хазяйський син одного
разу
побачив , як Ілля підняв
під деревом сливу, він голосно
закричав:
-
Мамо, нашу
сливу їдять! – і побіг
до своєї матусі.
Хазяйка
вибігла з хати, почала
проганяти Іллю. А одного
ранку
на сніданок мама
приготувала пластівці із
згущеним молоком. З’їли трохи і
побачили, що хазяйчин син ходить
і дивиться на нас. Ми покликали його, і він із задоволенням поснідав
з нами. Потім мама і тато збирали речі, щоб іти на море, а ми з Іллею вирішили
збудувати будиночок
для мурашок, які
повзали
по доріжці. Але тут хазяйський
син раптом закричав:
-
Не займайте! Це наші
мурашки! Вони на нашій землі живуть!
Стало якось
сумно від того, що цей хлопчик – такий
жаднюга, не розуміє доброго
ставлення до себе. Напевне, йому буде
важко спілкуватися з друзями, якщо він
не стане добрішим... (З журналу).
*На які
частини можна поділити
цей текст? Виділити
ключові слова і
словосполучення.
*
Доповнити текст висновками і
пропозиціями у вигляді
власних роздумів.
Навчальне сприймання
тексту
·
Прочитати. Елементи яких типів мовлення поєднуються в
тексті? Прочитати речення, які є тезою. Чи достатньо доказів
наведено в тексті?
Найкраще
в людині
- її
душа
До нашого класу прийняли новеньку
дівчинку. Вона була негарна, не така
спритна, як усі інші, та ще й в окулярах. Дівчата неприязно поставилися
до новенької , хлопці також. Тетяна, так звали
дівчинку, училася добре, але почувалася
в класі дуже самотньо.
Узимку, коли лютував грип, вона
захворіла, і близько тижня її не
було в школі. Ми з Сашком вирішили
зробити добру справу – провідати
Тетяну.Те, що ми побачили
в неї,
нас вразило. Уся кімната була в якихось
масках, черепашках, томагавках,
і чого
там тільки не було. Тетяна
розповіла,
що її батько
працює на кораблі, багато
чого бачив у своєму
житті і на згадку про
ті місця, де
побував, привозив
фотографії, слайди та
сувеніри. Ми наче
поринули в якийсь казковий світ, роздивлялися
все, слухали розповіді Тетяни, яка
багато
читала, і незчулися,як настав вечір.
Потім ми часто заходили
в гості до дівчинки і
переконувалися, що були дурнями, коли за
зовнішністю не розгледіли
душевної щирості Тетянки.Тепер ми дружимо втрьох і
збираємося стати великими мандрівниками.Отже,
я зрозумів:
головне в людині – це краса
душі, а не зовнішність... (З
журналу).
·
Якими доказами
можна доповнити роздум? Висловити свою думку з приводу висновку.
Що б ви додали?
·
Поділити текст
на мікротеми. Скласти план.
Переказати прочитане докладно.
IV. Виконання
ситуативного завдання, побудованого на основі спеціально
створеної мовленнєвої ситуації
-
Хто такий друг?
-
Кого б ви могли назвати
своїм другом?
-
Які якості мають бути
притаманні цій людині?
-
А чим відрізняються, на вашу думку, слова „друг”
і „справжній друг”?
V. Складання твору
–роздуму "Яким
повинен бути справжній
друг?"
|